6.doc

(29 KB) Pobierz

Wietrzenie jest to całokształt zmian, jakim podlegają skały i ich składniki wystawione na pow. ziemi na działanie atmosfery , hydrosfery i biosfery. Zmiany te mają charakter chemiczny i fizyczny.

62.              Czynniki wietrzenia fizycznego.

Rozpad ziarnisty- prowadzi do rozpadu skały na minerały; Łuszczenie- polega na rozszerzaniu i kurczeniu się skały; Zamróz- prowadzi do rozsadzania skały.

63.              Czynniki wietrzenia chemicznego.

Wietrzenie te powstaje pod wpływem działania wody która ma zdolności dysocjacji elektrolitycznej. Działanie te polega na rozpuszczaniu, utlenianiu.

64.              Różnica miedzy wietrzeniem ilastym a laterytowym?

W. ilaste to wietrzenie chemiczne, w wyniku tego w. powstają utwory złożone z krzemionki, wodorotlenków oraz tlenków żelaza i glinu(tzw. minerały ilaste). Ich powstanie warunkuje nie tylko podłoże ale i temperatura , wilgoć itp. W. laterytowe-w jego wyniku powst. mieszaniny wodorotlenków glinu i żelaza, różni się tym iż nie ma minerałów, w których tlenki glinu związane są z krzemionką.

65.              Rodzaje erozji rzecznej?

Erozja denna-(wgłębna) rozwija się w górnych biegach rzeki, tam gdzie jest duża

ilość materiałów.

Erozja boczna- nurt rzeki przemieszcza się od jednego brzegu rzeki do drugiego,

prędkość rzeki jest mniejsza, materiał jest akumulowany.

Erozja wsteczna-rozwija się w dolnym biegu rzeki, wtedy kiedy mamy zmianę

profilu równowagi.

66.              W którym odcinku rzeki akumulacja dominuje nad erozia?

Dominacja ta jest widoczna w zakolu, czyli między środkową a dolną granicą biegu rzeki(erozja boczna).

67.              Co to są meandry?

Meandry(zakole)- są to zakręty koryta rzeki, powstają wskutek erozji bocznej (środkowa i dolna część biegu rzeki), rzeka płynie powoli często po własnych osadach.

68.              Co nazywamy profilem równowagi rzeki?

Jest to krzywa schodząca przy ujściu rzeki z podstawą erozyjną. Oznacza ona położenie dna rzeki przy którym rzeka ani nie eroduje w głąb , ani nie osadza się, lecz tylko transportuje materiał pochodzący z wietrzenia.

69.              Erozyjna działalność morza.

Wywołują ją dwa czynniki: falowanie i pływy, jest ona widoczna na wybrzeżach i na dnie morskim w pobliżu brzegu.

Erozja brzegu morskiego polega na tym iż fale kruszą, odrywają oraz rozmywają skały z których brzeg jest zbudowanyfniszczenie hydrauliczne) i materiał skalny(abrazja). Stopniowe cofanie brzegu poprzez osuwanie, obrywanie prowadzi do powstania klifu . 60. Różnica miedzy lodowcem a ladoiodem?

Lodowce sąjednym z głównych czynników przeobrażania Ziemi. L. Powstają powyżej linii wiecznego śniegu i wolno zsuwają się z obszarów swojego powstawania w dół. Poniżej linii wiecznego śniegu stopniowo zanikają na skutek topnienia-ablacji.

Lądolód-lodowiec kontynentalny, rozległa, jednolita pokrywa lodowa, zajmująca cały kontynent bądź znaczna jego część, również wielką wyspę. Lądolód porusza się od największego wzniesienia we wszystkich kierunkach. Wystepuja;Antarktyda, Grenlandia.

61 .Etapy przekształcania się śniegu w lód lodowcowy. Proces ten zachodzi pod wpływem ciśnienia i zmiany temperatury, śnieg , który zawiera ok. 90% oowietrza przekształca się w firn. czvli drobne ziarna lodufSO %

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin