CHOROBA PARTHESA.doc

(30 KB) Pobierz

 

CHOROBA PARTHESA  - jałowa martwica kości

 

 

 

ETIOLOGIA:  

 

 

 

Stan po przebytej dysplazji biodra

Teoria naczyniowo-zatorowa

Teoria naczyniowo-nerwowa

Teoria urazowa

Teoria zakaźno-zapalna  

 

 

   Choroba ta dotyczy chrząstki nasady kości udowej. Dochodzi do zmiękczenia głowy kości udowej i zniekształcenia jej pod wpływem działania masy ciała. Występuje u dzieci pomiędzy 5 a 20rokiem życia. Zwykle zajęty jest jeden staw biodrowy. Objawami są, bóle w pachwinie promieniujące do uda i utykanie. W wyniku tej choroby może dojść do spłaszczenia nasady kości udowej, do martwicy nasady i do rozkawałkowania nasady. W wyniku długotrwałego leczenia, nasada kości udowej ulega regeneracji.

 

   Początek choroby jest powolny i pojawiają się nieznaczne ograniczenia odwodzenia, rotacji wewnętrznej i zgięcia. Z czasem pojawia się zanik mięsni pośladkowych i uda. Pojawia się objaw Trendelenburga, objaw kolanowy. Dochodzi do skrócenia długości względnej kończyny dolnej. Dochodzi do odwapnienia głowy kości udowej i do spłaszczenia panewki.

 

Wyróżnia się cztery okresy:

  1.  2miesiące trwania choroby obejmują jedynie części miękkie w postaci obrzęku i stanu zapalnego. Radiologicznie pojawia się odwapnienie kości.
  2. 4-6 miesięcy a nawet 18 miesięcy. Radiologicznie pojawia się fragmentacja jądra kostnienia głowy kości udowej
  3. Do 6 lat. Okres przebudowy i zdrowienia
  4.   Faza bierna. Okres utrwalonych zmian w stawie

 

Leczenie:

   - Jest to długotrwałe odciążanie stawu ( 6-12 miesięcy)

   - Wyciągi

   - Opatrunki gipsowe

   - Aparaty ortopedyczne

 

 

* Serwis ten ma charakter informacyjny! Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności ani żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin