wiezadla.doc

(21 KB) Pobierz

Więzadło

·         Sierpowate wątroby – na granicy obu płatów, na pow. Przeponowej, nieco skośnie, dochodzi do przedniej ściany brzucha i do przepony. Część krezki brzusznej.

·         Obłe wątroby – na wolnym, dolnym brzegu, kieruje się na powierzchnię trzewna. Pozostałość ż. Pępkowej.

·         Wieńcowate wątroby – ku górze, na przednim brzegu cz. Tylnej pow. Przeponowej, zrośniętej z wątrobą. Jest utworzone przez rozchodzące się blaszki w. Sierpowatego wątroby; biegną one czołowo, łącząc część tylną pow. Przeponowej z przednią, aż do brzegów bocznych wątroby.

·         Trójkątne – miejsce kończenia biegu w. Wieńcowatego wątroby,

·         Wątrobowo-nerkowe – tworzy się tak, że blaszka tylna w. Wieńcowatego oddala się od blaszki przedniej i zstępuje na pow. Przednia nerki.

·         Watrobowo-dwunastnicze – mniejsza, dolna cz. Sieci mniejszej, biegnie z pow. Trzewnej do górnej cz. Dwunastnicy, obejmuje: przewód żółciowy wspólny, t. Wątrobową właściwą, ż. Wrotną, nacz. Chłonne i splot współczulny.

·         Watrobowo-żołądkowe – większa, górna cz. Sieci mniejszej, rozpięte między pow. Trzewną, a krzywizna mniejszą żołądka i cz. Brzuszna przełyku. Rozróżniamy pars flaccida et dens.

·         Żołądkowo-okrężnicze – jako zdwojenie blaszki z krzywizny większej do okrężnicy poprzecznej, po jego przecięciu mamy torbę sieciową.

·         Żołądkowo-śledzionowe – z krzywizny wiekszej do wnęki śldziony.

·         Przeponowo-sledzionowe – od przepony do wnęki śledziony.

·         Żołądkowo-przeponowe – z przepony do krzywizny większej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin