komensalizm.doc

(39 KB) Pobierz

Rafał Kalinowski

Kl. IIIL

Komensalizm

 

 

Komensalizm - (współbiesiadnictwo) jest to typ zależności o charakterze symbiozy między dwoma lub więcej gatunkami zwierząt, roślin lub rośliny                i zwierzęcia, przy czym jeden z gatunków czerpie z tej zależności wyraźne korzyści, nie szkodząc pozostałym (np. rekin i podnawka; lew i hiena). Innym przykładem komensalizmu może być odżywianie się owadów żyjących                      w ptasich gniazdach resztkami pokarmu gospodarzy lub znalezionymi                       w gnieździe piórami. Komensalizm jest więc współżyciem korzystnym dla jednego z partnerów, a dla drugiego obojętnym.

Komensalizm jest najbardziej luźnym i najmniej obligatoryjnym związkiem międzygatunkowym, jako że obaj partnerzy często mogą egzystować niezależnie od siebie. Obaj partnerzy odnoszą tu korzyść i mają biologiczną przewagę nad osobnikami tych samych gatunków, które nie pozostają w takim związku. Komensal (bo tak nazywamy organizm czerpiący korzyści) może mieszkać w ciele swego gospodarza lub w miejscu jego siedliska.

Przyczyny komensalizmu:

1.chęć zdobycia pożywienia,

2.potrzeba transportu,

3.potrzeba ochrony i zamaskowania.

Croll (1977) wyróżnia cztery główne rodzaje komensalizmu:

·                      Komensalizm „czyszczący” - istnieją komensale żywiący się produktami łuszczenia skóry. Występują oni na włosach ssaków, piórach, a nawet łuskach ryb.

·                      Komensalizm chroniący i maskujący

·                      Komensalizm synecjalny (synoika, synoekia) - forma symbiozy (niektórzy autorzy zaliczają do komensalizmu) dwu lub większej liczby owadów, w której gospodarz nie osiąga żadnej korzyści, a gość nie czyni mu szkód żywiąc się odpadkami lub niewielkimi ilościami materiału budowlanego gniazda. Należą tu liczne owady żyjące w gniazdach,                np. larwy niektórych motyli z rodziny molowatych (Tineidae).

·                      Komensalizm „transportowy lub forezja - przenoszenie jednych organizmów przez drugie; chrząszcze są często przenosicielami roztoczy, muchówkizaleszczotków, pszczoły – wczesnych stadiów larwalnych chrząszczy z rodziny Meloidae; forezja może powodować śmierć przenosiciela.

 

Przykłady komensalizmu

Różanka - ryba żyjąca w naszych wodach. Składa ikrę w skrzelach małża za pomocą długiego pokładełka. Samiec zaś składa plemniki do wody w pobliżu małża. Wraz z wodą dostają się one do skrzel i zapładniają ikrę. Małe rybki mają ochronę w pierwszych dniach życia. Po pewnym czasie opuszczają małża nie robiąc mu żadnej krzywdy.

Ryba pilot żyje w pobliżu rekina korzystając z rozszarpanych na dużej powierzchni szczątków jego ofiar.

Jednym z wielu przykładów komensalizmu jest związek pomiędzy pewnym gatunkiem Rybika - owada bezskrzydłowego, a jednym ze środkowoamerykańskich gatunków mrówek wędrownych. Rybiki żyją wśród mrówek, korzystając z pożywienia zdobywanego przez armię mrówek. Mrówki nie odnoszą z obecności rybików żadnych widocznych korzyści, ani nie ponoszą żadnych strat. Ilość pokarmu wyjadanego przez rybiki nie jest duża, w związku z czym mrówki nie cierpią z powodu głodu.

W tej samej biocenozie tropikalnego lasu deszczowego spotykamy wiele innych przykładów komensalizmu. Jest nim niewątpliwie związek roślin epifitycznych (np. liany, mchy, paprocie czy storczyki) z drzewami, na których one rosną. Epifity nie szkodzą drzewom, korzystają jedynie ze ściekającej wody                           i substancji mineralnych zmywanych z powierzchni kory i liści, niewykorzystywanych przez drzewo. Ponadto, dzięki drzewu właśnie, znajdują się wyżej, w lepszych warunkach świetlnych. W związku tym drzewo nie ponosi ani korzyści ani strat.

Komensalizm nie musi polegać na zależnościach pokarmowych. W przypadku komensalizmu chroniącego komensal wykorzystuje gospodarza do ochrony, np. ryby ukwiałowe z rodzaju Amphipron żyją pomiędzy chroniącymi je ramionami ukwiałów, które są parzące dla innych gatunków.

W komensalizmie czyszczącym symbiont oczyszcza gospodarza, np.                          z pasożytów zewnętrznych. Funkcje takie pełnią przedstawiciele wielu gatunków ryb i skorupiaków, np. ryba pilot towarzyszy rekinom i usuwa z ich łusek oraz jamy gębowej pasożyty korzystając jednocześnie z resztek pokarmu                  i nie padając łupem gospodarza. Rekin nie jest dla niej żadnym zagrożeniem, ponieważ rybka pływa pod nim i jest tak mała, że drapieżnik jej nie widzi. Poza tym rekin nie próbowałby jej złapać, gdyż by się nią nie najadł.

O komensalizmie synencjalnym można mówić, gdy komensal wykorzystuje gospodarza jako miejsce schronienia i przebywania, np. kraby chroniące się                 w muszlach mięczaków.

Kolejnym rodzajem zależności jest komensalizm transportowy, w którym gospodarz jest wykorzystywany jako środek transportu, np. ryba remora                    o zmienionej morfologii płetwy grzbietowej, przyczepia się do rekina i razem             z nim się przemieszcza.

 

W pewnych warunkach komensalizm może przekształcić się w mutualizm lub pasożytnictwo.

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin