www.pandm.prv.pl
Metoda McKenzie to system działań diagnostycznych i terapeutycznych znajdujących zastosowanie w przypadku bóli pochodzenia kręgosłupowego. Jest ona obecnie znana również jako metoda MDT (Mechanical Diagnosis and Therapy) Powstała ona w latach pięćdziesiątych XX wieku, a jej twórcą jest Robin Anthony McKenzie, terapeuta wywodzący się z Nowej Zelandii.
Metoda McKenzie przeznaczona jest dla pacjentów z bólami o pochodzeniu kręgosłupowym w odcinkach szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, jak też w wszystkich kończynach.
Celem terapii McKenzie jest
-ograniczenie bólu aż do jego likwidacji
-szybkie przywrócenie pełnej funkcji kręgosłupa
-zapobieganie nawrotom
Najważniejszym wyróżnikiem tej metody jest stworzenie pacjentom możliwości panowania nad własnym ciałem, tj. samoleczenia i zapobiegania nawrotom. Terapeuta uczy pacjenta nie tylko odpowiednich ćwiczeń ale także zachowań pozwalających zapobiegać bólowi oraz radzić sobie w przypadku jego nagłego powrotu.
Bardzo cenną dla pacjenta i wielokrotnie potwierdzoną wartością metody jest precyzyjna diagnostyka. Wykwalifikowany terapeuta McKenzie ma możliwość przeprowadzenia bardzo dokładnej diagnozy i ustalenia źródła pochodzenia bólu, o ile źródło to ma charakter mechaniczny. Ponieważ w wielu przypadkach jest to diagnoza precyzyjniejsza od tej, którą można uzyskać za pomocą metod obrazowych (takich jak Rtg, rezonans itp.), coraz powszechniejszą tendencją w wielu krajach (Niemcy, USA, Kanada) jest stosowanie diagnostyki McKenzie jako obowiązkowego uzupełnienia metod obrazowych.
Istotą metody McKenziego jest to, że oferuje ona wielu pacjentom system samodzielnego radzenia sobie z bólem. W przypadku niektórych pacjentów ingerencja, czy mobilizacja ze strony terapeuty jest konieczna, lecz jak podkreśla McKenzie, nie powinna być stosowana wobec całej populacji cierpiących na bóle odcinka lędźwiowego gdy tak naprawdę potrzebna jest tylko niektórym z nich.
Filozofia samowystarczalności czy też samodzielności pacjenta w radzeniu sobie ze swoim problemem stanowi podstawę metody McKenziego.
http://rehabilis.webpark.pl/met_mckenzie_opis.html
http://www.mckenzie.bzi.pl/pl/wprowadzenie.html
1
mkryszka