Sprawozd z 15 maja 06.doc

(31 KB) Pobierz
Sprawozdanie ze spotkania na temat wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z dnia 15 maja 2006 roku

Sprawozdanie ze spotkania na temat wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z dnia 15 maja 2006 roku

 

              W związku ze zgłaszanymi do CMPPP pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi rozporządzenia MENiS z dnia 4 kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, Pracownia Wspomagania Rozwoju i Integracji CMPPP zainicjowała spotkanie, w którym udział wzięli:

·         Wiesława Szczepaniak-Maleszka - naczelnik Wydziału Kształcenia Specjalnego w Departamencie Kształcenia Ogólnego i Specjalnego MEN

·         Bożena Winczewska - dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej, Kształcenia Specjalnego, Profilaktyki i Wychowania Mazowieckiego Kuratorium Oświaty

·         Marzenna Czarnocka - wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty

·         Liliana Zientecka - dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy

·         Ewa Krawczyk - zastępca dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy

·         Jolanta Iksińska - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr13 w Warszawie

·         Anna Kalman - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 w Warszawie

·         Olga Johann - dyrektor Poradni Specjalistycznej TOP w Warszawie

·         Maria Sokołowska - wicedyrektor CMPPP

·         Pracownicy Pracowni Wspomagania Rozwoju i Integracji CMPPP

 

Spotkaniu przewodniczyła Maria Sokołowska wicedyrektor CMPPP.

 

Podczas spotkania poruszono następujące zagadnienia:

 

·         Komu, w myśl ww rozporządzenia, powinna być wydawana opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka?

·         Jak należy interpretować zapis „od chwili wykrycia niepełnosprawności”?

·         Czy dziecku można/należy wydać równocześnie opinię o wczesnym wspomaganiu oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?

·         Problem dowozu dzieci do 6 roku życia na zajęcia, problem dojazdu specjalistów na zajęcia do miejsca pobytu dziecka objętego wczesnym wspomaganiem, 

·         Jak należy rozumieć sformułowanie zawarte w §3 ust. 2 rozporządzenia -  „przygotowanie do pracy z małym dzieckiem” i  jak należy takie przygotowanie udokumentować?

·         Gdzie rodzic może uzyskać informacje o wykazie placówek prowadzących wczesne wspomaganie?

 

Wnioski ze spotkania:

 

·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005 roku w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci zostało przygotowane na bazie doświadczeń europejskich. Jest to nowe zadanie w polskim systemie oświaty, trudne organizacyjnie. Realizacja rozporządzenia będzie, począwszy od jesieni bieżącego roku, monitorowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

·         Organizacja zajęć wczesnego wspomagania odbywa się wyłącznie na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania wydawanej przez  zespół orzekający w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Opinie oraz sprawozdanie statystyczne stanowią podstawę dla jednostek samorządowych do finansowania zadania.

·         Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania powinna być wydawana (w oparciu o diagnozę zespołu orzekającego) wszystkim dzieciom, które tego potrzebują, to znaczy dzieciom o zaburzonym rozwoju psychomotorycznym.

·         Wczesne wspomaganie rozwoju organizuje się od momentu wykrycia niepełnosprawności do podjęcia przez dziecko nauki w szkole.

·         Wspieranie rodziny i dziecka do trzeciego roku życia, organizowane w ramach rozporządzenia wymienionego na wstępie, może odbywać się w domu dziecka. Środki finansowe przeznaczone na bezpośrednią pracę z dzieckiem  nie obejmują kosztów dojazdów nauczycieli i specjalistów na zajęcia.

·         Dziecko, które ma opinię o potrzebie wczesnego wspomagania, w chwili pójścia do przedszkola (w uzasadnionych przypadkach - niepełnosprawność dziecka) może otrzymać z poradni psychologiczno-pedagogicznej dodatkowo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

·         Dziecko wymagające wczesnego wspomagania rozwoju, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego organizowanego w przedszkolu, powinno również otrzymać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

·         „Przygotowanie do pracy z małym dzieckiem” – specjaliści nie mający takiego przygotowania (praca z dzieckiem w wieku 0-3 lata) mogą je uzyskać poprzez udział w odpowiednich formach kształcenia i doskonalenia organizowanych dla nauczycieli. 

·         Działania wynikające z rozporządzenia w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka są zadaniem własnym jednostki samorządu terytorialnego.

·         W przypadku występowania problemów z interpretacją konkretnych zapisów rozporządzenia wymienionego na wstępie, wątpliwości i zapytania należy kierować bezpośrednio do MEN.

 

Oprac. E. Kozłowska i T. Opolska

 

Wersja uzgodniona z Wydziałem Kształcenia Specjalnego w Departamencie Kształcenia Ogólnego i Specjalnego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin