T E R A P I A Ultradź.doc

(1216 KB) Pobierz
T E R A P I A

T E R A P I A
U L T R A D Ź W I Ę K O W A

AUTOR:

Dr n. med. Anna Kluszczyńska

Wartości fizyczne fal dźwiękowych

n                   Fale dźwiękowe (akustyczne) powstają na skutek mechanicznych drgań cząsteczek w ośrodku materialnym.

n                   Mogą być one wytwarzane w gazach, cieczach i ciałach stałych.

n                   W próżni rozchodzenie się fal dźwiękowych jest niemożliwe.

n                   Ciało drgające jest źródłem fali dźwiękowej

n                   Drgające cząsteczki ośrodka wytwarzają ruch falowy, ponieważ przekazują sobie mechaniczną energię drgań.

n                   Jeżeli źródło drgań wysyła fale w ośrodku materialnym, występuje zjawisko zagęszczania i rozrzedzania fali wskutek zbliżania się i oddalania cząsteczek materii.

n                   Każda cząsteczka przekazuje następnej energie.

n                   W fali dźwiękowej mamy przekazywanie energii bez udziału przenoszenia masy.

Prędkość rozchodzenia się fal

n                   Prędkość rozchodzenia się fal dźwiękowych jest zależna od ośrodka materialnego:

n       w wodzie wynosi 1484 m/s.

n       w powietrzu 333 m/s.

n       w ciałach stałych 5000 m/s.

n       w tkance ludzkiej 1445 – 1610 m/s.

n                   Ucho ludzkie może oddawać dźwięki jako drgania o częstotliwości 16 16000 Hz odpowiadającej dł. fali 20 m 2 cm.

n                   Fale dźwiękowe o długości powyżej 20 m (fale w powietrzu) i częstotliwości poniżej 16 Hz nie są słyszalne i są nazywane infradźwiękami.

n                   Fale dźwiękowe o długości poniżej 2 cm i częstotliwości powyżej 16000 Hz są również niesłyszalne i określane jako ultradźwięki.

n                   Wata jest lepszym przewodnikiem fal dźwiękowych niż powietrze.

n                   Prędkość rozchodzenia się fal w wodzie jest 4 x większa niż w powietrzu.

n                   Natężenie fali ultradźwiękowej maleje w miarę oddalania się od źródła ultradźwięków. Zjawisko to nosi nazwę obsorbcji fali.

n                   Energia niesiona przez falę zostaje zużyta częściowo na pobudzenie do drgań cząsteczek środowiska, w którym się fala rozchodzi, na odkształcenie sprężyste środowiska i częściowo zostaje zamieniona na energię cieplną.

 

n                   Fale krótsze o dużej częstotliwości są pochłaniane na mniejszych głębokościach.

Pochłanianie fal dźwiękowych

n                   Fale krótsze o dużej częstotliwości są pochłaniane na mniejszych głębokościach.

n                   Niejednorodna tkanka ludzka wykazuje różną zdolność pochłaniania energii UD.

n                   Największy współczynnik absorpcji ma tkanka nerwowa i jest najwrażliwsza na dziękowanie, a najmniej wrażliwa jest tk. tłuszczowa.

Odbicia i załamania fal UD

n                    Przy leczniczym stosowaniu fal UD możemy spotkać się ze zjawiskami charakterystycznymi dla ruchu falowego tzw. odbiciem i załamaniem fal UD, interferencją fal i powstawaniem fal stojących.

n                    W ciele ludzkim odbicie fali całkowite lub częściowe występuje wtedy, gdy fala dźwiękowa napotka ośrodek różniący się gęstością.

n                    Odbicie całkowite może wystąpić od kości, powietrza lub ściany naczynia, jeżeli zabieg wykonuje się w wodzie.

n                    Załamanie fali występuje przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego, jeżeli szybkość rozchodzenia się fal w danych ośrodkach będzie różna.

n                    Fale odbite mogą interferować z falami padającymi w wyniku odbicia się fal i nakładania się z falami padającymi mogą powstać fale stojące.

n                    Fala UD stojąca jest zjawiskiem niekorzystnym.

n                    Fala UD może ulec ugięciu następuje to wówczas, gdy na swym przebiegu napotka przeszkody lub szczelinę...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin