ANDRZEJKI ZABAWY
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy.
2.Przekazanie uczestnikom informacji na temat tradycji andrzejkowych.
Tradycyjne andrzejki przeżywają obecnie swój renesans. W każdym właściwie miejscu, gdzie spotyka się młodzież odbywają się „andrzejkowe” zabawy, tyle, że już inaczej traktuje się wszelkie wróżby, jako okazję do żartu, zabawy, zwłaszcza, że wróżą sobie i dziewczęta i chłopcy, a przecież kiedyś bywało inaczej. Wigilia św. Andrzeja-był to wieczór wróżb matrymonialnych dla dziewcząt. Podobnie w wigilię Katarzyny wróżyli sobie sami chłopcy.(Św. Katarzyna opiekowała się kawalerami, którzy szukali sobie żon).
3.Zaproszenie do wróżenia.
Z SERCA
Wycinamy z kartonu duże czerwone serca. Z drugiej jego strony piszemy imiona chłopców/dziewcząt. Teraz przekłuwamy igłą serca od strony czerwonej. Sprawdzamy w jakie imię trafiliśmy, bo takie właśnie imię będzie nosiła żona lub mąż. Jeżeli trafiliśmy w puste miejsce, to na małżeństwo trzeba jeszcze poczekać.
BUTELKA
Uczestnicy stoją w kole. W środku, na obrzeżu mniejszego koła, wróżka układa karteczki z napisami:
-czeka cię miła niespodzianka,
-dostaniesz piękny prezent,
-zaprzyjaźnisz się z nową osobą,
-czeka cię niespodziewany wyjazd.
Bawiący się kolejno wprawiają w ruch pustą butelkę. Wróżbą jest napis, na który wskaże po zatrzymaniu się szyjka butelki.
WRÓŻBA Z PSEM
Zadomowionego psa wprowadzamy na środek Sali i wabimy. Do której z dziewcząt lub do którego z chłopców pies pobiegnie, ta wyjdzie za mąż lub ten się wkrótce ożeni.
KIM ZOSTANIESZ W PRZYSZŁOŚCI
W koszyczku znajdują się karteczki z wypisanymi nazwami różnych zawodów. Dzieci wybierają karteczki i odczytują swój przyszły zawód.
WRÓŻBY ZE ŚWIECZEK
Potrzebna jest miska z wodą. Dziewczynki otrzymują po dwie małe świeczki, przymocowane do tekturowych podstawek. Do świeczek każda z nich przyczepia karteczki z wypisanymi imionami, swoim i męskim. Następnie puszczają kolejno zapalone świeczki na wodę(trzeba poruszać miską).Jeśli świeczki zejdą się ze sobą-zapowiada to wielką przyjaźń.
Podziękowanie dzieciom za przybycie i wspólną zabawę.
Uczestnicy zabawy przed wyjściem z sali zostają pomazani sadzą na czole przez kominiarza-symbolizuje to powodzenie do następnych andrzejek.
armdcz5