zaj.ruch.doc

(83 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH

 

Temat: Podróż w nieznane – zabawa ilustrowana ruchem (klanza, zabawy
              z  chustą animacyjną)

 

Prowadzący: Małgorzata Szybalska, Małgorzata Rybus, Anna Bera, Anna Stajniak

Data: 19 maja 2009 roku

Miejsce: świeże powietrze

Cel główny:

·        Zapoznanie z nowymi formami zabaw ruchowych

Cele szczegółowe:

·        kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe,

·        rozwijanie poczucia przynależności do grupy,

·        wyzwalanie radości wspólnego śpiewu i ruchu,

·        kształtowanie wyobraźni,

·        odreagowywanie napięć i negatywnych emocji.

Metody:

·        realizacja zadań ruchowych: zabawowa klasyczna, zadaniowa, ekspresji ruchowej,

·        przekazywanie wiedzy: objaśnienie instruowanie,

·        wychowawcze: przydzielanie funkcji, nagradzanie wychowawcze.

Formy: praca w grupie

Pomoce: nagłośnienie, magnetofon, płyta z muzyką, chusta animacyjna.

Przebieg zajęć:

1.     Powitanie zebranych i zapoznanie z tematem oraz celem zajęć.

·        Narrator: Witamy wszystkich zebranych na dzisiejszych zajęciach ruchowych, w czasie których udamy się w ciekawą podróż
w nieznane. Jesteśmy na dworcu PKP, aby wyruszyć w podróż sprawdźmy czy wszyscy gotowi do drogi

2.     „Piosenka powitalna” – klanza

„Wszyscy są, witam Was

Zaczynamy już czas!

Jestem ja, jesteś Ty

Raz, dwa, trzy”

    Ustawiamy się po obwodzie koła. W rytm muzyki klaszczemy 2 razy
w swoje dłonie i 2 razy w swoje uda (x2).

Wskazujemy oburącz na siebie, wskazujemy oburącz na partnera,
a następnie wykonujemy dwa klaśnięcia oburącz w swoje dłonie, jedno klaśnięcie w dłonie partnera stojącego po prawej stronie.

Całość wykonujemy kilka razy.

3.     Narrator: Wszyscy są obecni i gotowi do drogi. Wsiadamy do pociągu
i wyruszamy na lotnisko. Aby nam się miło podróżowało poznajmy nasze imiona

4.     „Ciuchcia” – zabawa ruchowa

Uczestnicy stoją w kręgu. Prowadzący, chodzi w środku koła w takt skandowanego przez grupę swojego imienia: „To Gosia, to Gosia, to Gosia, Gosia, Gosia”. Następnie gestem prowadzący wywołuje inną osobę, która podchodzi i kładzie ręce na ramionach prowadzącego,
a grupa w tym czasie powtarza jej imię – imię nowego wagonika w kręgu. I tak po kolei dołączają kolejne osoby. W ten sposób powstaje pociąg
ze wszystkich uczestników zabawy.

5.     Narrator: Znamy już swoje imiona. Jesteśmy na lotnisku. Wsiadamy
do samolotu i wyruszamy w dalszą podróż

6.     „Samolot” klanza

Ustawienie: swobodne, luźne, można siedzieć

Taniec:

Część I:

·         włączamy silnik przekręcając pokrętło dwa razy prawą ręką,  wyciągamy ją przed siebie z zaciśniętą pięścią, przekręcamy dwa razy

·         to samo powtarzamy lewą ręką

·         zapinamy pasy: wyciągamy obie ręce wyprostowane przed siebie, następnie lewą rękę zginamy w łokciu w prawą stronę i trzymamy
w zgięciu lewą rękę zgiętą w lewą stronę

·         wyglądamy przez okienko: ułożone wcześniej ręce unosimy do góry nad głowę i wyglądamy przez nie raz w prawą raz w lewą stronę. Powtarzamy tę czynność.

                         Pierwszą część powtarzamy jeszcze raz.

Część II:

·         ręce wyprostowane wyciągamy na boki i lecimy, machamy rękami, wzbijamy się w górę i opadamy

·         w dole koziołkujemy tzn. dłonie obracamy wokół siebie

·         wzbijamy się ponownie wysoko i lecimy

·         na koniec lądujemy: uginamy nogi lekko w kolanach i ręce zgięte
w łokciach powoli prostujemy przed sobą.

7.     Narrator: Mieliśmy wielkie szczęście!!! Gdyż nasz samolot wpadł
w turbulencje i musieliśmy awaryjnie lądować na bezludnej wyspie.
Aby tu przetrwać musimy ją poznać. Oto nasza wyspa!!! (rozkładamy chustę animacyjną)

8.     „Szukaj kolorów” – zabawa z chustą animacyjną

Uczestnicy chodzą po chuście rozłożonej na trawie. Prowadzący wydaje polecenia:

„Otaczają nas zielone drzewa”

„Kąpiemy się w niebieskiej wodzie”

„Stoimy na żółtym piasku”

„Przyglądamy się czerwonym piórom papug”

Słysząc je, grupa staje jak najszybciej na określonych kolorach.

9.     Narrator: „Znamy już wyspę. A teraz pora zabrać się do pracy. Budujemy tratwy, by wydostać się z bezludnej wyspy”

10. „Karuzela” – zabawa z chustą animacyjną

Uczestnicy trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa. Śpiewając: „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło…”, rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę. Zaczynają od bardzo powolnego śpiewania, stopniowo zwiększając tempo. Po pewnym czasie następuje zmiana i chusta wędruje w lewą stronę.

11. Narrator: „Jesteśmy głodni, wiec upieczemy pyszne ciasto”

12. „Pieczenie ciasta” klanza

Ustawienie: siedzimy w kole

Taniec:

·         lewą rękę wyciągamy przed siebie i zginamy w łokciu (w ten sposób trzymamy przed sobą naczynie)

·         ucieramy składniki na ciasto kręcąc prawą ręką 8 razy

·         4 razy wycieramy ręce

·         4 razy strzepujemy mąkę z fartuszka

                  wbijamy 4 jajka

·         prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc SIUP.

·         lewą ręką sięgamy za prawe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez lewe ramię mówiąc SIUP.

·         wbijamy jeszcze jedno jajko prawą ręką i ostatnie lewą

·         zagniatamy ciasto 8 razy

·         4 razy wałkujemy ciasto przed sobą obiema rękami

·         ozdabiamy kremem lub posypujemy bakaliami / 8 razy/

·         gotowym ciastem częstujemy osoby po prawej i lewej stronie.

13. Narrator: Najedzeni i zmęczeni pracą odpoczywamy na plaży. A tu spotyka nas niemiła niespodzianka, gdyż zalewa nas morska fala”

14. „Zalewająca fala” – zabawa z chustą animacyjną

Dwoje lub troje osób siedzi na skraju chusty. Reszta trzyma chustę z dwóch stron, wachluje nią, imitują małe fale. Po chwili biegnie w stronę siedzących. Nakrywa ich chustą (jest to duża fala, która zalewa siedzących na plaży). Plażowicze starają się wydostać z wody – chusty.

15. Narrator: „Zbliża wieczór. Musimy przygotować miejsce na nocleg”

16. „Namiot” - zabawa z chustą animacyjną

Uczestnicy trzymają chustę jedną ręką, falując nią. Gdy chusta jest maksymalnie wysoko, robią jeden krok do środka, ciągnąc chustę
za swoimi plecami. Przykucając siadają na jej brzegu.

W ten sposób powstaje namiot, w którym podróżnicy zasypiają.

17. Narrator: „Zmęczeni dniem pełnym wrażeń i przygód zasypiamy” (chrapanie dzieci)

18. Narrator: „Wstaje nowy dzień. Słońce pięknie świeci. Ptaszki ćwierkają” (dzieci rozkładają chustę na trawie)

19. Narrator: A tu miła niespodzianka!!! Na horyzoncie widać statek. Tratwami podpływamy do uśmiechniętych i przystojnych marynarzy”

20. „Wakacje nad wodą” klanza

Ustawienie:  siedząc w kręgu, twarzami do środka koła

Trzymanie: nie ma

Wstęp: 2 takty

Część I: dmuchanie pontonu

1-6    3 dmuchnięcia w złożone dłonie( lub ruch pompowania pompką)

7-8    klaśniecie w dłonie-„ dziura!”

9-32  powtarzamy 1-8 jeszcze 3 razy; zamiast ostatniego klaśnięcia w dłonie wyrzut
                     rąk w górę-„ udało się!”

Część II: płyniemy

4 razy „wiosła” z prawej strony „pontonu”

           4 razy „wiosła” z lewej strony „pontonu”

4 razy „wiosła” z prawej strony „pontonu”

            4 razy „wiosła” z lewej strony „pontonu”

Część III: płyniemy

robimy „daszek” prawą dłonią nad prawym okiem

„daszek” lewą dłonią nad lewym okiem

   Powtarzamy jeszcze 2 razy;

„całusy” do marynarzy (4 razy)

machamy wesoło do marynarzy (4 razy)

21. Narrator: „Wsiadamy na statek. Płyniemy i patrzymy na oddalającą się wyspę oraz wzburzone morskie fale”

22. „Wachlowanie” - zabawa z chustą animacyjną

Kilka osób leży na trawie pod chustą. Reszta osób faluje nad nimi chustą, robiąc małe, duże i ogromne fale.

23. Narrator: „Płyniemy już bardzo długo, dookoła woda, woda, woda”

24. „Marynarz” – zabawa ruchowa

„Marynarz pośród fal (3x)

Oglądał morza dal (3x)

Lecz kiedy patrzył w dal (3x)

Widział tylko wielkie morze fal (3x)

Śpiewamy tekst piosenki.

Część I:

Na słowo „fal”- pokazujemy prawą ręka
fale. Na słowo „dal”- prawą ręką nad prawym okiem robimy „daszek”.

              Część II:

Śpiewamy tekst piosenki, ale omijamy słowo fal” - pokazujemy je tylko gestem.

              Część III:

Śpiewamy tekst piosenki, ale omijamy słowo dal” - pokazujemy je tylko gestem.

              Część IV:

Śpiewamy tekst piosenki, ale omijamy słowo dal” i „fal” - pokazujemy je tylko gestem.

25. Narrator: „Nagle zerwał się silny wiatr. Zakołysało statkiem i kilku podróżników wypadło za burtę”

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin