Techniki Plastyczne.doc

(268 KB) Pobierz

WYDRAPYWANKA - PODKŁAD KREDKI ŚWIECOWE




MATERIAŁY: 

kartka najlepiej z bloku technicznego, kredki świecowe w różnych kolorach, farba plakatowa, temperowa lub akrylowa w ciemnym kolorze, wykałaczki.

WYKONANIE:

zamalowujemy kartkę z bloku technicznego kredkami świecowymi w różnych kolorach, bądź w jednym wybranym przez dziecko kolorze, następnie cały rysunek pokrywamy ciemnym kolorem farby - czekamy aż farba nieco przyschnie i używając wykałaczki wydrapujemy wzór. Istotne jest, aby warstwa kredek świecowych pokrywała dokładnie całą kartkę.


STEMPLE Z ZIEMNIAKA




MATERIAŁY: 

kartka najlepiej z bloku technicznego, ziemniak wycięty w odpowiedni kształt, pojemniki z kolorowymi farbami.

WYKONANIE:

moczymy ziemniak w pojemniku z farbą i stemplujemy nim kartkę papieru.


MALOWANIE BALONEM




MATERIAŁY: 

kartka papieru najlepiej formatu A3,lekko nadmuchany balon, pojemniki z farbą temperową lub plakatową.

WYKONANIE: 

lekko nadmuchany balon moczymy w pojemnikach z farbą i "stemplujemy" nim kartkę. Delikatnie przekręcając balon w zetknięciu z kartką otrzymujemy piękne wzory płatków kwiatów.


PRASOWANKA




MATERIAŁY:

żelazko, stare gazety, kartka najlepiej formatu A3 - 2 sztuki, kredki świecowe, temperówka. 

WYKONANIE:

nad rozłożoną przed sobą kartką ostrzymy kredki świecowe w wybranych przez siebie kolorach. Ze "skrawek" kredki układamy wzór - następnie przykrywamy go drugą kartką, później gazetą i przeprasowujemy lekko rozgrzanym żelazkiem. Na kartce, którą przyłożyliśmy powstaje przepiękny wzór - domalowujemy do powstałego wzoru wybrane elementy aby przypominał coś z naszego otoczenia. Na kartce, na której układaliśmy "skrawki" kredek również powstaje wzór - stopiony wosk, który możemy wykorzystać.


MALOWANIE PLAMĄ


MATERIAŁY:

rozrobione z wodą farby w dwóch kolorach, kartka najlepiej formatu A3.

WYKONANIE:

na kartkę wylewamy odrobinę rozrobionej farby, poruszamy całą powierzchnią kartki w taki sposób, by farba się wymieszała i powstały przepiękne wzory.


MALOWANIE KLEKSEM




MATERIAŁY:

tusz lub atrament, kartka najlepiej formatu A3, farby plakatowe lub temperowe, pędzle, pojemniki z wodą, palety do mieszania barw.

WYKONANIE:

Na kartkę z bloku rysunkowego lub technicznego wylewamy niewielką ilość tuszu lub atramentu. Składamy kartkę na pół lub nakrywamy ją drugą i delikatnie gładzimy palcami, po czym kartki rozkładamy. Plama z tuszu powinna się rozprzestrzeniać, tworząc dwa symetryczne wzory. Po wyschnięciu można wzbogacić pracę, domalowując do gotowego kleksa dowolne elementy.


GNIECIUCH


MATERIAŁY:

kartka z bloku rysunkowego, farby - plakatowe lub temperowe, pędzle, pojemniki z wodą, palety do mieszania barw. 

WYKONANIE:

czystą kartkę z bloku zgniatamy w kulkę, następnie rozprostowujemy i malujemy na niej dowolny obrazek - najbardziej ciekawie prezentują się pejzaże malowane tą techniką.


MALOWANIE PATYCZKIEM DO USZU




MATERIAŁY:

kartka z kolorowego bloku rysunkowego, biała kartka z bloku, patyczki do uszu, farby w pojemniczkach w różnych kolorach.

WYKONANIE:

na papierze za pomocą patyczka do uszu stemplujemy - "kuleczkujemy" obrazy. Na kolorowej kartce dobrze wygląda obraz wykonany białą farbą, zaś na białej kartce można używać wszystkich barw. Można "malować" również na kartce, którą wcześniej samemu się zamalowało na wybrany kolor.


MALOWANIE W OPARCIU O WZORZEC PIERWOTNY - PLAMĘ


MATERIAŁY:

kartka z bloku rysunkowego najlepiej formatu A3, farby - plakatowe lub temperowe, pędzle, pojemniki z wodą, palety do mieszania barw. 

WYKONANIE:

dziecko otrzymuje kartkę, na której w czarnym kolorze namalowany jest już pewien "niezidentyfikowany" kształt, jego zadaniem jest domalować do niego elementy w taki sposób, by stworzyć pewien rzeczywisty obraz.

Inną formą tworzenia wzorca pierwotnego jest odmalowywanie swoich dłoni w różnym ułożeniu, a następnie dokańczanie pracy.


ORIGAMI PŁASKIE Z KOŁA




MATERIAŁY:

koła, koła i raz jeszcze koła różnych rozmiarów i w różnych kolorach, kartki najlepiej z bloku technicznego, które stanowią podkład pod nasze działania twórcze oraz klej.

WYKONANIE:

korzystamy z publikacji Dziamskiej Doroty np. "Bajkowe kółeczka czyli origami płaskie z koła" oraz z własnych pomysłów. Najczęściej przygotowuję jedną gotową pracę, którą pokazuję dzieciom jako wzór następnie każde dziecko dostaje w kopercie gotowe koła do wykonania owej postaci - figury i zaczynamy układanie, a następnie lepienie.


WYDZIERANKA




MATERIAŁY:

kartka, kredki świecowe lub pastele, skrawki papieru kolorowego i tekturki, skrawki tkanin.

WYKONANIE:

zamalowujemy kartkę kredką lub pastelą - tworzymy podkład pod wydzierankę, następnie zgodnie z pomysłem wydzieramy z tektury, papieru kolorowego określone kształty tworząc obraz wydzieranki.


MALOWANIE PALCEM




MATERIAŁY:

kartka, farby plakatowe w plastikowych pojemnikach, pojemniczek z wodą, chusteczki dla niemowląt, tekst utworu literackiego.

WYKONANIE:

po odczytaniu tekstu literackiego przystępujemy do pracy maczamy palce w farbie i przenosimy obraz na kartkę, mocno zabrudzone palce czyścimy "mokrymi chusteczkami dla niemowląt".


ODBITKI Z LIŚCI




MATERIAŁY:

kartka, liście, farby plakatowe w plastikowych pojemnikach, pojemniczek z wodą, pędzelki, kredki ołówkowe lub świecowe, tekturowy szablon wazonu.

WYKONANIE:

odrysowujemy szablon wazonu, zakolorowujemy go kredkami, następnie wybieramy liście do naszej kompozycji, zamalowujemy je z jednej strony przy użyciu pędzelka farbą, a następnie odbijamy na kartce.


MALOWANIE KREDĄ I PASTĄ DO ZĘBÓW




MATERIAŁY:

kartka ciemnego koloru, bądź arkusz szarego papieru, biała kreda, pasta do zębów.

WYKONANIE:

kontury rysunku wykonujemy kredą, następnie ozdabiamy naszą pracę pastą do zębów. Pastą malujemy przy wykorzystaniu palca.


MALOWANIE FARBĄ I WYKLEJANKA




MATERIAŁY:

biała kartka, kolorowa kartka, szablon ptaka, farby plakatowe lub akwarelowe, kolorowy papier, dziurkacz. klej, nożyczki.

WYKONANIE:

zamalowujemy szablon ptaka, zostawiamy do wyschnięcia i wycinamy jego kontury, na białą kartę naklejamy kolorową kartkę (nieco mniejsza niż biała, by powstała ramka wokół obrazka), z kolorowego papieru wycinamy gałązkę, na którą następnie naklejamy ptaka. Na zakończenie dziurkaczem dziurkujemy kolorowy papier i przylepiamy wokół ptaka płatki śniegu.


WITRAŻ




MATERIAŁY:

szablon wyciętego witrażu (dla dzieci młodszych, starsze mogą same wycinać i odrysowywać szablony), bibuła płaska w różnych kolorach, klej.

WYKONANIE:

w miejsca wycięte szablony (dziury) wklejamy skrawki płaskiej bibuły, podobną pracę można wykonać z bibułką gniecioną.


OBRAZKI PUZZLE - ELEMENTY TWARZY




MATERIAŁY:

szablony części twarzy - owal głowy, uszy, usta, nos, oczy, brwi, mucha dla pana, kołnierzyk dla pani, włosy - to wszystko różnej wielkości i kształtach, klej, kolorowa kartka - jako podkład.

WYKONANIE:

dobieramy części twarzy i układamy jak puzzle, po dobraniu wszystkich elementów przyklejamy twarze na kartkę.


MONOTYPIA GRAFICZNA




MATERIAŁY:

szyba lub pleksi w formacie A4, farba wodna fotograficzna - czarna, kartki w formacie A4 - białe, wałek fotograficzny, ołówek.

WYKONANIE:

malujemy dowolny obrazek - wzór na czystej kartce papieru, następnie na szybę nakładamy odrobinę farby i rozwałkowujemy ją wałkiem po powierzchni. Na rozwałkowaną powierzchnię kładziemy czystą kartkę papieru, na nią nasz wzór po czym obrysowujemy ołówkiem krawędzie wzoru - tworząc tym samym odbitkę na czystej kartce.


MASKI ZWIERZAKÓW - MASKI WENECKIE




MATERIAŁY:

kartoniki formatu A4 w różnych kolorach, nożyczki, zszywacz i zszywki, klej - wikol, brokat, farby plakatowe.

WYKONANIE:

maski przestrzenne z koła - wycinamy koło, nacinamy jego promień i zakładając na siebie zszywamy zszywaczem - maskę dekorujemy. Maski przestrzenne z prostokąta - nacinamy po skosie cztery brzegi prostokąta zszywamy zszywaczem a następnie ozdabiamy według uznania.


RELIEF WKLĘSŁY I WYPUKŁY




MATERIAŁY:

kartoniki, plastelina, stary wypisany długopis.

WYKONANIE:

kartonik pokrywamy cienką około 2 mm warstwą plasteliny. Przy reliefie wypukłym nalepiamy na kartoniku kompozycję za pomocą kuleczek i wałeczków plasteliny, zaś przy reliefie wklęsłym ryjemy w oblepionym kartoniku wypisanym długopisem.


BAJKOWA ILUSTRACJA - FARBY PLAKATOWE I PASTELE




MATERIAŁY:

kartka papieru - brystol, farba plakatowa - różne kolory oraz czarna, pastele - suche.

WYKONANIE:

zamalowujemy kartkę papieru według uznania - tworząc tło do naszej pracy, następnie po wyschnięciu wykonujemy rysunek konturowy - czarną farbą plakatową, po wyschnięciu konturu wypełniamy go suchą pastelą.


MOZAIKA Z MAKARONU




MATERIAŁY:

kartka papieru - brystol, klej - wikol, makaron w różnych kształtach.

WYKONANIE:

Na przygotowanym kartonie (białym lub kolorowym) układamy dowolną kompozycję i przyklejamy klejem wikolem. Makarony układamy gęsto i dociskamy dłonią do podłoża. Kompozycję możemy również mocować na podłożu z plasteliny i uzyskać dodatkowo kolorowe tło. Fragmenty pracy można pomalować plakatówką lub akwarelą.

 

 


MOZAIKA Z OSTRUŻYN KREDEK OŁÓWKOWYCH




MATERIAŁY:

ostrużyny z kredek ołówkowych, klej - wikol, papier kolorowy do wykończenia motywu, farby plakatowe.

WYKONANIE:

Strugając kredki ołówkowe, nie wyrzucamy ostrużyn do kosza. Po zebraniu pokaźnej kolekcji kolorowych ostrużyn (im dłuższe, tym lepsze) układamy z nich dowolną kompozycję, którą naklejamy wikolem na kartkę z bloku rysunkowego lub technicznego. 

 

 

 


WYSZYWANKA NA KARTCE




MATERIAŁY:

kartka z bloku, różno - kolorowe nici, włóczki, igła, nożyczki oraz kredki świecowe i ołówkowe.

WYKONANIE:

Na kartce z bloku technicznego rysujemy prosty wzór. Kolorowym kordonkiem wyszywamy dowolnym ściegiem kontury. Obszyty wzór wypełniamy kredkami lub farbami na zasadzie kolorowanki. 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin