SCENARIUSZ_LEKCJI_JEZYKA_POLSKIEGO_DLA_KLASY_4.doc

(25 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY 4

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY 4

 

 

Temat: Ortografia w naszym codziennym życiu.

 

Cele:

   Uczeń powinien:

-         bezbłędnie zapisywać wyrazy omawiane na lekcji;

-         znać (utrwalić sobie) reguły ortograficzne

-         redagować kilkuzdaniowy tekst

-         krótko zaprezentować wybrany przez siebie przedmiot

 

Metody: ćwiczeń, elementy dramy i metody podającej

 

Pomoce: przedmioty przyniesione przez uczniów na lekcję, wizytówki przedmiotów, słowniczki ortograficzne, plansze z wybranymi wyrazami zawierającymi trudność ortograficzną (dla dyslektyków).

 

 

Tok lekcji:

 

1.     Omówienie celu lekcji, zapisanie tematu.

 

2.     Prezentacja przedmiotów zawierających trudność ortograficzną (ó, u, ch, h, rz, ż), z którymi uczniowie stykają się codziennie (kilka słów o rzeczy, podawanie reguł pisowni, tworzenie wystawy przedmiotów na wyznaczonym do tego celu miejscu w klasie – przy każdym przedmiocie uczniowie stawiają wizytówkę), zapisanie wyrazów na tablicy i do zeszytów. Każde dziecko prezentuje jedną rzecz, np. To moje ulubione pióro, dostałam je na gwiazdkę. Pióro pisze się zawsze przez ó, bo wymienia się na e w wyrazie pierze.

 

 

3.     Układanie zdań z wyrazami z tablicy – każdy uczeń buduje jedno zdanie (jest to ćwiczenie przygotowujące dzieci do redagowania kilkuzdaniowego tekstu).

 

 

4.     Redagowanie kilkuzdaniowego, spójnego tekstu z wyrazami zapisanymi

na tablicy – temat dowolny, praca samodzielna. (Jeśli dzieci zgromadzą rzeczowniki związane ze szkołą, np.: pióro, gumka, temperówka, mogą ułożyć tekst o piórniku. Taki temat można zasugerować uczniom słabszym, mającym trudności z pisaniem wypracowań.)

 

5.     Rozłożenie plansz z wyrazami zawierającymi trudność ortograficzną

     w trzech kątach klasy, poproszenie uczniów z dysleksją o podejście

do każdej planszy i przeczytanie słów, a następnie zapisanie ich na tablicy. Pozostali uczniowie sprawdzają czy ich koledzy dobrze zapisują wyrazy. (Nauczyciel może udać, że losuje numery dzieci, może przydzielić zadanie uczniom z dysleksją i nie mającym trudności z ortografią, aby nie wyróżniać ani nie dyskryminować dyslektyków).

 

6.     Zadanie pracy domowej.

Jakie rzeczy w twoim pokoju mają w nazwie trudność ortograficzną? Wypisz je

w zeszycie.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin