FILTRY Porady praktyczne.docx

(1172 KB) Pobierz

Porady praktyczne

Podczas pomiaru światła należy pamiętać, że filtry monochromatyczne zatrzymują promieniowanie z części zakresu widma. System pomiaru w aparacie jest przystosowany jedynie do zrównoważonych kombinacji różnych długości fali.

Rada:
Innymi słowy, eksperci wiedzą, żeby nie ufać automatycznym ustawieniom i raczej wydłużają czas ekspozycji lub kładą nacisk na cienie.

W przypadku filtrów pomarańczowych i czerwonych silniejsza ekspozycja prowadzi do lepszej ostrości negatywów. Od kiedy ilość tłumionego światła określana jest automatycznie, współczynnik filtrujący w nowoczesnej fotografii odgrywa drugorzędną rolę. Planując jednak wycieczkę fotograficzną, powinno się absolutnie wiedzieć ile światła absorbuje filtr. Wtedy można podjąć prawidłową decyzję odnośnie wyboru filmu. Zwykle stosuje się 400 do zdjęć z ręki z użyciem filtrów pomarańczowego lub czerwonego. Filmy o średniej lub niskiej czułości mogą być równie skuteczne podczas fotografowania ze statywem lub przez żółty filtr.

Polaryzacja dla fanów zdjęć czarno-białych

Trzeba pamiętać, że filtry polaryzacyjne mogą być interesującą propozycją dla fanów fotografii czarno-białej. Analogicznie jak filtry kolorowe, powodują one zmiany w odcieniach szarości i kontraście. Kombinacja z filtrem czerwonym dopełnia zniekształcenia. Zdjęcia charakteryzują się bardzo wysokim kontrastem i redukcją odcieni szarości. Jeśli posunąć się o krok dalej i powiększyć te negatywy na wysoko-kontrastowym papierze (4 lub więcej), to łatwo można otrzymać twórczy efekt graficzny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin