kolorowe parasole.doc

(55 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH

 

1.       TEMAT: Kolorowe parasole”

 

2.       TERMIN: 7.11.2007 r.

 

3.       PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Puk

 

4.       CEL OGÓLNY:

- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów oraz przeliczania przedmiotów w zakresie liczby 4.

 

5.       METODY:

Słowna – rozmowa, piosenka, objaśnienie,

Oglądowa – pokaz, obserwacja,

Czynna – stawianie zadań do wykonania.

 

6.       FORMY:

Praca indywidualna i grupowa

 

7.       CZAS REALIZACJI:

Około 20 min

 

8.       PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Zakładane efekty

(cele operacyjne)

Środki dydaktyczne

1.        

„Witam Was”[1] – powitanie piosenką

Dzieci:

- śpiewem witają nauczyciela;

- zbiorowo odśpiewują piosenkę;

- ruchem pokazują treść piosenki.

 

2.        

Pogodowa zgaduj – zgadula”- rozwiązywanie zagadek słuchowych oraz zagadek związanych tematycznie z porą roku, jaką jest jesień oraz z jesienną pogodą.

Dziecko:

- w usłyszanych dźwiękach rozpoznaje jesienne zjawiska atmosferyczne;

- do rozpoznanych zjawisk dobiera odpowiednią ilustrację;

- uważnie słucha tekstu zagadki czytanej przez nauczyciela;

- rozwiązuje zagadki.

Teksty zagadek, nagranie dźwięków zjawisk atmosferycznych na płycie CD, odtwarzacz CD.

3.        

„Kolorowe parasole” – zabawa ruchowa. Odszukiwanie ukrytych w sali kolorowych sylwet parasoli.

Dziecko:

- porusza się po określonej powierzchni;

- reaguje na polecenie nauczyciela;

- odszukuje ukryte w sali koperty z sylwetami parasoli.

Ukryte w kolorowych kopertach szablony kolorowych parasoli.

4.        

„Jesienne porządki” – układamy odnalezione parasole według kolorów na szablonach półek. Poukładane parasole przeliczamy. Odszukujemy półkę, na której znajduje się najwięcej parasoli oraz taką, na której jest ich najmniej.

Dziecko:

- klasyfikuje sylwety parasoli według koloru;

- przelicza sklasyfikowane parasole;

- porównuje liczebność parasoli na półkach (w zbiorach);

- mówi, na której z półek znajduje się najmniej oraz najwięcej parasoli.

Szablony półek oraz sylwety kolorowych parasoli.

5.        

Kto się schował pod parasolem? - zabawa orientacyjno ruchowa.

Dziecko:

- porusza się po wyznaczonej powierzchni;

- sprawnie reaguje na dźwięki muzyczne;

- wykonuje polecenia nauczyciela;

- rozpoznaje kogo brakuje wśród grupy – kto ukrył się pod parasolem.

Nagranie dźwięków zjawisk atmosferycznych na płycie CD, odtwarzacz CD.

6.        

„Pod parasolem” – praca plastyczna. Sylwety wcześniej wykorzystanych parasoli naklejamy na kartkę, na której wcześniej techniką „mokre na mokrym” malowaliśmy deszcz.

Dziecko:

- moczy kartkę gąbką;

- odpowiednio trzyma pędzel;

- stempluje mokrą kartkę pędzlem umoczonym w farbie;

- dobiera ilość i kolor wykorzystanych farb;

- przykleja parasol do kartki stosując odpowiednią ilość kleju;

- ozdabia pracę elementami namalowanymi kredkami świecowymi;

- porządkuje miejsce pracy po jej zakończeniu.

Sylwety kolorowych parasoli, kartki z bloku technicznego, pojemnik z wodą, gąbka do moczenia kartki, pędzel, farba temperowa w kolorze granatu, błękitu i odcieniach szarości klej, kredki świecowe itp.

 

7.        

„Uśmiech przedszkolaka” -  podsumowanie zajęć, ocena zajęć przez dzieci

Dziecko:

- wyraża swoje zdanie na określony temat;

- wyraża swoje emocje.

 

 

Szablony twarzy z różną mimiką (uśmiech, twarz bez emocji, twarz smutna)

 

1

 


[1]1.  WITAM WAS

 

Wszyscy są,

Witam Was,

Zaczynamy już czas,

Jestem Ja,

Jesteś Ty,

Raz, dwa i trzy.

 

 

ZAGADKI

 

Zagadki słuchowe – rozpoznawanie odgłosów nagranych na płytę CD – wiatr , deszcz , burza – dobieranie obrazków ilustrujących słuchane odgłosy.

 

To łatwa zagadka, tak mi się wydaje. Jaka po lecie pora nastaje? (jesień).

 

Unosi szybowce, popycha żaglowce, obraca wiatraki - siłacz z niego taki (wiatr).

 

Lepiej zabierz go ze sobą choć słońce przygrzewa za godzinę już może zmoczyć Cię ulewa (parasol).

 

Przynosi deszcze, szarugi, dzień krótki, a wieczór długi.

Ptaki wysyła za morza i jeża usypia w norze. (jesień)

 

Puste pola, mokre pola, Deszcz od rana do wieczora. Powiedz jaka to jest pora? (jesień)

 

Widzisz je we dnie. Nie ma go w nocy. Zimą i jesienią grzeje słabo, a latem z całej mocy. (słońce)

 

Spada z chmury w dzień ponury, a gdy wiosną spadnie, wszystko rośnie ładnie. (deszcz )

 

Choć go nie widać, znać – że siłę ma. łamie czasem drzewa. chmury niebem gna. (wiatr )

 

Gdy świeci słońce, stawiasz go w kącie. Kiedy deszcz rosi, nad głową go nosisz. (parasol)

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin