Leasing1.doc

(35 KB) Pobierz

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

 

 

 

Leasing - pojęcie i rodzaje

 

Leasing oznacza oddanie do użytkowania przez jedną stronę (wynajmującego, wydzierżawiającego, leasingodawcę) drugiej stronie (najemcy, dzierżawcy, leasingobiorcy) rzeczy do korzystania za ustaloną w umowie opłatę.

Leasing jest pewnego rodzaju kredytem rzeczowym. Umożliwia on korzystanie prze leasingobiorcę z określonej rzeczy w określonym w umowie czasie. Leasing stanowi alternatywę dla innych źródeł finansowania, takich jak kapitały własne, Kredyty bankowe, czy zakup na raty. 

 

 

W realizacji transakcji leasingowych uczestniczą:

- leasingodawca

- leasingobiorca

- dostawca obiektów leasingu

- instytucja finansująca zakup (dokonywany przez leasingobiorcę)

- firma ubezpieczająca transakcję

 

 

 

 

 

Można wskazać wiele zalet finansowania na drodze leasingu.

- Zasadniczą zaletą jest to, że leasingobiorca może całość lub część płatności leasingowych włączyć w koszty uzyskania przychodów i w ten sposób zmniejszyć obciążenia podatkowe. Aby leasingobiorca mógł całą płatność leasingową uznać za koszt uzyskania przychodów, konieczne jest, żeby obiekt leasingowy został zaliczony do składników majątku leasingodawcy. W tym przypadku mamy do czynienia ze wspomnianym wcześniej leasingiem operacyjnym.

 

- Leasing stanowi dodatkowe źródło finansowania potrzeb o charakterze długo- i średnioterminowym. Dokonuje się to w wyniku kombinacji różnych źródeł finansowania. Czasami jest to jedyne źródło finansowania dostępne dla firm, które z punktu widzenia procedur bankowych nie kwalifikują się do przyznania kredytu. Może to wynikać z poziomu ich dotychczasowego zadłużenia lub strat, które obecnie ponoszą. Jednak trzeba sobie zdać sprawę, że aktywa użytkowane na drodze leasingu operacyjnego nie wchodzą do aktywów bilansowych, jak również zobowiązania z tego tytułu mają charakter pozabilansowy. Banki, udzielając kredytu, zwracają uwagę na harmonogramy płatności leasingowych. Faktycznie zwiększają one poziom zadłużenia i w konsekwencji zmniejszają zdolność do zaciągania kredytów.

 

- Leasing jest elastycznym źródłem finansowania, przygotowywanym w sposób zindywidualizowany. Może być oddany do dyspozycji firmie w czasie krótszym, niż standardowy kredyt bankowy. Jest to szczególnie korzystne dla firm, które rozwijają się bardzo szybko i które potrzebują środków w krótszym okresie.

 

- Spłata leasingu (rat i odsetek) może się dokonywać według stałych rat, według ściśle ustalonych reguł lub też może być zaprojektowana i dostosowana do konkretnych możliwości płatniczych leasingobiorcy. Leasing ma przewagę nad krótkoterminowymi źródłami finansowania, gdyż istnieje możliwość dłuższego i korzystniejszego rozłożenia spłat w czasie.

 

- W krańcowych warunkach w leasingu można przewidywać nawet 100-procentowe finansowanie. Jest tak wówczas, gdy nie jest wymagane wniesienie początkowych opłat w formie np. kaucji lub prowizji. Leasing pozwala czasami uniknąć początkowych kosztów i nakładów. Mogą być one wszystkie włączone do opłat leasingowych i później spłacone.

 

- Leasing jest korzystnym źródłem finansowania w sytuacji dużego ryzyka w określeniu przyszłego popytu. W warunkach szybkiego tempa zmian w technologii leasing jest szczególnie przydatny, gdyż umożliwia szybką wymianę wyposażenia. Jeżeli w umowie jest zawarta klauzula o możliwości wcześniejszego rozwiązania tej umowy, to w przypadku braku popytu lub zmian w technologii leasingobiorca jest w stanie uniknąć większych strat (mniejsze straty są nieuniknione).  W tej nowej sytuacji zakupiony sprzęt mógłby okazać się całkowicie nieprzydatny.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin