SCENARIUSZ ZAJĘĆ woda 5-6 latki.doc

(30 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

GRUPA 5-6-LATKI                                                                                    DATA: 21.11.2008r.

 

Temat kompleksowy: Dni coraz krótsze, wieje i pada.

Temat dnia: Nasze doświadczenia z wodą.

 

Cele ogólne:

              I  - poznanie zjawisk fizycznych związanych z wodą

II- kształcenie twórczego myślenia podczas przekształcanie sylwety kropli wody                  w „ coś”

             

Cele operacyjne: ( dziecko)

I - pozna zjawiska fizyczne związane z wodą

- wykona doświadczenia: formułowanie hipotez, obserwowanie i wyciąganie       wniosków

              II- przelicz liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie: 5l.( 1-6), 6l.(1-8),

   - wie do czego potrzebna jest woda

                 - wykona pracę plastyczną według własnego pomysłu

Pomoce dydaktyczne:

I – miska z wodą, pojemniki różnej wielkości, sól, cukier, kasza, mąka, proszek do prania, olej, różne przedmioty z otoczenia: korek, kasztan, kamień, torebka foliowa, napisy do globalnego czytania.

II – sylwety kropelek ( dla każdego dziecka), kredki, bibuła, papier kolorowy, klej, nożyczki.

 

Przebieg zajęcia I:

 

I.               1. Dzieci siedzą w kole, na środku miska z wodą, po kolei podchodzą, zanurzają ręce w wodzie, następnie chętne dzieci próbują wody nalanej do przezroczystego naczynia.

2. Dzieci podają cechy fizyczne, właściwości wody wykorzystując technikę twórczego myślenia: odnoszą się do wszystkich zmysłów; wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.

II.               Wykonanie różnych doświadczeń z wodą:

1. Wlewanie wody do naczyń o różnych kształtach ( wniosek: woda nie ma kształtu, przyjmuje kształt naczynia w którym się znajduje)

2. Badanie rozpuszczalności w wodzie różnych substancji (wniosek: sól, cukier rozpuszcza się w wodzie, kasza,  mąka, proszek do prania sprawiają, że staje się mętna, kasz, mąka i olej nie rozpuszczają się), globalne czytanie podpisów do substancji.

3. Pozostawienie słoiczka z wodą i solą oraz zanurzoną nitką na patyczku do dalszej obserwacji.

4. Pływanie i tonięcie przedmiotów ( wniosek: lekkie przedmioty utrzymują się na wodzie, a ciężkie toną)

Podczas przeprowadzania eksperymentów rozmawiamy z dziećmi o tym co robimy, co się zmieniło, co się dzieje, zadajemy pytania, pozwalamy dzieciom na samodzielne wyciąganie wniosków.

III              1.  Sprzątanie po zakończonych doświadczeniach

2. Zabawa ruchowo – naśladowcza: przedstawienie  wrażeń zmysłowych ruchem. Dzieci naśladują: „wejście do zimnej wody, gorącej wody, dotknięcie lodu, kąpiel w rwącej rzece, nurkowanie w wodzie, zbieranie muszli pod wodą”

Przebieg zajęcia II:

 

I.              Zabawa słuchowo matematyczna: liczenie spadających kropli wody:
- nauczycielka uderza w bębenek – dzieci liczą (liczebniki główne)
- nauczycielka uderza w bębenek, a ostatni raz w trójkąt: która kropelka spadła na rynnę? (liczebniki porządkowe - piąta, siódma),

II.              1. „Do czego potrzebna jest woda?”- rozmowy na podstawie własnych doświadczeń dzieci i ilustracji.

              2. Zabawa ruchowa „ Kwiatki” – dzieci naśladują rosnące kwiatki, na sygnał „ susza” dzieci pokazują co się dzieje z kwiatkiem, kiedy brakuje mu wody.

              3. „Wesołe kropelki” – przekształcanie kropli wody w „coś” – ozdabianie sylwet kropli wody dostępnym materiałem plastycznym, według pomysłów dzieci.

III.              Zorganizowanie wystawy prac i omówienie ich przez chętne dzieci, zwrócenie uwagi na ciekawe przekształcenie kropli wody oraz na to, że każda praca jest inna.

 

 

 

                                                                                                  Opracowała: Monika Wyborna

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin