Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonych w klasie III
Temat bloku tematycznego: Zdrowe odżywianie.
Temat dnia: Piramida żywienia.
Cele ogólne:
- poznanie piramidy żywności i jej znaczenia;
- czytanie tekstu z podziałem na role;
- odgrywanie scenek dramowych;
- proces trawienia pokarmu;
- piramida żywieniowa;
- działania na liczbach w zakresie 30. Złoty, grosz;
- przypomnienie nominałów w polskim systemie monetarnym;
- rozwijanie logicznego myślenia;
- zasady bezpiecznego korzystania z komputera;
- korzystanie z klawiszy literowych oraz klawiszy: ALT, ENTER, SHIFT, CAPS LOCK, SPACJA.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna monety i banknoty polskiego systemu walutowego;
- czyta tekst z podziałem na role;
- odgrywa scenki dramowe;
- zna proces trawienia pokarmu przez człowieka;
- układa własną piramidę żywieniową;
- wie jak bezpiecznie korzystać z komputera;
- sprawnie korzysta z klawiszy literowych.
Metody pracy:
- słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania.
Formy pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- ilustracja piramidy żywieniowej;
- karta pracy;
Czas trwania:
4 x 45 min.
Zapis w dzienniku:
Czytanie z podziałem na role tekstu „ Teatrzyk na stole”. Odgrywanie scenek dramowych. Proces trawienia pokarmu. Piramida żywieniowa. Praca plastyczna. Działania na liczbach w zakresie 30. Złoty, grosz.
Przebieg zajęć:
1. Praca z tekstem z tekstem W. Chotomskiej „Teatrzyk na stole.
Rozmowa na temat tekstu. Czytanie tekstu na role.
2. Oglądanie ilustracji przedstawiającej piramidę żywieniową.
Wyjaśnienie dzieciom, iż produkty znajdujące się na szczycie piramidy to słodycze i tłuszcze, które należy spożywać w umiarkowanych ilościach. Produkty na samym dole tj. pieczywo, produkty mączne należy jeść w większych ilościach.
3. „Piramida żywności” – praca zbiorowa.
Dzieci naklejają przygotowane przez nauczycielkę obrazki różnych produktów na makietę piramidy żywności przy wskazówkach nauczycielki. Wspólnie ustalają, na jakim miejscu powinny znajdować się poszczególne produkty.
4. Praca plastyczna przy stolikach.
Wypełnianie plasteliną konturów poszczególnych owoców odpowiednimi kolorami na kartce.
5. Odgrywanie scenek dramowych.
Rozmowa sztućców podczas obiadu według pomysłu dzieci.
6. Czytanie informacji dotyczących tego, co dzieje się ze zjadanym przez nas pokarmem.
7. Uczniowie wymieniają kolejno elementy przewodu pokarmowego i utrwalają wiadomości związane z kolejnymi etapami trawienia pokarmu.
8. Czytanie informacji dotyczącej zębów mlecznych i stałych.
Rozmowa na ten temat.
9. Wykonanie doświadczenia dotyczącego odżywiania dzieci.
„Karta badacza”. Zaznaczanie jakich produktów dziecko zjada najwięcej, a jakich najmniej.
10. Uczniowie wykonują własną piramidę żywieniową, porównanie piramidy, wyciąganie wniosków.
11. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.
12. Na hasło „owoce” biegają dziewczynki, „warzywa” – chłopcy, a „sałatka” – wszystkie dzieci.
13. Działania na liczbach w zakresie 30. Złoty, grosz.
14. Przypomnienie, jakimi banknotami i monetami płacimy w Polsce.
15. Uczniowie rozwiązują zadania dotyczące wypłacania na różne sposoby 20zł, 40zł.
16. Uczniowie rozwiązują zadania tekstowe z wykorzystaniem grosz, złoty.
17. Rozmowa na temat jak bezpiecznie korzystać z komputera.
18. Praca z komputerem.
Pisanie na klawiaturze – ćwiczenia.
19. Karta pracy.
20. Praca domowa:
Wymiana kolejno elementów przewodu pokarmowego. Co dzieje się ze zjadanym pokarmem? Ćwiczenia dotyczące Działań na liczbach w zakresie 30 - złoty, grosz.
21. Podsumowanie zajęć:
Co było tematem zajęć? Zamian złoty na grosze. Co się dzieje ze zjadanym przez nas pokarmem?
gd_78