ch111111.docx

(18 KB) Pobierz

              W Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela w Bydgoszczy  na oddziale Chirurgii Brzusznej został zebrany wywiad, co do stanu pooperacyjnego pacjentów. Były to 3 kobiety w podeszłym wieku.

              Pani N. lat 71 z rozpoznaniem zapchanej tętnicy kończyny górnej  prawej do prawego obojczyka, została przyjęta na oddział 9.03.2011r. w trybie planowym, w związku z udrożnieniem wyżej wymienionej tętnicy. Pacjentka przebywa na oddziale 3 dobę. U chorej nie występuje stan zagrożenia życia, gdyż podstawowe parametry życiowe są w normie:

Tętno – 68 ud/min

Ciśnienie – 130/65 mmHg

Oddech – 16

Temperatura – 36,6 oC

              Pacjentka nawiązuje kontakt z personelem, stan świadomości jest prawidłowy. Orientacja autopsychiczna i allopsychiczna również jest prawidłowa. Pani N. zna powód swojej hospitalizacji. Chora zaaklimatyzowała się na oddziale, zna jego topografię. Kobieta ma pozytywne nastawienie do personelu medycznego. W chwili obecnej pacjentka odczuwa nieznaczny ból w prawej kończynie górnej, który ocenia w skali VAS na 1 pkt.

              Pani N. jest wdową. Ma dwoje dorosłych dzieci, którzy mają już swoje rodziny. Pacjentka ma z nimi dobry kontakt i w każdej chwili może liczyć na ich pomoc. Mieszka              w mieście, w bloku. Jest rencistką. Chora nie narzeka na swoją sytuację ekonomiczną. Warunki mieszkaniowe ocenia na dobre.

Chora nie wymienia chorób współistniejących. 15 dni temu pacjentka miała przeprowadzoną koronografię.  Zabieg ten był przeprowadzony pod znieczuleniem miejscowym. Pani N. nie jest alergiczką, nie jest również uczulona na żadne leki i pokarmy. W rodzinie pacjentki nikt nie chorował na choroby przewlekłe.

Pacjentka prowadzi aktywny tryb życia. Dużo spaceruje i bez żadnych problemów wykonuje czynności domowe. Chora prawidłowo się odżywia. Je dużo warzyw i owoców. Pije także duże ilości wody.

Pani N. od 20 lat pali papierosy. Dziennie spala ich około 15. Nigdy nie podejmowała próby rzucenia. Poza tym nie ma innych nałogów.

Pacjentka z natury jest spokojnym człowiekiem. Dobrze radzi sobie w sytuacjach stresowych. Jest przyjaźnie nastawiona w stosunku do personelu medycznego.

Stan psychiczny pacjentki jest dobry. Chora chętnie odpowiada na pytania, prawidłowo reaguje na bodźce. Jest pogodna i zadowolona z efektów leczenia.

              Wartości podstawowych parametrów życiowych po zabiegu udrożnienia tętnicy          w dobie „0” przedstawia poniższa tabela:

Parametry

Dzień

Noc

Ciśnienie tętnicze (mmHg)

110/70

140/55

Tętno (ud/min)

68’

67’

Oddech (il/min)

17

16

Temperatura (oC)

36,6

36,5

 

Pacjentka nie miała założonego cewnika, ani drenu. Stan świadomości pacjentki w dobie „0” był dobry. Kobieta czuła się dobrze. Zabieg ten wykonany był pod znieczuleniem miejscowym. Chora  w wywiadzie przyznała, że wszystko słyszała i widziała, ale nic nie czuła. Leki, które otrzymała w dobie „0” to:

- Perfalgan: 200mg w iniekcji dożylnej

 

              Kolejna pacjentka to pani Ł. Lat 60 przyjęta na oddział w trybie nagłym w związku ze wstawieniem aorty kończyny dolnej lewej. Pacjentka przebywa na oddziale 5 dobę. Na dzień dzisiejszy nie występuje stan zagrożenia życia, ponieważ parametry życiowe są prawidłowe:

Tętno – 75 ud/min

Ciśnienie – 120/60 mmHg

Oddech – 16/min

Temperatura – 36,5 oC

              Stan świadomości pacjentki jest prawidłowy. Kobieta logicznie nawiązuje kontakt, rozmawia. Pani Ł. ma prawidłowe zorientowanie co do miejsca i czasu. Chora zna topografię oddziału. Chora dobrze się zaaklimatyzowała i ma pozytywne nastawienie do personelu medycznego. W chwili obecnej pacjentka odczuwa ból, który ocenia na 8 pkt. w skali VAS. Kobieta nie czuje osłabienia po zabiegach, natomiast jest osłabiona występującym bólem, który jest przyczyną  niemożności przyjęcia dogodnej pozycji w łóżku, w czasie snu i powodem utrudnionego deficytu samoopieki.

              Pani Ł. mieszka z mężem w bloku. Pacjentka w każdej chwili może liczyć na swoją rodzinę, która pomaga jej, kiedy tego oczekuje. Chora ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako dobrą.

Pacjentka choruje na miażdżycę uogólnioną, nadciśnienie tętnicze, krytyczne niedokrwienie kończyny dolnej lewej oraz miażdżycę przodostopia – martwicę palców I i II lewej stopy. Chora miała już wszczepioną protezę rozwidloną. Pani Ł. Nie jest na nic uczulona. W jej rodzinie nikt nie choruje na choroby przewlekłe.

Z powodu problemów zdrowotnych kobieta nie prowadzi aktywnego trybu życia. Pacjentka odżywia się prawidłowo. Je odpowiednia ilość warzyw i owoców w ciągu dnia oraz wypija duże ilości wody. Chora nie ma żadnych nałogów.

Pani Ł. Z natury jest spokojnym człowiekiem. Z powodu występującego bólu                         i zmęczenia niechętnie odpowiada na pytania, jest apatyczna.

              Pacjentce przeprowadzono dwa zabiegi. Pierwszy z nich wykonany 08.03.2011r.             nie powiódł się, w związku z tym dnia 09.03.2011r. zabieg powtórzono. Chora została znieczulona do kręgosłupa.

              Wyniki podstawowych parametrów życiowych po zabiegu przedstawia tabela:

Parametry

Doba „0” I zabiegu

Doba „0” II zabiegu

Doba „1” II zabiegu

 

dzień

noc

dzień

noc

dzień

noc

Ciśnienie (mmHg)

70/40

80/50

PR 113/53

LR 100/50

116/60

110/60

115/60

Tętno (ud/min)

74

70

63

72

60

80

Oddech (il/min)

16

16

16

16

17

16

Temperatura (oC)

36,5

36,3

36,0

36,2

36,5

36,4

  

Stan świadomości pacjentki w dobach „0” I i II zabiegu oraz „1” II zabiegu był dobry. Chora odczuwała silny ból, który wg skali VAS ocenia na 9 pkt. Chora w związku z istniejącym bólem otrzymała Tramal dożylnie w dawce 100mg. Po otrzymaniu leku ból zmniejszył się. Chora dodatkowo ma założony cewnik Folleya i 2 dreny Redona na lewej kończynie dolnej.

Ilość krwi  w butlach Redona przedstawia poniższa tabela:

Doba „0” I zabiegu

Doba „0” II zabiegu

Doba „1”II zabiegu

noc

dzień

noc

dzień

noc

I Redon

II Redon

I Redon

II Redon

I Redon

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin