odchudzamy windows'a xp - opis.doc

(494 KB) Pobierz
Odchudzamy Windows'a XP cz

Odchudzamy Windows'a XP cz. 1 Kosz

 

Wiele osób pisze do nas, że mają pewien drobny problem z Windowsem - na dysku po sprawdzeniu objętości plików gdzieś znika czasami 3 albo 4 GB dlaczego tak jest?

Ten artykuł ma na celu uświadomienie użytkowniką co można zmienić w naszym systemie, aby zyskać cenne gigabajty, a więc od początku.

Do przykładu bierzemy dysk wielkości 80 GB.

Pierwszą rzeczą jaką należy zmienić to ilość dostępnego miejsca dla "Kosz"

Klikamy ( lub jak kto woli dwumlaskamy jak mój pamiętny wykładowca zwykł powiadać ) prawym klawiszem myszy na ikonkę Kosza i wybieramy właćiwości.

Pojawiają nam się dwie opcje z czego zawsze po instalacji jest domyślnie wybrana opcja taka jak na poniższym obrazku



Windows domyślnie ustawia 5% lub 10% w zależności od wielkości dysku.

W naszym przypdku 8 GB na koszt to stanowczo za dużo, każdy powinien sobie dobrać wielkość koszta do każdej partycji ja staram się aby nie było to więcej niż 2 GB na cały dysk, a więc do dzieła:

Wybieramy opcje konfiguruj dyski niezależnie i przechodzimy po zakładkach ustawiając dla każdego dysku osobne limity tak jak to pokazano na screenach poniżej.




Jeśli komuś nie potrzebny kosz może go wyłączyć zaznaczając opcję "Nie przenoś plików do kosza i natychmiast kasuj pliki po usunięciu".



Reasumując zmiana wielkości kosza dla naszego przykładowego dysku z 5 na 2 procent spowodowała zaoszczędzenie około 2,4 GB :) Jest o co walczyć

 

 

Odchudzamy Windows'a XP cz. 2 - Przywracanie systemu

W pierwszej części naszego artykułu pisaliśmy o Koszu i jego zajętości, w drugiej części zajmiemy się przywracaniem systemu, które też zabiera nam cenne GB, a więc do dzieła!

Otwieramy okno ustwień przywracania systemu - Prawym klawiszem na ikonkę mój komputer ( ale nie skrót do mój komputer ) -> Właściwości -> Przywracanie systemu. Naszym oczętom ujawni się następujące okienko




Tutaj każdy użytkownik musi zastanowić się nad tym na jakiej partycji jest mu potrzebne przywracanie i jak często z niego korzysta.

Jeśli dysk który używamy służy nam np. do przechowywania plików a zmiany na tym dysku w zasadzie odbywają się bardzo rzadko to przywracanie po prostu wyłączamy, jeśli natomiast dysk wymaga przywracania, ale zmiany na nim dokonujemy rzadko to przywracaniu przeznaczymy mało miejsca.

Zróbmy dwa przykłady w jednym na partycji D: wyłączymy przywracania natomiast na partycji E: zmniejszymy ilość dostepnego miejsca, a więc do dzieła.

Zaznaczamy dysk D i klikamy w ustawienia.



Zaznaczamy "Wyłącz przywracanie systemu na tym dysku"



Klikamy "OK", a następnie "Tak" - przywracanie wyłączone.

Teraz zmienimi ilość dostępnego miejsca na dysku E - zaznaczamy dysk E klikamy w Ustawienia

Otrzymamy następujące okienko



Zmieniamy suwakiem wartość z 12% na 3% i klikamy "OK"

W ten sposób na przykładowym dysku 80 GB zaoszczędzilibyśmy 8GB na podanym wyżej przykładzie jest to 2,8 GB zaszczędzonego miejsca to już jest coś :)

Życzę miłej pracy z Przywracaniem Systemu

P.S Nie polecamy wyłączania Przywracania na dysku C

 

 

Odchudzamy Windows'a XP cz. 3 - Hibernacja

Wiele osób w ogóle nie ma pojęcia do czego służy Hibernacja, a nieliczni jej używają.

Jeśli należysz do grona osób, które nie korzystają z hibernacji dlaczegoby nie zaoszczędzić 1 GB wolnego miejsca na dysku ??
Poniżej przedstawimy wam kroki jak wyłączyć/włączyć hibernację na waszym komputerze
Przechodzimy do : Start -> Panel sterowania -> Opcje zasilania
Otwiera nam się następujące okno



Przechodzimy do zakładki Hibernacja:



W tym miejscu możemy zadecydować czy chcemy zaoszczędzić 1GB miejsca kosztem hibernacji, czy też pozostawić hibernację włączoną

Zaznaczamy lub odznaczamy "Włącz hibernację i klikamy "OK"

 

Odchudzamy Windows'a XP cz. 4 - Netmeeting

Internet Explorer od wersji 5 instalowany jest wraz z programem komunikacyjnym Netmeeting. W dobie innych komunikatorów typu GG lub Tlen możemy pokusić się o jego usunięcie. Niestety nie znajdziemy standardowej opcji deinstalacji. Również skasowanie zawartości foldera nic nie pomoże, gdyż funkcja ochronna Windows'a przywróci wszystkie komponenty na swoje miejsce.
Jesteśmy bez szans ? Nie, pomocnym okaże się plik pcwKillNetmeeting.bat.

Po jego skopiowaniu w dowolne miejsce należy wykonać następujące kroki:

1. usuwamy zawartość katalogu Netmeeting
2. startujemy komputer w trybie awaryjnym poprzez naciśniecie klawisza F8
3. uruchamiamy nasz plik .bat Możliwe, że ujrzymy kilka komunikatów o błędach, nie ma sie czym przejmować.
4. startujemy ponownie komputer, tym razem już w normalnym trybie
Pojawi się pytanie, czy usunąć wszystkie ustawienia dotyczące programu Netmeeting, należy potwierdzić i ... po programie nie ma już śladu.

Pamiętać jednak należy, iż w razie ponownej instalacji lub reinstalacji przeglądarki IE, Netmeeting powróci do naszego systemu.

 

 

 

 

 

Odchudzamy Windows'a XP cz. 5 - Windows Messenger

Windows Messenger - program, którego nie można deinstalować, uruchamia się przy każdym starcie systemu. Oczywiście można dokonać zmian w rejestrze systemu, ale w dalszym ciągu pozostaje on na dysku komputera.
Jeżeli należysz do użytkowników uznających to narzędzie za zbędne, zobacz jak można się go pozbyć.

1. skopiuj plik pcwKillMessenger w dowolne miejsce na dysku
2. deaktywuj program - dwuklik na ikonę znajdującą się w tray-u, w oknie które się otworzy wybieramy Extras-Opcje i zakładka Ustawienia, odznaczamy w niej "uruchamiaj wraz ze startem systemu"
3. uruchamiamy wcześniej skopiowany plik pcwKillMessenger

I na tym kończymy naszą przygodę z programem Windows Messenger

 

 

Odchudzamy Windows'a XP cz. 6 - Movie Maker

Kolejnym programem standardowo instalującym się z systemem WinXP jest Movie Maker. Służy on do różnego rodzaju "zabaw" z materiałem video. Ci którzy takich nie planują, lub wykorzystują inne programy, mogą pokusić się o jego deinstalacje.
Również i w tym przypadku nie znajdziemy opcji do jego usunięcia. Umożliwi nam to program pcwKillMovieMaker.
Po jego skopiowaniu w dowolne miejsce na dysku, a przed uruchomieniem należy deaktywować ochronę antywirusową, gdyż np. Norton Antivirus może nie pozwolić na jego włączenie.

1. po jego uruchomieniu w katalogu C:\Windows pojawi się plik pcwkmm.bat
2. restartujemy komputer i botujemy tym razem z płyty instalacyjnej WinXP. (pamiętać należy o zmianie w BIOS-ie ustawień kolejności botowania, jako pierwszy ma być ustawiony napęd CD-ROM)
3. gdy pojawi się okno "Instalator - Zapraszamy", naciskamy R, aby uruchomić konsolę odzyskiwania. Trwa to kilka sekund, po pojawieniu się menu konsoli, wyświetlona zostaje lista instalacji systemu (zazwyczaj zawiera tylko jedną pozycję C:\Windows), należy wybrać odpowiedni numer nawet jeśli jest tylko jedna pozycja na liście i wcisnąć Enter.Zobacz szczegłowy opis konsoli.
4. wpisujemy polecenie batch pcwkmm.bat
5. restartujemy komputer i botujemy w normalnym trybie z dysku twardego

Po załadowaniu systemu, po programie MovieMaker pozostaje jedynie wspomnienie, a zyskujemy trochę więcej wolnego miejsca na dysku.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin