ogrodbarw.doc

(47 KB) Pobierz
Elżbieta Grędysa

Elżbieta Grędysa

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi

Nr 6 im. Janusza Korczaka w Oleśnicy

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

 

Ośrodek tematyczny: „Ogród pełen barw”

 

Temat dnia: „Warzywa przez cały rok”

 

Zapis w dzienniku: Rozpoznawanie warzyw na podstawie tekstu zagadek. Części jadalne warzyw. Wartości odżywcze. Układanie zagadek o wybranych warzywach. Porównywanie licz w zakresie 20. Wykonanie surówki z warzyw i owoców. Kultura spożywania posiłku. Przedstawienie środkami malarskimi określonej grupy warzyw.

 

Cele ogólne:

Poznanie jadalnych części warzyw i ich znaczenia dla zdrowia człowieka.

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-          wyróżnia jadalne części warzyw

-          zna wartości odżywcze warzyw

-          potrafi wykonać surówkę

-          korzysta z różnych źródeł wiedzy

-          doskonali umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem

-          wypowiada się na dany temat w formie uporządkowanej wypowiedzi

-          redaguje wypowiedź w formie zagadki

-          doskonali umiejętność porównywania ciężaru przedmiotów

-          stosuje barwy pochodne

-          potrafi współpracować w zespole.

 

Metody: praca z tekstem, pogadanka, pokaz, praktycznego działania, aktywizujące.

Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna i grupowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: tekst zagadek z pozycji „Przysłowia, zagadki dla Jacka i Agatki” pani K. Stemplewskiej, krzyżówka, encyklopedia, wybieranka matematyczna, tekst z lukami.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1.      Czynności organizacyjno – porządkowe

2.      Wprowadzenie w tematykę dnia. Wytworzenie nastroju zainteresowania zajęciami, poprzez rozwiązanie krzyżówki umieszczonej na tablicy.

 

 

 

W

O

D

A

 

 

 

 

K

W

I

A

T

Y

 

 

 

 

 

.

K

O

R

Z

E

Ń

 

 

 

 

 

 

 

Z

I

E

M

N

I

A

K

Ł

O

D

Y

G

A

 

 

 

 

 

 

 

Ś

W

I

A

T

Ł

O

 

 

Ł

O

P

A

T

A

 

 

 

 

 

 

                    

 

          

 

           

 

1.       Jest niezbędna każdej żywej istocie do życia.

2.       Róże, tulipany, stokrotki to................ .

3.       Podziemna część rośliny.

4.       Z niego są frytki.

5.       Zielona u kwiatków.

6.       Jest potrzebne roślinie do życia.

7.      Przekopuje się nią grządki.

 

3.      Wyszukiwanie w encyklopedii pojęcia warzywa. Ustalenie innej nazwy tego pojęcia

         (jarzyny).

Rozmowa na temat miejsca uprawy warzyw i przypomnienie czynników niezbędnych do życia roślin.

4.      Losowy podział klasy na grupy. (dzieci losują kolorowe karteczki i siadają do stolika oznaczonego wizytówką w kolorze wylosowanej kartki)

5.      W grupach uczniowie odgadują rozwiązania zagadek. Wpisują rozwiązanie w odpowiednie miejsce na karcie pracy. Wspólnie dochodzą do wniosku, który zapisują, uzupełniając tekst z lukami.

     Grupa I otrzymuje zagadki, których rozwiązaniem jest hasło marchewka

i pietruszka.

Zagadka 1.

Dobra gotowana, dobra i surowa,

Choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa.

Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk

I pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy. ( marchewka)

 

Zagadka 2.

Kto z was odgadnie łatwo tę zagadkę?

Ma bialutki korzeń i zieloną natkę. ( pietruszka).

 

Dzieci uzupełniają wniosek:

Jadalną częścią marchewki i pietruszki jest.............................. .

 

Grupa II otrzymuje zagadki, których rozwiązaniem jest hasło ogórek i pomidor.

Zagadka 1

Latem w ogrodzie wyrósł zielony,

Zimą w beczce leży kiszony.   (ogórek)

Zagadka 2

Kuliste, czerwone,

duże i małe.

Na sałatkę i zupę,

zawsze doskonałe  (pomidory)

 

Grupa III kapusta i sałata

Zagadka 1

Różne na świecie istnieją „łaty”

Żółte, czerwone lub łaty w kraty.

Lecz nie ma na pewno smaczniejszej

„łaty”, niż zielony listek.................. . (sałaty)

 

Zagadka 2

Okrągła głowa, zielona,

Z zielonych liści złożona. (kapusta)

Jadalną częścią kapusty i sałaty są........................... .

Grupa IV otrzymuje zagadki, których rozwiązaniem jest hasło groch i fasola.

Zagadka 1.

Po tyczce się wspina w górę,

zielone łódki ma,

które gdy się ugotują

każdemu smakują. (fasola)

 

Zagadka 2.

Zielone łódeczki,

w nich małe kuleczki.

Ugotuję te kulki na

śniadanie dla Julki. (groch)

 

Każda z grup formułuje analogiczny jak w grupie I wniosek.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin