SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH – data 21.11.08r.
Prowadzący: Studenci II roku logopedii pod kierunkiem dr Agnieszki Banaszkiewicz oraz nauczycielki mgr
Alicji Drawert
Rodzaj zajęć: profilaktyka i terapia logopedyczna
Czas trwania zajęć: 45 min. – 50 min.
Etap kształcenia: szkoła podstawowa
Klasa: „0”
Forma pracy: grupowa
Cele dydaktyczne:
Uczeń przygotowuje się do prawidłowego mówienia i artykułowania głosek.
Cele szczegółowe:
Uczeń poznaje prawidłowy tor oddechowy.
Uczeń usprawnia pracę narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy.
Uczeń prawidłowo wydaje dźwięki, w szczególności samogłoski.
Uczeń wykonuje polecenia zawarte w bajeczkach i wierszykach logopedycznych.
Metody pracy:
logopedyczne – pokazywanie i nakłanianie dzieci do aktywnego naśladowania ruchów artykulacyjnych, ćwiczeń oddechowych i fonacyjnych; pokazywanie wzorca artykulacyjnego samogłosek
pedagogiczne – uczenie pracy w grupie mieszanej dzieci i dorosłych
psychologiczne – uczenie komunikowania się dzieci z dorosłymi
lingwistyczne – skłanianie do wykonywania poleceń zawartych w bajeczkach i wierszykach logopedycznych
Materiały dydaktyczne: zabawki - kwiaty, piórka; plansze – zwierzęta, pojazdy; wiersz – „Gimnastyka” M. Rocławska; opowiadania – „Głoska A na wycieczce” E. M. Skorek, „Sowa sprząta swoje mieszkanie” i „Chory krasnoludek” – pomysł własny
ETAPY I PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ I Wprowadzająca – przywitanie przez nauczyciela studentów (3-4 min.)
CZĘŚĆ II
1. Ćwiczenia oddechowe – łąka (12 min.). Cel – Uczeń ćwiczy prawidłowy tor oddechowy.
2. Ćwiczenia fonacyjne (12 min.) Cel - Uczeń umie swobodnie artykułować samogłoski z odpowiednim natężeniem, długością i wysokością:
a) głoska A na wycieczce
b) pojazdy uprzywilejowane
c) naśladowanie zwierzątek
d) naśladujemy jedzenie misiów jedzą- mniam-mniam-mniam, piją-chlip-chlip, najadły się, oblizują się, klepią po brzuszkach, ziewają i zasypiają na mmmm (dzieci siadają na podłodze)
3. Ćwiczenia artykulacyjne na siedząco (15 min.) - Cel: rozćwiczenie języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy:
a) wierszyk „Gimnastyka”
b) Sowa sprząta swoje mieszkanie
c) Chory krasnoludek
CZĘŚĆ III – nagradzająca – podziękowanie (3 min.)
UWAGI PO REALIZACJI:
uglogopedia