Moje areologia.doc

(144 KB) Pobierz

Areologia zajmuje się :

- wydzielaniem gazów

- warunkami klimatycz.

- pożarami kopalnianymi oraz ich wpływem na stan atmosfery.

Atmosfera kopalniana – w jej skład wchodzą: powietrze oraz gazy wydobywające się z procesów technologicz.

Skład atmosfery:

- Tlen 20,969% obj.

- azot 78,1% obj.

- CO2 0,03% obj.

- argon, meon, wodór ok. 1% obj.

Powietrze kopalniane zawiera: metan, tlenek: węgla, azotu, siarka, wodór, aldehydy, tlenek siarki. Skład gazów jest ściśle określony i zapisany w przepisach górniczych.

NDSnajwiększe stężenie średnie gazów w ciągu 8 godz. dnia pracy. Stężenie tych gazów nie może być szkodliwego wpływu na człowieka przez jego okres zdolności do pracy ani jego potomstwa.

NDSCh największe dopuszczalne stężenie chwilowe, które nie może być większe przez 30 min. w ciągu 8 godz. pracy.

NDSP – największe dopuszczalne stężenie progowe, które nie może być przekroczone. Dotyczy szczególnie gazów trujących i

szkodliwych dla zdrowia.

Tlen – O2 – gaz bezbarwny, bez zapachu i smaku, niepalny i nie wybuchowy, bardzo aktywny ( łączy się z innymi pierwiastkami).

W zależności od szybkości reakcji mówimy o:

- utlenianie – powolne łączenie się

- palenie – szybkie łączenie się z towarzyszącymi zjawiskami świetlnymi.

- wybuch – szybkie łączenie się, zjawiska świetlne i akustyczne.

Ilość tlenu najlepsza do oddychania dla człowieka to 21%. Do 19% mogą być prowadzone prace. Przy 17% oddech staje się cięższy, występują zawroty głowy, gaśnie płomień. Przy 15% człowiek jest niezdolny do wysiłku fizycznego. Prz ok. 12% życie jest zagrożone. 10% - wymioty, omdlenia. Przy 7% następuje śmierć w krótkim czasie.Maleje przy pożarach. Zawartość tlenu badana jest przy pomocy analizy chemicznej, rurkami wskaźnikowymi, analizatorów.

Azot – N2 – bezbarwny, bez smaku i zapachu, obojętny dla procesów oddychania. Zawartość azotu może wynosić 77-81%. Zwiększanie zawartości azotu zachodzi kosztem tlenu. Może się on wydzielać do wyrobisk np. z materiałów wybuchowych. Zawartość azotu w powietrzu kopalnianym wykrywana jest poprzez analizę chemiczną.

Dwutlenek węgla – CO2 – bezbarwny, bez zapachu, o kwaskowym smaku, nie palny i nie wybuchowy. Jego zawartość wzrasta podczas robót strzałowych, oddychania. Należy do gazów duszących. Gdy zawartość CO2 jest większa niż 2% to następuje zaburzenia czynności oddechowych. Powyżej 8% utrata przytomności. CO2 jest cięższy od powietrza 1,5 razy dlatego gromadzi się przy spągu wyrobiska. Jego zawartość wykrywana jest przy pomocy: rurki wskaźnikowej, metanomierza interferencyjnego, analizy chemicznej.

Tlenek węgla – CO – bezbarwny, bez zapachu i smaku nafty pochodzącej od dyscylacji. Gaz palny, przy odpowiedniej zawartości z tlenem tworzy mieszaninę wybuchową  (12,5 – 74%). Jest to gaz trujący, zdolny do łatwego łączenia z hemoglobiną krwi, która zdolność do przenoszenia tlenu. Objawy zatrucia to: uczucie ucisku, tętnienie w sromach, zawroty głowy, wymioty, problemy ze wzrokiem. Zawartość tlenu węgla w wyrobiskach wykrywana jest poprzez: analizę chemiczną, analizatory oraz rurki wskaźnikowe.

Tlenki azotu – NO, NO2 – są trujące o gryzącym zapachu, w zależności od temp.barwa przybiera kolor od żółtego do brunatnego. Uszkodzenie pęcherzyków płucnych, tchawicy, objawy występują po kilku godzinach: kaszel, drażnienie błon śluzowych, potem duszenie i sinica. Występuje m.in. tam gdzie są maszyny samojezdne o napędzie spalinowym. Wykrywanie: analizatory, rurki wskaźnikowe, analiza chemiczna.

SO2 – bezbarwny, bardzo silnym, ostrym duszącym zapachu, powoduje podrażnienie błon śluzowych, spojówek tchawicy. Jest niepalny, tworzy się przy pożarach, przy urabianiu materiałami zawierającymi siarke. Wykrywanie: analiza chemiczna, rurki wskaźnikowe.

H2S – bezbarwny, zapach zgniłych jaj. Palny, tworzy mieszaninę wybuchową (4-46%), silnie trujący, powoduje podrażnienie ośrodka oddechowego, śmierć. Wydziela się przy gniciu, rozpuszcza się b. dobrze w wodzie. Wykrywanie: analiza chemiczna, rurki wskaźnikowe, analizatory.

Wodór – H2 – bezbarwny bez zapachu i smaku jest najlżejszy: obojętny ale palny, tworzy mieszaninę wybuchową (4 – 70%) występuje w gazach pożarowych, ma niską temp. Zapłonu, niebezpieczeństwa wybuchu gazu. Wydziela się m.in. w ładowniach akumulatorów. Dopuszczalna zawartość 0,5 %. Wykrywanie próbami średnimi i punktowymi, które są pobierane sposobem: mokrym, z przedmuchiwaniem, próżniowym, chemicznie, pochłanianie.

METAN – jest gazem bezbarwnym, bez zapachu i smaku, dla procesów oddychania jest obojętny, przy 40% zawartości tlenu wynosi 12%. Jest palny i tworzy z powietrzem mieszaninę wybuchową ( 4 – 15%). Wybuch powoduje wzrost ciśnienie i temp., potem fale wsteczne. Wybuch metanu jest początkiem wybuchu pyłu węglowego. Produktem tego wybuchu jest wysoka temp., brak tlenu oraz duża zawartość tlenku węgla. W obecności metanu:

- do 1% - wszystkie roboty górnicze włącznie z robotami strzałowymi.

- 1 - 1,5%  - wszystkie roboty górnicze z robotami strzałowymi przy użyciu materiałów wybuchowych specjalnych.

- 1,5 – 2% - wszystkie roboty górnicze bez robót strzałowych

- powyżej 2% - roboty są zabronione, po za pracami mającymi na celu przywrócenie prawidłowego stanu wentylacji w wyrobiskach.

Metan towarzyszy generalnie pokładom węgla. Jako gaz lżejszy od powietrza ma tendencje do migrowania do powierzchni, a CO2 w głąb ziemi. Zawartość metanu w pokładach węgla będzie związana z tektoniką i budową pokładów.

Sorbcje gazów ( metanu ) – to chemiczne połączenie gazu z węglem jak również fizyczne. Metan występuje w postaci związanej z substancją węglową i w postaci luźnej wypełniającej pustki i szczeliny. Metanu w stanie wolnym jest ok. 5- 10%, zwiększa się w miarę wzrostu głębokości zalegania pokładów węgla. Na głębokości 700 do 800 m jest mała ilość gazu występująca w postaci wolnej. W naszych pokładach – 17 m3/ tone czystej substancji węglowej.

Metanowość   - to naturalne nagromadzenie metanu w pokładzie węgla.

CWS- czysta substancja węglowa, czyli węgiel bez wody i popiołu.

Zawartość metanu w pokładach węgla opisuje się równaniem Langiura.

a, b- współczynniki sorbcji.

W miarę wzrostu ciśnienia ilość tego gazu zaabsorbowanego nie ulega zmianie. Przy rozdrabnianiu węgla będzie wydzielał się metan. Pokłady węglowe zostały sklasyfikowane na cztery kategorie zagrożenia metanowego pokładów:

a) 0,1-2,5

b) 2,5 – 4,5   --//--

c) 4,5 – 8    --//--

d) pow. 8    --//--

Pole metanowe jest gdy zawartość metanu jest mniejsza niż 0,1.

Są dwie kategorie zagrożenia metanowego w złożach soli:

1) złoże soli lub jego część jeśli stwierdzono występowanie metanu pochodzenia naturalnego lub łącznie z gazami wybuchowymi i innymi pochodzenia naturalnego w ilości większej niż 0,1%

2)złoże bądź część złoża jeśli wystąpił nagły wpływ lub wyrzut metanu pochodzenia naturalnego oddzielania lub łączenie z innymi gazami lub skałami- w ilości pow. 1%.

Rudy miedzi oraz innych kopalin i te złoża zaliczamy do dwóch kategorii zagrożenia metanowego:

1)złoże lub część złóż jeśli stwierdzono występowanie w powietrzu metanu pochodzenia naturalnego w ilości pow. 0,1%.

2)jeśli występuje możliwość wzmożonego wydzielania lub nagły wpływ metanu pochodzenia naturalnego z górotworu lub wody dopływającej do wyrobisk.

Formy wydzielania się metanu:

1)powolne, filtracyjne wydzielanie się metanu

2)w postaci fukacza – wydzielanie się CH4 ze zbiorników pod odpowiednim ciśnieniem

3)wyrzuty metanu lub metanu i skały

Przy zachowaniu równowagi następuje wyrzucenie gazu lub gazu z pokruszoną skałą. Powstanie atmosfery beztlenowej. Metan to zagrożenie naturalne jak również: zagrożenia wodą, tąpnięciem  czy pozarem.

Określenie i prognozowanie ilości metanu w wyrobiskach:

Nasycenie pokładu węgla na rejonieRybnicko – Jastrzębskim:

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruch gazu w ośrodku porowatym:

V = - k/u grad. p - rów.filtracji k – współ. przepuszczalności 

u – współ. lepkości dynamicznej gazów

div(V)+m∂p/∂t=W

równanie ciągłości

m- porowatość ośrodka

równanie stanu (przemiana izotermiczna)

Wydzielanie metanu do wyrobisk chodnikowych:

Z ociosów pokładu węgla metan wydziela się jak na wykresie

 

 

 

 

6miesięcy po tym czasie uznajemy, że do wyrobiska metan się nie wydziela. W wyrobisku mówimy o dwóch składnikach wydzielania: z ociosu q0, urobionego węgla w [m3/min] qu.

q=q0+qu

qu=b*m*V*(W0-Wk)/1440

1440-czas trwania doby w min, W0-metanowość istotna, Wk-metanowość końcowa, m-miąższość, miąższość-postęp w metrach na dobę,-ciężar właściwy węgla.

Metoda filtracji:

Qt=qd/sqrt t                       

Qd-początkowe wydzielanie metanu z calizny odsłoniętej

Q0=k*m*V*qd*sqrt t

t-czas drążenia wyrobiska,

t=x/V

Metoda Instytutu Górniczego Skoczyńskiego:

Qt=qd/sqrt t                                 

Q0=2*m*V*qd(2*sqrt t –1)

Prognozowanie wydzielania metanu do wyrobisk ścianowych:

 

 

 

 

 

Metan wydobywa się nie tylko z wyrobisk aktualnie eksploatowanych, ale także z pokładów nad i podebranych. P – ciśnienie z wyrobisk ścianowych, pu-ciśnienie gazu naturalne w skałach, ponieważ pu-jest większe od p to gaz będzie migrował do wyrobiska

 

 

 

 

 

 

Jeżeli w obrębie tego stanu będą pokłady węgla to z tego gaz też będzie migrował do wyrobiska.

Źródła wydzielanie metanu: pokład ekspl., pokładu naruszone ekspl., pokład i skały płone naruszone ekspl.

Metody wydzielania do ścian: wykreślna Stuffkena, i Schultra),analityczna, empiryczna. Metoda dynamiczna. Pokłady węgla nie są równomiernie nasycone. Metody przewidywania wydzielanie metanu wykonujemy dla pola biegu ściany. Prognozy wykonujemy dla pewnych obszarów.

Metody prognozowania:

a)metoda wytycznych (MG)

b)metoda instytutu górniczego im. Skoczyńskiego:

Ks=-dla ściany prowadzonej od granic.

L- dł. ściany; b-szer. chodnika; zasięg strefy odprężenia calizny węglowej.

h=13m dla węgli antracytowych i tłustych.h=18m dla węgli koksowych.h=23m dla węgli pozostałych.

Xp=Zk*me(1,2+cosa)

a-kąt nachylennia pokładu. Zk- wsp. zależny od sposobu kierowania stropem. me-miąższość eksploatowanego pokładu.

Zk-60-pełny zawał.Zk=45-podsadzka częściowa.Zk=20-przy podsadzce pełnej.

Dla pokładów nadebranych Xp=35m

Qsp=Kn*Qs Kn=0.25-pełny zawał.Kn=0.2-częściowa podsadzka.Kn=0.1-pełna podsadzka.

Woi’=Woi-(Woi-Wki)*(1-.Wydzielanie metanu nie jest wprost proporcjonalne do wydobycia.

ZWALCZANIE METANU: dwa sposoby:

1) intensywna wentylacja: V= Pmax-dopuszczalna max.zawartość metanu w przodku.Pd-koncetracja na wlocie do wyrobiska.q- ilość prognozowana metanu wydzielającego się.K-wsp.uwzględniający nierówności wydzielania CH4.

2) odmetanowanie górotworu.Przedzielanie mateanu zawsze da się zrobić przy pomocy powietrza. Wtedy stosujemy odmetanowanie-tj.planowane ujęcie mateanu z górotworu i doprowadzenie szczelnymi przewodami do dróg zużytego powietrza lub na powierzchnię. E=-efektywność odmetanowania

Odmetanowanie nie jest celem ale koniecznością dla bezpieczeństwa.

PRAWO BOILA:

 

 

 

 

PRAWO CHARLESA:

 

 

 

 

 

P*Vn=Ro*T

Vn-objętość molowa

PRAWO DALTONA:

p=

Pb=Pp+Pw Pb-ciś.barometryczne;Pw-ciś.pary wodnej.

WILGOTNOŚĆ WŁAŚCIWA - wyraża stosunek zawartości pary wodnej do 1kg powietrza suchego.

STOPIEŃ NASYCENIA POWIETRZA:

Wilgotność bezwzględna-tj. masa pary wodnej zawarta w 1m3 powietrza wilgotnego. r=

Wilgotność względna: określa wilgotność pary wodnej w powietrzu w stosunku do nasycenia:

RÓWNANIE PSYCHROMETRYCZNE(SZTUNGA): Pw=Pwn-Pok(Ts-Tm)

K=[K-1] ; k=6,677*10-4[K-1]

K=10-5965+; V-prędkość powietrza w pobliżu zbiorniczka wilgotnego w .

 

Gęstość powietrza suchego: I=U+pV

i=ip+Xiw – entalpia

ip-entalpia powietrza suchego ; ip=0,007*t

i=0,007*t+x(2500+1,84t) [

WYKRES PSYCHROMETRYCZNY

 

 

 

 

 

 

Ciśnienie odniesione do próżni nosi nazwę ciśnienia bezwzględnego,jeśli będziemy to odnosić do ciśnienia barometrycznego to mówimy o podciśnieniu lub nadciśnieniu. Urządzenia mierzące różnice ciśnień: -manometry;-mikromanometry różnicowe.

Przyrządy do pomiaru ciśnienia bezwzględnego to: 1.barograf różnicowy 2.barometr rtęciowy 3.aneroidy 4.baroluk

Jednostki ciśnienia:

Pa=N/m2=kg/ms2; 1bar=105Pa;1mmH2O=1KG/m3=9,81N/m2; 1mmHg=

13,6

CIEPLARNIANE WARUNKI PRACY:

Na komfort ciepła wpływa:

1.Wilgotność powietrza 2.temp.powietrza oraz temp. ociosów 3.prędkość przepływu powietrza 4.ciśnienie powietrza 5.skład chemiczny powietrza 6.promieniowanie ciepła 7.zanieczyszczenia.

RÓWNANIE BILANSU ENERGETYCZNEGO DLA ORGANIZMU CZŁOWIEKA:

M=W+Qp+Qk+Qr+Qo+A

M-energia wytwarzana w wirniku; Qp-cieplo wytwarzane przez parowanie; Qr-ciepło stracone lub zyskane przez promieniowanie; Qo-straty ciepła w oddychaniu; A-energia akumulowana w organizmie; W-energia związana z wykonywaniem pracy; Qk-ciepło oddawane lub przyjmowane przez konwekcje.

WARUNKI PRACY :

-8godz.pracy jeżeli temp.na termometrze suchym i intensywność chłodzenia jest<11

-jeżeli temp.powietrza 28-33 lub intensywność chłodzenia jest mniejsza od 11k to czas pracy do 6 godz.

Intensywność powietrza mierzymy katametrem:

F-stała katometru

 

 

 

 

Mierzymy czas opadania alkoholu między 38-350C

K=F/ mówimy o tym ile mcal jest odprowadzanych w ciągu 1s. z 1 cm2 katometra.

WSKAZNIKI OCENIAJĄCE WARUNKI PRACY:

1.temp sucha 2.intensywność chłodzenia 3.berlinska temp.efektywna

BTE=0.9tm+0,1t <340

Tm-temp wilgotna

- temp francuska: FTE=0,7

- wskaźnik oceny mikroklimatu górniczego:

dla pom. zamkniętych

Tmn-temp.mierzona na termometrze wilgotnym bez wymuszenia przepływu powietrza wokół zbiornika termometru; Tg-temp.poczerninej kuli; Ta-temp.powietrza na termometrze suchym.

NA TEMP.POWIETRZA KOPALNIANEGO:

W 50% wpływa ciepło z górotworu; w 25% proces utleniania; w 25%s \     

 

inne zródła.

Temp.powietrza w wyrobisku zależy od: -temp.na wlocie; -szeregu przemian termodynamicznych, które będą miały miejsce.

Czynniki wpływające na średnią temp w wyrobisku.

- zmiana entalpii powietrza w wyniku sprężenia lub rozprężenia pod wpływem zmian ciśnienia barometrycznego.

- wymiana ciepła między górotworem a przepływającym powietrzem

- wymiana wilgoci i zmiana stanu skupienia wilgoci

- wydzielania ciepła w wyniku egzotermicznych procesów utleniania

- wymiana ciepła między powietrzem sprężonym płynącym w rurociągu, a powietrzem kopalnianym.

fi

Rys.

r – promień wodzący

r0 – promień wyrobiska

równanie przewodnictwa cieplnego

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin