Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie 4 szkoły podstawowej
Temat : Jak potoczyły się dalsze losy Pinokia i Dżeppetta?
Czas : 45 minut
Cele :
- doskonalenie umiejętności redagowania opowiadania,
- doskonalenie współpracy w zespole.
Umiejętności ( uczeń potrafi ):
- porozumiewać się w zespole,
- twórczo rozwiązywać problemy,
- dyskutować zgodnie z przyjętymi zasadami,
- redagować opowiadanie,
- posługiwać się słownikiem ortograficznym.
Formy i metody pracy:
praca w zespołach 5-6 osobowych, rozwiązywanie problemów w zespole, praca ze słownikiem ortograficznym
Przebieg lekcji:
1.Podanie tematu lekcji. Podział na zespoły, rozdanie instrukcji.( 5 min.)
2. Przekazanie zadań dla poszczególnych grup :
Polecenie I
Wybierzcie spośród siebie : lidera, sprawozdawcę, sekretarza i strażnika czasu.
Lider - ………………..kieruje pracą, ale nie narzuca swoich poglądów.
Sekretarz - ……………ustala pomysły i ciekawe rozwiązania.
Sprawozdawca - ……….przedstawia rezultaty pracy.
Strażnik - ………………dba o tempo pracy i terminowość jej zakończenia.
Polecenie II
Przypomnijcie sobie cechy opowiadania. Zapiszcie je na arkuszu.
( około 5 minut wraz z umieszczeniem arkusza na tablicy )
Polecenie III
Zastanówcie się wspólnie, jak potoczyły się dalsze losy Dżeppetta i Pinokia. Przedyskutujcie swoje pomysły i wybierzcie ten, z którym zgadzają się wszyscy członkowie grupy. Zapiszcie swój pomysł w formie krótkiego opowiadania.
Czasu macie 25 minut. Powodzenia !
3. Sprawozdawcy przedstawiają rezultaty pracy swojej grupy. Następnie uczniowie wybierają najciekawszą, ich zdaniem, propozycję dalszych losów bohaterów oraz uzasadniają wybór.
4. Zadanie domowe
Napisz w kilku zdaniach, co było najważniejsze ( najciekawsze ) w pracy na lekcji.
Co sprawiło ci trudność?
Co przyniosło zadowolenie?
bostrowska1