Niecodzienne przepisy.doc

(213 KB) Pobierz
Leszek Wiktor © Klimek

Leszek Wiktor © Klimek

 

Niecodzienne przepisy

 

Bóg stworzył pokarm, a diabeł kucharza.

 

Rzucić palenie jest trudno. Okazuje się jednak, że rzucenie nałogu złego odżywiania jest jeszcze trudniejsze. Jeśli policzyć zmarłych na raka żołądka, dwunastnicy, jelita grubego, odbytu czy wątroby, to okazuje się, że złe żywienie zabija częściej i więcej ludzi niż rak płuc palących papierosy. Proszę tego nie rozumieć jako obrony przemysłu tytoniowego. Chcę pokazać hipokryzję ludzi potępiających nałóg palenia, a nie widzących nic złego w nałogach żywieniowych. Jak zwykle problem nie leży w zdrowiu, ale w walce o klienta, a ponieważ producenci papierosów są w ogromnej mniejszości w stosunku do "karmiących" więc wynik jest taki jaki jest - palenie jest "be", a żywienie w McDonald'zie "cacy", no i oczywiście "Mars jest dobry na wszystko".
(na początku przepisu podaję znaczek autora, z którego książki zaczerpnąłem przepis - Tombak, Gumowska, Schulz, Überhuber,
- Tuszyńska, -)

 

Wypieki

 

Drożdże są obcą substancją dla ustroju człowieka. Zaliczane do grzybów. W przemyśle spożywczym znalazły zastosowanie dzięki temu, że potrafią produkować alkohol. Są nieodzowne przy produkcji piwa, wina, a także ciast i chleba, bo dzięki nim ciasto "rośnie". Niektórzy upatrują w nich źródła witamin grupy B, polecając je na trądzik młodzieńczy (praktycznie nie pomagają). Prawdą jest, że w drożdżach znajdują się witaminy i pierwiastki potrzebne człowiekowi, jednak nie są polecane ze względu na wywoływanie fermentacji, a niekontrolowany rozwój w przewodzie pokarmowym może spowodować zniszczenie flory bakteryjnej jelit. Drożdże zmieniają odczyn skóry na kwaśny. Większość drożdży jest szkodliwa dla pokarmów i także dla człowieka. Wielu dietetyków przestrzega przed spożywaniem świeżego chleba, zalecając spożywanie trzydniowego (czas ten jest potrzebny na zabicie żyjących jeszcze drożdży).

Chleb bezdrożdżowy 4 szklanki mąki gruboziarnistej wymieszać z 1/2 litra wody mineralnej niegazowanej i wyrobić tak, by ciasto nie kleiło się do rąk. Dodać soli do smaku. Uformować chleb, wstawić do ciepłego piekarnika i piec w temperaturze 100-150&degC. Czy jest upieczony, sprawdzamy tak jak ciasto - patyczkiem. Przechowujemy w lodówce. Będzie zawsze świeży i miękki.

 

 

 

Chleb słodki 1/2 kg mąki gruboziarnistej wymieszać z 1/2 litra wody mineralnej niegazowanej, 50 g oleju, 50 ml miodu. Wszystko razem wymieszać, uformować placek, wstawić do ciepłego piekarnika i piec w temperaturze 100-150&degC.

 

 

 

Chleb chrupki 200 g mąki pszennej razowej, 200 g mąki żytniej razowej, 1 płaska łyżeczka soli z mikroelementami, 1 łyżeczka miodu, 50 ml oleju, 500 ml ciepłego mleka, 1 łyżeczka kminku. W szystkie składniki wymieszać i wyrobić ciasto (nie powinno się kleić) i pozostawić na około 10 minut. Potem ciasto rozwałkować drewnianym wałkiem, pokroić w pasma, nakłuć widelcem, nagrzać piekarnik około 10 minut w temperaturze 250&degC, blachę wstawić na średni ruszt i piec w nagrzanym piekarniku około 20 minut w temperaturze 200&degC. Po upieczeniu wyłożyć chlebki na ściereczkę, drugą ściereczką przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach.

 

 

 

Chleb indiański z mąki kukurydzianej 2 szklanki mąki kukurydzianej, 4 szklanki wrzątku, 2 łyżki oleju, 2 płaskie łyżeczki soli z mikroelementami. Wszystkie składniki wymieszać i wyrobić ciasto ubijając je drewnianą łyżką. Włożyć na wysmarowaną olejem płaską blachę i piec 40-45 minut w temperaturze 200°C. Chleb, zawinięty w liście kapusty można piec w gorącym popiele.

 

Słodycze naturalne

 

Zdrowe cukierki dla dzieci Włożyć do ciepłej wody suszone śliwki, figi i morele na 6-8 godzin, następnie wyjąć z wody i do środka powkładać orzechy włoskie. Można posmarować miodem i obtoczyć w otrębach lub płatkach owsianych.

 

 

 

Zdrowa czekolada dla dzieci 25 g słonecznika lekko podsmażyć na patelni, 25 g rodzynek, 25 g suszonych śliwek, 2 figi i 25 g orzechów włoskich. Wszystki produkty zmielić i dodać do tego 2 łyżki miodu. Włożyć do foremki i wstawić na 12 godzin do zamrażalnika. Po zmrożeniu pokroić w kostki. Przechowywać w zamrażalniku.

Zdrowe desery

Dla młodych i starych. 150 g startych jabłek zmieszać z sokiem z połowy pomarańczy i dodać do tego 10 orzechów włoskich i 2 łyżeczki miodu. Wszystko razem wymieszać.

 

 

 

Śnieg jabłkowy. Utrzeć 2-3 jabłka, dodać 1 łyżkę miodu rozpuszczonego w łyżce wody. Wszystko dokładnie wymieszać. Oddzielnie ubić 2 białka, dodając powoli soku z cytryny. Wszystko wymieszać i ubić. Na koniec można deser dekorować brzoskwiniami z puszki, gruszkami, mrożonymi truskawkami lub świeżymi malinami, porzeczkami czy poziomkami.

 

 

 

Jabłkowa pajęczyna. Ubić oddzielnie 2 żółtka i 2 białka. Połączyć je razem i jeszcze raz ubić. W 2 łyżkach ciepłej wody rozpuścić 1 łyżkę miodu. Utrzeć 3 słodkie jabłka, dodać do nich 2 łyżeczki soku z cytryny. Wszystkie składniki wymieszać i znowu ubić. Udekorować świeżymi owocami (np. jagodami), kawałkami pomarańczy lub grejpfrutów.

 

 

 

Miodowe placuszki. 30 g soku z cytryny połączyć z 60 g zmielonych orzechów włoskich lub ziemnych. Odstawić na 1/2 godziny. Następnie dodać 2 łyżki miodu i 60 g zmielonych ziaren ryżu. Wszystko wymieszać, uformować placuszki. Z wierzchu posypać zmielonymi na proszek, podsmażonymi na patelni ziarnami słonecznika.

 

 

 

Krem cytrusowy. Oczyścić pomarańcze z pestek, pokroić i zmiksować. Wymieszać z 1 łyżeczką miodu i 150 g tłustego twarogu. Oddzielnie ubić białko z 1/2 łyżeczki cukru i żółtko z 1/2 łyżeczki cukru. Wszystko wymieszać i jeszcze raz ubić. Udekorować winogronem lub brzoskwiniami z puszki.

 

Przystawki

 

Domowy twarożek z małą zawartością kazeiny i kwasów 1 litr mleka chudego, 200 g kefiru, 60 g śmietany i niepełna łyżeczka sodki oczyszczanej. Do wrzącego mleka wlać kefir, śmietanę i gotować mieszając do wytworzenia się twarogu. Dodać sodkę i odsączyć wodę.

 

 

 

Pasta twarogowa z olejem słonecznikowym 100 g chudego twarogu, 3 łyżki oleju słonecznikowego, 2 łyżki słodkiego mleka, siekana zielenina lub siekane rzodkiewki, ogórki, kminek. Twaróg ubić z olejem i mlekiem w mikserze na krem, dodać pozostałe składniki, ewentualnie roztarty w soli ząbek czosnku. Pasta ta nadaje się również jako danie do ziemniaków ugotowanych w łupinkach i do zielonej sałaty.

 

 

 

Twaróg witaminowy (pikantny) Kostka chudego twarogu, posiekana natka pietruszki, drobno pokrojona cebula, posiekana garść rzeżuchy, kminek, szczypiorek, bazylia, jeden rozgnieciony ząbek czosnku, odrobina zmielonej kolendry, szczypta majeranku, mielona papryka, pieprz i sól. Wszystko rozmieszać z 3-4 łyżkami jogurtu naturalnego.

 

 

 

Twaróg chrzanowy (pikantny) Kostka chudego twarogu, tarty chrzan, tarty seler, drobno posiekana cebula, starty ząbek czosnku, pieprz i sól. Wszystko rozmieszać z 3-4 łyżkami jogurtu naturalnego.

 

 

 

Mój twaróg (pikantny) Rodrobnić kostkę twarogu, posypać łyżką mielonego siemienia lnianego i 1/2 łyżeczki mielonych skorupek jaj (nie zmieniają smaku, a mają przyswajalny wapń i fosfor), 1 drobno posiekaną cebulę, 1 zmiażdżony ząbek czosnku, garść drobno posiekanej natki pietruszki lub posiekany szczypiorek, pieprz i sól do smaku. Wlać 150 g jogurtu i dokładnie wymieszać.

 

 

 

Jajecznica dietetyczna Rozbić jajka oddzielając białko od żółtka. Na patelnię wlewamy tyle łyżek mleka ile jajek. Gdy mleko zacznie się burzyć wlewamy białko, gdy białko zię zetnie odstawiamy z ognia dodajemy odrobine masła i dodajemy żółtko. Wymieszać, dodać posiekanego szczypiorku, oraz sól i pieprz do smaku.

 

 

 

Sosy, majonezy, przyprawy

 

Z reguły kupowane sosy i majonezy zawierają ocet spirytusowy, konserwanty, barwniki i inne obce dla organizmu substancje, które zanieczyszczają krew, a można je wykonać samemu.

 

Uniwersalna przyprawa do zup, sałatek, mięsa itp. Do jednej szklanki kefiru dodać sok z 3 ząbków czosnku i wszystko razem wymieszać. Przyprawa jest smaczna i zdrowa.

 

 

 

Olej cytrynowy. Do 250 g oleju roślinnego dodawać powoli soku z 1-2 cytryn. Bardzo dokładnie wymieszać.

 

 

 

Majonez orzechowy (najlepiej przygotować tuż przed spożyciem). 2 łyżki zmielonych orzechów zmieszać z 1 łyżeczką oleju roślinnego. Po powstaniu gęstej papki ubijać ją z 3-4 łyzkami oleju roślinnego dodając soku z 1 cytryny.

 

 

 

Sos śmietankowy. Wymieszać sok z 1/2 cytryny z 3 łyzkami smietany. Dodać zmiażdżony ząbek czosnku, 1/2 łyżeczki drobno posiekanego szczypiorku lub utartej cebuli, 1 łyżkę oleju roślinnego. Wszystko wymieszać.

 

 

 

Sos pomidorowy. Do 6 części oleju roślinnego dodać 1 część soku z cytryny. Połączyć z sokiem z pomidorów, do smaku dodać startego selera.

 

 

 

Sos pomidorowy. 150g świeżych pomidorów lub 1 łyżka przecieru, 1 łyżka mąki pszennej razowej, 1 łyżeczka oleju, 2 łyzki smietany, pieprz ziołowy, mielona papryka i sól do smaku. Zrobić jasną zasmażkę z oleju i mąki, dodać obrane ze skórki i pokrojone pomidory. Gotować razem kilka minut, dodać śmietanę, przyprawy i zielony koperek.

 

 

 

Majonez witaminowy. Ubijać 2 żółtka, dodając powoli 3 łyżki oleju roslinnego. Wymieszać z 1 łyżką startego selera lub łyżeczką utartej cebuli. Do otrzymanej masy dodać soku z cytryny. Dokładnie ubijać do konsystencji majonezu. Majonez można zabarwić: na zielono - dodając soku ze szpinaku, na pomarańczowo - soku z marchwi, na różowo - soku z czerwonej porzeczki.

 

Sos chrzanowy. 1/8 litra mleka, 1 łyżeczka masła, 1 łyżeczka glukozy, 1/2 jabłka pokrojonego w drobna kostkę, tarty chrzan i sok cytrynowy do smaku, 1 łyżka mąki pszennej razowej. Z mąki i masła zrobić białą zasmażkę, dodać mleko ciągle mieszając, zagotować. Zdjąć z ognia i dodać chrzan, jabłko i sok cytrynowy oraz glukozę do smaku.

 

Sałatki i surówki

 

UWAGA! W celu zlikwidowania gorzkiego smaku liści mlecza, należy je moczyć przez 1/2 godziny w wodzie z dodatkiem soli kuchennej (1 łyżka soli na litr wody). Potrawy z dodatkiem rzodkiewki powinny być przygotowywane na conajmniej 1,5 godziny przed spożyciem (nie grozi nam wtedy ani ból ani wzdęcie żołądka).

 

Sałatki wiosenne

Sałatka z mlecza. 3 garście mlecza (mniszka lekarskiego) posiekać i wymieszać z 10 włoskimi orzechami zmielonymi w młynku. Dodać 1 łyżkę oleju słonecznikowego lub miodu i wymieszać.

 

 

 

Sałatka z pokrzywy i mlecza. Drobno posiekać garść młodych liści pokrzywy, dodać 1 łyżkę soku z cytryny, łyżkę soku z kiszonej kapusty oraz łyżkę oleju słonecznikowego i łyżeczkę drobno posiekanej cebuli. Całość dobrze wymieszać. Posypać z wierzchu 2 garściami drobno posiekanego mlecza 15 g zmielonymi orzechami włoskimi.

 

 

 

Rzodkiewki z orzechami. 100 g rzodkiewek (15 szt.) drobno posiekać lub zetrzeć na tarce, zmieszać z 40 g (8 szt.) mielonych orzechów włoskich, dodać 1 łyżeczkę oleju roślinnego, posypać z wierzchu posiekanym szczypiorkiem.

 

 

 

Surówka po francusku. 100 g zewnetrznych liści sałaty...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin