dynia.doc

(167 KB) Pobierz
Dziś jestem kobietą domową

Dziś jestem kobietą domową. Nigdzie nie biegnę. Nie muszę. Nie decyduję. Podgrzany cukier zamienia się w karmel. Chcę się skarmelizować

UWAGI:

1. Karmelizacja to zamiana cukru w karmel w trakcie podgrzewania.

2. Karmel to klasyka tak jak czekolada i wanilia.

3. Karmelem możemy polewać lody, budynie, kremy, ciastka.

4. Aby uchronić sos karmelowy przed krystalizacją czy zmętnieniem, należy mieszać cukier z podanymi w przepisie płynami na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia.

5. Śmietanę i inne płyny należy do karmelu dodawać bardzo ostrożnie, żeby nie pryskały. Do mieszania karmelu używać drewnianej łyżki.

6. Karmel gotuje się najpierw przy krawędzi. Należy go więc mieszać od krawędzi do środka rondla.

7. Aby zapobiec przypaleniu karmelu, należy go zdjąć z ognia tuż przed osiągnięciem pożądanego koloru, ponieważ nadal będzie się gotował.

8. Do przygotowania karmelu używać głębokiego rondla ze stali nierdzewnej - jasne wnętrze pozwoli zobaczyć kolor karmelu, a głębokość zapobiegnie rozpryskiwaniu.

9. Jeśli karmel stwardnieje, należy podgrzać na małym ogniu, aż będzie ciepły.

8. Aby umyć rondel po karmelu, należy dodać trochę wody i gotować na małym ogniu, aż karmel się rozpuści.

SOS KARMEL 1

1/3 szkl. wody, 1/3 szkl. cukru, 1/3 szkl. śmietanki 36-proc.

Wodę i cukier podgrzewać na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Gotować jeszcze przez 10 min, aż nabierze złotego koloru. Zdjąć z ognia, ostrożnie wlewać śmietanę, mieszając tak, aby połączyła się z karmelem. Podawać na ciepło lub zimno.

SOS KARMEL 2

1 szkl. cukru, 100-150 ml soku pomarańczowego, 100 ml rumu

Cukier podgrzać w rondlu - skarmelizować. Dodać sok, potem rum. Delikatnie gotować.

SOS KARMEL 3

1 szkl. cukru, 1/2 torebki cukru waniliowego, 1/2 litra śmietany 36-proc., można dodać garść tłuczonych orzechów ziemnych, podprażonych migdałów

Skarmelizować cukier z cukrem waniliowym. Ostrożnie dodać śmietanę. Wymieszać z tłuczonymi orzechami lub migdałami.

 

Pomysły na sałatki z surowej cukinii

Małą, świeżo zerwaną cukinię pokroić w plasterki, posypać solą, świeżo mielonym pieprzem i polać dziewiczą oliwą z oliwek. Jeżeli kupujesz cukinię w sklepie, przed pokrojeniem włóż ją całą na pół godziny do miski z zimną wodą, stanie się wtedy bardziej krucha.

Pokroić małe cukinie w grube plasterki, dodać pokrojone w kostkę pomidory, sok wyciśnięty z cytryny, kilka drobnych czarnych oliwek, najlepiej nicejskich, porwane listki świeżej mięty, bazylii i pietruszki, polać oliwą, posypać solą i pieprzem.

Cukinię zetrzeć na tarce-mandolinie w cienkie paseczki z całej długości (można pokroić nożem). Powinny wyglądać jak nitki makaronu. Posolić, poczekać, aż zmięknie, wymieszać z utartym czosnkiem i sosem winegret.

Zupa cukiniowa Majlertów

1,5 kg małych posiekanych cukinii, 3 łyżki masła, 3 cebule pokrojone w grubą kostkę, 3 posiekane ząbki czosnku, ostra czerwona papryczka (może być ze słoika), 4 szklanki wrzątku, 2 kostki bulionowe

W garnku roztopić masło, dodać cebulę i czosnek, podsmażyć. Dodać cukinię, dusić pod przykryciem, aż zmięknie.

We wrzątku rozpuścić kostki bulionowe. Cukinię ostudzić i zmiksować, połączyć z bulionem. Podawać z grzankami zrobionymi z bagietki, posmarowanymi masłem czosnkowym.

Sola z cukinią i pomidorami

2 dorodne filety z soli, 2 małe cukinie pokrojone w talarki, 2 pomidory bez skórki i gniazd nasiennych pokrojone w kostkę, 1/2 cytryny, garść liści bazylii, 4 łyżki oliwy, 4 łyżki masła, 2 łyżki bułki tartej

Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, na dnie ułożyć filety soli, posypać pieprzem, solą, porwanymi liśćmi bazylii i skropić sokiem z cytryny. Cukinie obsmażyć szybko na oliwie, dodać pomidory, smażyć razem chwilę. Poruszyć kilka razy patelnią, aby warzywa nie przywarły. Bułkę tartą zrumienić na suchej patelni, dodać resztę masła, rozpuścić, zamieszać. Ryby przykryć cukinią z pomidorami, lekko posolić i posypać pieprzem, na wierzch wyłożyć tartą bułkę. Wstawić do gorącego piekarnika na 20 minut. Podawać gorące.

 

SZARAK 1

1 kg ziemniaków obranych ze skórki, 2 łyżki oliwy z oliwek, 40 g masła, sól, kminek

Piekarnik rozgrzać do 200 st. C. Ziemniaki przekroić wzdłuż na pół, włożyć do osolonej, wrzącej wody i gotować przez 5 minut. Odcedzić. Ułożyć na blaszce do pieczenia płaską stroną do dołu. Ponakłuwać widelcem górną część każdego ziemniaka. Masło rozpuścić, zmieszać z oliwą. Polać ziemniaki, posypać solą, kminkiem. Piec 50 minut, aż będą chrupiące.

SZARAK 2

Ok. 1/2 kg małych ziemniaków, kilka gałązek świeżej mięty, 40 g masła, sól, świeżo zmielony pieprz

Piekarnik rozgrzać do temp. 200 st. C. Przygotować arkusz pergaminu. Na środku ułożyć ziemniaki. Posypać posiekaną miętą, solą i pieprzem, na wierzch położyć masło. Końce papieru złożyć razem i zawinąć tak, aby powstała torba do pieczenia. ' Przenieść na blaszkę do pieczenia. Piec 45-50 minut.

SZARAK 3

4 ziemniaki pokrojone w cienkie plastry, 2 czerwone cebule pokrojone w cienkie plastry, 2 łyżeczki listków tymianku (najlepiej świeżego), 1/2 szklanki tartego parmezanu, sól, pieprz, 1/2 szklanki słodkiej śmietany, 1/4 szklanki bulionu wołowego

Piekarnik rozgrzać do 200 st. C. Ułożyć warstwę ziemniaków na dnie żaroodpornego naczynia, na to położyć warstwę cebuli, posypać tymiankiem, parmezanem, solą i pieprzem, powtórzyć z pozostałymi składnikami, kończąc warstwą ziemniaków z parmezanem i tymiankiem na wierzchu. Wymieszać dokładnie śmietanę z bulionem, polać całość. Przykryć folią, piec przez 20 minut, zdjąć folię i piec kolejne 30 minut, aż wierzch będzie złoty.

 

Gnocchi ziemniaczane

Składniki:
- 400 g ziemniaków
- 75 g mąki + więcej do wysypania stolnicy
- żółtko
- łyżka tartego parmezanu
- gałka muszkatołowa
- sól

Sposób przyrządzania:

Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać i przepuścić przez praskę lub maszynkę do mięsa. Zagnieść elastyczne ciasto z żółtkiem, mąką i przyprawami. Uformować wałek, pokroić małe kluseczki i ugotować. Podawać z masłem, pieprzem i parmezanem lub jakimkolwiek innym ulubionym sosem. Do ciasta można dodać dwie łyżki szpinakowego purée i kluski będą zielone, z dynią - żółte, a z buraczkami - różowe.

 

Wołowina z dynią

Składniki:
- 1 kg wołowiny bez kości (najlepiej pierwsza krzyżowa)
- 1 łyżka masła
- 2 średnie cebule
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 2 łyżeczki imbiru w proszku
- 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
- 2 szklanki bulionu
- 2 duże ząbki czosnku
- sól
- 4 łyżki chutney z mango (można kupić w dużych supermarketach lub sklepach z azjatycką żywnością)
- plaster dyni (grubości ok. 15 cm

Sposób przyrządzania:

Mięso i dynię kroimy w kostkę ok. 2,5 cm. W brytfance o ciężkim dnie rozgrzewamy masło i podsmażamy mięso na ostrym ogniu tak, żeby się zrumieniło ze wszystkich stron. Wyjmujemy mięso i zmniejszamy płomień. Wkładamy cebulę pokrojoną w cienkie plasterki, kurkumę, imbir i pieprz cayenne i dusimy, aż cebula będzie miękka, a przyprawy zaczną mocno pachnieć. Dodajemy bulion i doprowadzamy do wrzenia, ciągle mieszając. Dodajemy rozgnieciony i utarty z solą czosnek, chutney, kostki dyni i podsmażone mięso. Przykrywamy brytfannę i wstawiamy do nagrzanego do temperatury 180 st. C piekarnika na 1,5-2 godz., tj. do czasu, gdy mięso będzie miękkie, a dynia zupełnie się rozgotuje, tworząc gęsty sos.

 

Placki z dyni

Składniki:
- 8 cienkich plastrów dyni
- 100 g mąki
- 1 łyżeczka curry
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- sól do smaku.

Sposób przyrządzania:

Dynia musi być młoda, nie zdrewniała, bo inaczej ani nie da się pokroić, ani nie będzie smaczna. Z plastrów dyni usuwamy gniazda nasienne i obieramy skórę. Mąkę mieszamy z przyprawami. Dodajemy żółtka i mleko i dobrze mieszamy. Ciasto łączymy z ubitym na sztywną pianę białkiem. Plastry dyni zanurzamy w cieście i smażymy w mocno rozgrzanym, głębokim oleju.

 

Zapiekanka z wołowiną

Składniki:
- 60 dag rostbefu bez kości
- 80 dag dyni
- 3 cebule (25 dag)
- 3 pomidory (30 dag)
- 4 łyżki startego żółtego sera
- 3 łyżki masła
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki natki pietruszki
- sól
- pieprz

Sposób przyrządzania:

Mięso umyć, pokroić w niewielką kostkę. Rozgrzać w rondlu po 1 łyżce masła oraz oleju, obsmażyć mięso, zalać 3/4 szklanki wody (powinna tylko przykryć mięso), dusić na małym ogniu około 15 min, a następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego. Cebule obrać, pokroić w kostkę, podsmażyć na 1 łyżce oleju i wyłożyć na mięso. Posypać natką pietruszki, oprószyć solą oraz pieprzem. Dynię obrać, oczyścić z pestek oraz gąbczastego miąższu, pokroić w kostkę, zeszklić na pozostałym maśle, a potem ułożyć na mięsie i cebuli, oprószyć solą i pieprzem. Pomidory sparzyć, obrać, przekroić na pół, ułożyć na dyni i posypać serem. Naczynie przykryć. Zapiekać około 45 min w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 st. C. Podawać z pieczywem.

 

Dynia pieczona

Składniki:
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 2 łyżki masła pociętego na wiórki plus do posmarowania blaszki
- 4 trójkąty dyni ze skórą
- 6 łyżek gęstej śmietany
- bita śmietana do dekoracji

Sposób przyrządzania:

Piekarnik nagrzać do 200 st. C. W misce wymieszać cukier z cynamonem. Trójkąty z dyni ułożyć na posmarowanej masłem blaszce. Polać dynię śmietaną, posypać wiórkami masła, cukrem z cynamonem. Wstawić do piekarnika. Piec na złoty kolor około godziny. Podawać z bitą śmietaną.
Przygotowując dynię, najlepiej jest ją piec, ponieważ wysoka temperatura koncentruje cukier w warzywach i sprawia, że potrawa jest naturalnie słodka.

 

Deser z dyni

Składniki:
- dynia
- pół szklanki posiekanych orzechów
- łyżeczka cynamonu
- szklanka powideł śliwkowych
- orzechy
- bita śmietana

Sposób przyrządzania:

Dynię pokrojoną w kostkę dusi się na maśle, przeciera i dosładza. Dosypujemy pół szklanki posiekanych orzechów i łyżeczkę cynamonu. Połowę przecieru wkładamy do tortownicy, przekładamy szklanką powideł śliwkowych, kładziemy drugą część przecieru. Wierzch posypujemy orzechami. Wkładamy na kilkanaście godzin do lodówki. Przed podaniem tortownicę zanurzamy we wrzątku, wtedy masa łatwiej wyjdzie z pojemnika. Podajemy z bitą śmietaną.

 

Ciasto drożdżowe z dynią

Składniki:
- 1 kg (5 szklanek) mąki
- 5 dag drożdży
- 13 dag (1/2 szklanki) cukru
- 2 szklanki mleka
- 3/4 łyżki oleju
- 8 kopiastych łyżek gęstego przecieru z dyni (1 łyżka przecieru zastępuje 1 jajo
- im więcej dyni
- tym bardziej żółte ciasto
- ale nie przekraczać 8 łyżek)
- szczypta soli
- tłuszcz do formy

Sposób przyrządzania:

Sporządzić rozczyn z drożdży, łyżki mąki, łyżki cukru, 2-3 łyżek mleka. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Do przesianej mąki dodać: rozczyn, sól, cukier, dynię, mleko. Ciasto wyrobić. Gdy pojawią się pęcherzyki, dodać ciepły tłuszcz i wyrabiać, aż ciasto zacznie odstawać od ręki. Pozostawić do wyrośnięcia. wyrośnięte nałożyć do foremek wysmarowanych tłuszczem. Ponownie zostawić do wyrośnięcia. Piec ok. 60 min w średnio gorącym piekarniku.

 

Pumpkin Pie - tarta dyniowa

Składniki:
- ciasto: 200 g mąki (ok. 1 i 1/2 szklanki)
- 125 g (pół kostki) zimnego masła
- lodowata woda
- szczypta soli
- 60 g (1/2 szklanki) łuskanych orzechów włoskich
nadzienie: 250 g (szklanka i trochę) puree z dyni
- 100 g (1/2 szklanki) brązowego cukru (dostępny w sklepach ze zdrową żywnością)
- 1/4 łyżeczki mielonego imbiru
- 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1/2 szklanki śmietanki
- 2 żółtka i 2 białka z jajek
- łyżeczka esencji waniliowej

Sposób przyrządzania:

Wsypać mąkę do miski (można wstawić ją na pół godziny do lodówki, bo ciasto jest tym bardziej kruche, im zimniejsze jego składniki), dodać zimne posiekane masło, sól i szybko zagnieść pozostawiając w cieście drobne grudki masła, jak jest za suche, dodać trochę wody. Nie wyrabiać, ciasto nie może się rozgrzać i rozpuścić masła, zbić w kulę i zawinięte w folię wstawić do lodówki, najlepiej na dzień wcześniej. Orzechy utłuc na grubą kaszę.
Ciastem równomiernie wyłożyć formę do tarty (o średnicy 25 cm) i nakłuć w wielu miejscach widelcem. Wstawić do lodówki. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 200 st. C. Ciasto wraz z brzegami przykryć folią aluminiową, wsypać na nią suchą fasolę (żeby ciasto nie wstawało w czasie podpiekania) i wstawić do piekarnika na 15 minut. Wyjąć z piekarnika, usunąć fasolę, zdjąć folię z dna i wsypać orzechy, wgnieść je w ciasto. Piec jeszcze 10 minut. Wyjąć i ostudzić. Do garnka włożyć dynię, cukier i sypkie przyprawy, podsmażać na wolnym ogniu ok. 15 min, aż masa stanie się spójna i błyszcząca. Śmietankę rozmieszać z żółtkami i esencją waniliową. Ubić pianę z białek. Połączyć dynię ze śmietanką, pianę delikatnie wmieszać w masę. Wlać do podpieczonego kruchego spodu. Piec w gorącym piekarniku mniej więcej 35 minut. Podawać z bitą śmietaną bez cukru, bo ciasto jest słodkie.

 

Zupa-krem z dyni

Składniki:
- dynia średniej wielkości
- 300 ml śmietany
- 1 l mleka
- pęczek natki
- 30 dag żółtego sera
- sól
- pieprz
- cukier

Sposób przyrządzania:

Skorupę dyni umyć i ściąć część z ogonkiem, tak aby powstała z niej pokrywka. Wyskrobać miąższ i wymieszać go ze śmietaną, mlekiem, dodać przyprawy i drobno posiekaną natkę. Przykryć pokrywką i wstawić na 1,5 godz. do nagrzanego do 165 stopni piekarnika. Po wyjęciu posypać startym serem i ponownie wstawić do piekarnika. Zapiekać ok. 30 min aż ser się zrumieni. Podawać na stół w skorupie z dyni.

 

Zapiekanka z dyni

 

Składniki:
- 400 g dyni
- 1 łyżka masła
- 1 szklanka śmietany
- 2 kromki pszennego chleba
- 1 szklanka utartego ementalera
- 1 łyżka utartego parmezanu
- 1/2 łyżeczki utartej gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu

Sposób przyrządzania:

Dynię obierz, usuń miąższ z pestkami, resztę zetrzyj na grubej tarce. Wysmaruj masłem żaroodporne naczynie do zapiekanek, przełóż tam dynię. Śmietanę rozmieszaj z parmezanem, połową pieprzu i połową łyżeczki soli. Zalej nią dynię w naczyniu, lekko wymieszaj. Chleb pokrusz, skórki drobniutko posiekaj. Wymieszaj z ementalerem, dodaj resztę pieprzu i gałkę muszkatołową. Rozłóż tę mieszankę równomiernie na dyni. Piecz 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.

 

Gnocchi z dyni

Składniki:
- 1 kg dyni
- 200 g mąki
- 1 łyżeczka pieprzu
- 3 łyżki masła
- 2 łyżki posiekanych liści bazylii
- 5 łyżek świeżo startego parmezanu

Sposób przyrządzania:

Obierz dynię, usuń miąższ z pestkami, resztę zważ. Powinno jej być 800 g. Pokrój dynię na cztery duże kawałki. Każdy zawiń w folię aluminiową i piecz w piekarniku (180 st. C), aż dynia będzie zupełnie miękka, ok. godziny. Zmiksuj dynię na przecier. Wymieszaj przecier z mąką, pieprzem i 1,5 łyżeczki soli. Dokładnie zagnieć. Ciasto będzie prawdopodobnie kleiło się do rąk, ale nie dodawaj więcej mąki. Ulep z ciasta 40 kuleczek. Będzie ci łatwiej, jeżeli od czasu do czasu zmoczysz ręce zimną wodą. W tym czasie zagotuj w dużym garnku wodę, osól ją. Ułóż kulki na tacy i naciśnij każdą widelcem (najlepiej za każdym razem moczyć widelec w gotującej się w garnku wodzie). Z kulek zrobią się płaskie kluseczki z prążkami. Gotuj gnocchi w kilku partiach. Wrzucaj jedne po drugich do gotującej się wody, spychając je widelcem z tacy. Gdyby lepiły się do widelca, włóż widelec do wrzącej wody, same odpadną. Na początku kluseczki opadną na dno, jednak po chwili zaczną wypływać na powierzchnię. Gotuj je 2 minuty od czasu, kiedy ostatnia pojawi się na powierzchni. Wyjmij je łyżką cedzakową i przelej zimną wodą. Na patelni roztop masło, a kiedy się zrumieni, wsyp posiekane liście bazylii. Podsmaż chwilę. Polej gnocchi bazyliowym masłem, posyp parmezanem i natychmiast podawaj.

 

Ciasto z dynią

Składniki:
- 2 szklanki ugotowanego
- gęstego purée z dyni
- 4 jajka
- 2.5 szklanki cukru
- szklanka oleju
- 2 szklanki mąki
- łyżeczka sody
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżeczki przyprawy do pierników
- szklanka posiekanych orzechów
- pół szklanki rodzynków (niekoniecznie)
- łyżeczka soli
- olej i tarta bułka do formy (mogą być dwie keksowe) lub specjalny pergamin do jej wyłożenia

Sposób przyrządzania:

Nagrzej piekarnik do 160 st. C. Przygotuj formę. Żółtka oddziel od białek i utrzyj z 2 szklankami cukru. Dodaj purée z dyni, olej, przyprawę piernikową i wszystko dokładnie wymieszaj (najlepiej mikserem). Białka ubij w dużej misce na sztywno, dodając pod koniec ubijania pozostałe pół szklanki cukru. Do piany dodawaj powoli, cały czas delikatnie mieszając, masę otrzymaną w punkcie 2. na przemian z mąką wraz z sodą i proszkiem do pieczenia. Ciasto wlej do przygotowanej formy (foremek) i włóż do piekarnika. Piecz ok. 1 1 godziny, przy wyjęciu sprawdzając patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Zamiast przyprawy piernikowej możesz użyć skórki otartej ze sparzonej cytryny.

 

Torta di zucca

Składniki:
- 50 dag dyni
- 600 ml mleka
- 10 dag cukru
- odrobina imbiru
- szczypta cynamonu
- 3 jajka
- szczypta szafranu
- 3 łyżki masła
- 50 dag mrożonego ciasta francuskiego

Sposób przyrządzania:

Obierz dynię, miąższ pokrój na kawałki i zetrzyj na drobnej tarce. Gotuj 15 minut w 500 ml mleka. Ugotowaną dynię mocno odciśnij w gazie, wymieszaj z cukrem i przyprawami, dodaj jajka, masło i resztę mleka. Ciasto francuskie rozmroź i rozwałkuj na 2 cienkie krążki. Większym krążkiem ciasta wyłóż natłuszczoną formę na tartę, w środku rozsmaruj nadzienie dyniowe, Wygładź wierzch. Nałóż drugi krążek ciasta, sklej brzegi. Piecz 50 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180°C. Jeśli chcesz, aby ciasto było zupełnie takie samo jak w Toskanii, skrop je wodą różaną.

 

Racuszki z dyni

Składniki:
- pół kg dyni obranej ze skórki
- pozbawionej pestek wraz z miękką otoczką
- 3 jajka
- 3 łyżki cukru
- 1-2 łyżki masła
- szklanka mąki
- szczypta soli
- olej do smażenia
- do podania: śmietana
- cukier i ew. cynamon

Sposób przyrządzania:

Dynię zetrzyj na grubej tarce. Żółtka oddziel od białek, po czym utrzyj z cukrem i masłem. Białka ubij na sztywno. Wymieszaj delikatnie wszystkie składniki. Racuszki smaż z obu stron na rumiano na rozgrzanym na patelni oleju. Podawaj na ciepło ze śmietaną, cukrem i ew. cynamonem. Racuszki można przyrządzić również w wersji słonej. Nie używa się wtedy cukru, a podaje je ze słonym sosem, choćby keczupem.

 

Dynia zapiekana z pomidorami pod beszamelem

Składniki:
- 70 dag dyni obranej
- pozbawionej pestek wraz z miękką otoczką
- 4-5 pomidorów
sos beszamelowy (ok. 2 szklanek): 3 łyżki masła
- 2-3 łyżki mąki
- 2 szklanki mleka
- łyżka soku z cytryny
- łyżeczka gałki muszkatołowej
- 4 łyżki tartego żółtego sera (niekoniecznie)
- łyżka tartej bułki (niekoniecznie)
- sól

Sposób przyrządzania:

Nagrzej piekarnik do 180 st. C. Dynię pokrój w kostkę. Pomidory sparz we wrzątku, zdejmij z nich skórkę i pokrój w ósemki. Przygotuj sos beszamelowy: masło rozpuść na małym ogniu, mieszając, dodaj mąkę, a gdy powstanie jednolita masa, wlej powoli mleko, cały czas mieszając, by nie potworzyły się grudki. Kiedy sos się zagęści, dodaj sok z cytryny, gałkę muszkatołową i sól, po czym zdejmij go z ognia. Połowę sosu wlej do żaroodpornego naczynia. Ułóż na nim kawałki dyni i pomidorów, zalej resztą sosu i wstaw do piekarnika. Zapiekaj ok. 30 minut, aż dynia zmięknie (ale się nie rozgotuje). Jeśli chcesz, po 15-20 minutach posyp wierzch tartym serem - samym lub wymieszanym z tartą bułką - i trzymaj w piekarniku, aż na powierzchni wytworzy się zrumieniona skorupka.

 

Zupa z dyni na słono

Składniki:
- 1 kg dyni (ćwierć przeciętnej kuli)
- 1 kg pomidorów
- cebula
- 2 łyżki oleju
- 2 szklanki bulionu (wywaru z warzyw
- wody)
- 1-2 liście laurowe
- 2 łyżki curry
- łyżeczka cukru
- sól

Sposób przyrządzania:

Dynię obierz, usuń pestki wraz z miękką otoczką. Miąższ pokrój na kawałki. Pomidory sparz wrzątkiem i zdejmij z nich skórkę. Cebulę posiekaj, po czym zeszklij w rondlu na oleju. Dodaj dynię, rozdrobnione pomidory, bulion, przyprawy, cukier i sól. Duś pod przykryciem aż do całkowitego rozgotowania się dyni. Uwagi: Jeśli nie dolejesz bulionu, zamiast zupy uzyskasz danie warzywne. Wtedy dyni nie trzeba rozgotowywać, wystarczy, że zmięknie. Możesz próbować zup dyniowych z dodatkiem innych warzyw (np. zamiast pomidorów wrzucić kilka kartofli, na koniec całość zmiksować) oraz przypraw (zamiast curry użyć czosnku) i posypywać zieleniną, tartym serem, grzankami, zabielać śmietaną.

 

Zupa z dyni

Składniki:
- 1 kg dyni (ćwierć dyni średniej wielkości)
- 1 kg pomidorów bez skórki
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju
- 2 szklanki bulionu (wywaru z warzyw lub wody)
- 1-2 liście laurowe
- 2 łyżki curry
- 1łyżeczka cukru
- sól

Sposób przyrządzania:

Dynię obierz, usuń pestki wraz z miękką otoczką, a miąższ pokrój na kawałki. Posiekaną cebulę zeszklij w rondlu na oleju, dodaj dynię, rozdrobnione pomidory, bulion i przyprawy. Duś pod przykryciem aż do całkowitego rozgotowania się dyni.

 

Quiche Lorraine

Składniki:
- 300 g mąki
- 1 łyżka mąki
- 4/5 kostki masła
- 2 łyżki masła
- 5 jajek
- 250 g chudego boczku
- 1.5 szklanki śmietany 12-proc.
- szczypta gałki muszkatołowej
- 2 łyżki suchej fasoli

Sposób przyrządzania:

W misce mieszamy mąkę, posiekane 4/5 kostki masła, 1 jajko, szczyptę soli i odrobinę wody. Szybko i krótko zagniatamy ciasto. Formujemy kulę. Zawijamy w folię i wkładamy na 1 godzinę do zamrażalnika. Piekarnik nagrzewamy do 220°C. Boczek kroimy w drobną kostkę i blanszujemy przez 5 minut we wrzącej wodzie. Wyjmujemy, odcedzamy, rumienimy na patelni na łyżce masła na złoty kolor. Okrągłą formę o średnicy 26 cm smarujemy masłem i posypujemy mąką. Ciasto rozwałkowujemy na grubość 4 - 5 mm. Wykładamy nim formę, nakłuwamy. Przykrywamy folią aluminiową, posypujemy fasolą i wstawiamy do piekarnika na 15 minut. Jajka dokładnie mieszamy ze śmietaną, dodajemy szczyptę soli, więcej pieprzu i gałki muszkatołowej. Wyjmujemy z piekarnika podpieczony spód, zdejmujemy fasolę i folię. Na cieście układamy równomiernie boczek, polewamy jajami ze śmietaną i wstawiamy do pieca na 35 - 40 minut. Quiche podajemy bardzo gorącą, z zieloną sałatą. Quiche była sławna ponoć już w XVI w., a stała się znana poza granicami Lotaryngii i zawojowała Francję za sprawą króla Stanisława Leszczyńskiego. Nie ulega wątpliwości, że jadano wówczas dużo i smacznie, ale niezbyt zdrowo. Podałam Państwu przepis oryginalny, a teraz proponuję drobne, uzdrawiające zmiany: zamiast boczku - chuda szynka pokrojona w kostkę i już nie blanszowana ani podsmażana. Połowę śmietany zastępujemy twarożkiem homogenizowanym, a formę do pieczenia smarujemy margaryną. Jest też wersja wegetariańska. Zamiast boczku bierzemy 2 średnie marchewki. Ścieramy je w drobne wiórki, mieszamy z 1 łyżeczką białego pieprzu, jajami i śmietaną. Reszta - bez zmian.

 

Quiche prowansalska

Składniki:
- słone ciasto półkruche: 200 g mąki
- 100 g margaryny lub masła
- 3 łyżki wody
- 1/2 łyżeczki soli
farsz: 200 g bakłażanów
- 200 g cukinii
- 1 czerwona papryka
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 jajka
- 1/2 szkl. gęstej śmietany
- 50 g tartego parmezanu
- 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku

Sposób przyrządzania:

Mąkę mieszamy z solą. Dodajemy zimną margarynę (lub masło), któ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin