SCENARIUSZ ZAJ weronki sherborne z rodzicami.doc

(43 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z RODZICAMI PROWADZONYCH                                       МЕТО WERONIKI SHERBORNE                                                                                                                                                  Wspólne zabawy i ćwiczenia dzieci z rodzicami przeprowadzone metodą ruchu rozwijającego W. Sherborne z elementami muzykoterapii i relaksacji.

1.Przywitanie dzieciwystukiwanie słów Dzień dobry o podłogę, kolana, nad głową.

2. Podczas spaceru witają się dłonie, stopy, kolana itp.

3. Lustro – w pozycji siedzącej twarzą w twarz dorosły rysuje jakieś figury (koło, kwadrat itp.) lub naśladuje pewne czynności (jazda samochodem, czytanie książki) dziecko jak najdokładniej odwzorowuje je. Potem zmiana ról

4. Naleśnik masaż relaksacyjny

5. Jak bije twoje serce - dziecko w parze z rodzicem. Dziecko kładzie się na plecach, rodzic przykłada ucho do jego serca i ucha bicia. Rytm serca można wyklaskać

Potem zmiana rol.

6. Patrz i słuchaj - rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i biegają po sali w rytm muzyki. W przerwie w muzyce prowadzący podaje hasto np. drewno, metal, plastik. Pary szybko odnajdują przedmiot wykonany z takiego materiału i dotykają go. Kiedy usłyszą znowu dźwięki muzyki mogą biegać.                                                                                                                             7. Fotelik – relaks przy muzyce- kołysanie dziecka

Ćwiczenia w parach ( partner aktywny i partner bierny )

1.     Huśtawka - rodzic chwyta dziecko pod kolanami i podnosi ( dziecko siedzi jak na krzesełku ). W takiej pozycji huśta je w prawo i w lewo oraz do przodu i do tyłu.

2.     Supełki dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, rodzic za jego plecami zasłania mu dłońmi oczy. Każde dziecko otrzymuje sznurek z zawiązanymi na nim supełkami. Podczas słuchania cichej, spokojnej muzyki dzieci przesuwają sznurek i palcami próbują wykryć i policzyć supełki. Rodzic sprawdza czy policzyły prawidłowo. Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie, wtedy dzieci wymieniają się między sobą sznurkami.

3.     Ślepiecdziecko ma zamknięte oczy a rodzic je prowadzi, potem zamiana ról.

4.     Walec 2-3 dorosłych leży obok siebie na podłodze- na  brzuchu z głowami zwróconymi w jednym kierunku. Dziecko leży na brzuchu w poprzek dorośli jednocześnie przetaczają się przez jedno ramię.

5.     Krokodyl - Rodzic na brzuchu wozi dziecko na plecach.

 

Ćwiczenia przeciwko w parach

1. Przygniatanie - jeden z partnerów leży na brzuchu, drugi przygniata go swoim ciężarem (rodzic robi to z wyczuciem swojego ciężaru). Osoba leżąca stara się uwolnić. Zmiana l.

2. Przepychanie - dziecko z rodzicem siadają naprzeciwko siebie i przepychają się stopami, oparci plecami przepychają się w siadzie. Następnie wstają i starają się przepychać dłońmi. Kilkakrotne zmiany

3. Owoc wisi owoc spada” – dorosły w pozycji stojącej, stabilnej wyciąga rękę. Dziecko łapie się a dorosły podnosi ją tak, by stopy dziecka oderwały się od ziemi.  Dziecko stara się jak najdłużej utrzymać.

4. Twierdza – dorośli robią krąg trzymając się pod ręce. Dzieci są w środku i próbują się wydostać.

Następnie dzieci są na zewnątrz i przedzierają się do środka.

              Ćwiczenia  razem w parach

 

1.     Waga - rodzic i dziecko stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce . Wykonują na przemian przysiady.

2.     Dmuchamy każda para otrzymuje małe piórko lub niewielki kawałek waty. Wspólnie dmuchają, aby utrzymały się one w powietrzu. Następnie odkładają je i dmuchają. na wyobrażony sobie puszek.

 

Ćwiczenia w grupie

1.     Kilku rodziców kładzie się obok siebie na brzuchu . Reszta czuwa nad bezpieczeństwem podczas zabawy . Dzieci kolejno pełzają na brzuchu po leżących partnerach .

2.     Usypiamy misia relaks przy muzyce ( Aria na strunie G J. S. Bacha ) . Podczas słuchania muzyki prowadzący spokojnym głosem opowiada jak zasypia miś, jak zasypiają wszystkie jego części ciała (oczy, głowa, ręce, nogi), jak mięśnie rozluźniają się.

3.     Leżenie na podłodze jedna osoba przechodzi tak, aby nikogo nie dotknąć.

4.     „Płynie rzeczka” masaż relaksacyjny.

Ćwiczenia z kocem

1.     Jasno-ciemno – 2 dorosłych trzyma koc nad głowami siedzących dzieci. Dorośli opuszczają go i podnoszą do góry.

2.     Podróże na kocu 1-2 dorosłych trzyma koc. 1-2 dzieci siedzi na nim, leży (na plecach, brzuchu) Dorośli ciągną dzieci

3.     Podróże na kocu sanki – koc zrolowany – dzieci siadają na nim w rozkroku rodzice ciągną go.

4.     Tunel – dorośli tworzą tunel z koca a dzieci na czworakach przechodzą pod nim.

5.     Bujanie w kocu - 2 dorosłych kołysze dziecko nisko nad ziemią

6.     Karuzela 4 dorosłych trzyma koc za rogi dzieci siedzą w środku. Dorośli poruszają się w jedną stronę.

Zabawy z chusta na zakończenie

1.     Wspólna kołderka – wszyscy siedzą w kręgu – dzieci mogą siedzieć w fotelikach – przykryte do pasa chustą. Dorośli i dzieci dzielą się wrażeniami – opowiadają co im się podobało, co było trudne, jakie było ulubione ćwiczenie.

2.     Wachlowanie – w tej samej pozycji dorośli i dzieci wachlują chustą.

3.     Smaczne spanie – wszyscy leżą przykryci chustą słuchają muzyki relaksacyjnej

4.     Wzajemne podziękowania za wspólną zabawę. Sprzątanie sali

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin