Scenariusz zajęć temat II.doc

(32 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

 

Temat: Jestem Polakiem cóż to znaczy?

 

Blok tematyczny: Polska naszą ojczyzną

 

Cele główne:

 

- kształtowanie postawy patriotycznej

- doskonalenie wiedzy o własnym kraju

- doskonalenie zdolności twórczych

 

Cele szczegółowe, zakłada się, że dziecko:

 

- przedstawi scenkę dramową o wybranej legendzie

- zaznaczy w odpowiednim miejscu i kolejności stolice dawne i dzisiejszą

- wykona model mapy Polski z użyciem masy solnej, na której przedstawi w odpowiednim miejscu stroje regionalne

- przygotuje pierogi

- wykona galerie polskich wynalazków

 

Metody pracy:

 

- burza mózgów

- drama

- mapa myśli

- praktyczna- ćwiczenia

 

Formy pracy:

 

- indywidualna

- zbiorowa

- grupowa

 

Środki dydaktyczne:

 

- tekst „ Małego katechizmu Polaka”

- przybory plastyczne

- galeria sławnych Polaków

- teksty legend Polski

- kontur mapy Polski

- masa solna

- ilustracje stroi regionalnych

- składniki potrzebne do wykonania pierogów

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.     Co to znaczy być Polakiem? – burza mózgów.                           7 min

2.     Powtórzenie „Małego katechizmu Polaka.                              5 min

3.     Legendy Polskie- dramy( dzieci wybierają daną legendę Polski, dzielą się między sobą rolami, przygotowują dialogi i strój)    35 min

4.     Stolice Polski- dawne i dzisiejsza, wprowadzenie nauczyciela 5 min

5.     Zaznaczenie na konturze mapy Polski stolic z użyciem kulki   15 min z plasteliny w którą dzieci włożą wykonaną przez siebie małą chorągiewkę z numerem, który opisuje kolejność i nazwę miasta

6.     Przedstawienie prezentacji bądź ilustracji o strojach regionalnych 5 min

7.     Dzieci wyklejają masą solną kontur Polski i z dostępnych ilustracji wycinają stroje regionalne i ustawiają je przy danym regionie. 35 min

8.     Tradycja- mapa myśli                                                                   5 min

9.     Przygotowanie przez dzieci tradycyjnych polskich pierogów z dowolnym nadzieniem ( wykonane pierogi przekazujemy paniom kucharkom, które szybko je ugotują)                                         25 min

10. Degustacja pierogów                                                                 10 min

11. Przedstawienie sławnych Polaków i naukowców                       5 min 

12. Wykonanie galerii wynalazków na podstawie informacji o danym naukowcu.                                                                                  20 min

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin