Słodkości z wielkanocnego stołu(1).doc

(31 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 25.03.2010r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Wielkanoc

Temat dnia: Słodkości z wielkanocnego stołu

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wymienia nazwy wielkanocnych potraw,

- wie, jakie składniki potrzebne są do pieczenia ciasta,

- słucha uważnie opowiadania,

- czerpie przyjemność ze wspólnej zabawy,

- ćwiczy sprawność dłoni i palców podczas lepienia.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie piosenki oraz opowiadania, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, oglądanie ilustracji, taniec, lepienie z plasteliny;

 

- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, zadawanie pytań, rozmowa, czytanie opowiadania, pokaz, taniec, instruktaż, nadzór nad wykonywanymi zadaniami, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: piosenki: „Najłatwiejsze ciasto w świecie” oraz „Pieczemy ciasto” (KLANZA), ilustracje wielkanocnego stołu, baby, mazurka, opowiadanie B. Eychler „Wielkanocny mazurek”, żółte kartki papieru, plastelina.

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Wielkanocne powitanie (na mel. „Kółko graniaste”)

Ach, już niedługo                            - dłonie na policzkach

Wielkanoc będzie                            - dłonie rozkładają przed siebie

Radość wkoło jest wesoło              - dobierają się w pary i obracają w małym kółeczku

Już pisanki skaczą wkoło              - cztery podskoki w miejscu

Więc radujmy się                            - trzy razy klaszczą

 

2. Słuchanie piosenki pt. „Najłatwiejsze ciasto w świecie”

1. Żeby w domu było miło tak, tak, tak,

Żeby coś dobrego było tak, tak, tak,

By pachniało wakacjami tak, tak, tak,

Zrobię ciasto ze śliwkami tak, tak, tak.

 

Szklankę mąki, cukru szklankę zaraz wsypię do miseczki,

Potem proszku do pieczenia dodam jeszcze dwie łyżeczki.

I dwa jajka, i na koniec pół stopionej margaryny

zamieszam tylko tyle, by się rzeczy połączyły.

 

Ref.: Najłatwiejsze ciasto w świecie tak, tak, tak,

              Nic, a nic się go nie gniecie tak, tak, tak,

              Ty potrafisz także upiec tak, tak, tak,

              Nawet, gdy nie jesteś zuchem tak, tak, tak.

             

2. Teraz śliwki poukładam w natłuszczonej tortownicy,

I do pieca włożę ciasto na około pół godziny.

A gdy będzie już gotowe, znaczy chrupkie i rumiane,

To zaproszę koleżanki, babcię, dziadka, tatę, mamę.

 

Rozmowa z dziećmi: „O czym była mowa w piosence?” i jakie produkty są potrzebne do pieczenia ciasta?

 

3. Oglądanie ilustracji ciast oraz wielkanocnego stołu. Nazywanie charakterystycznych wypieków wielkanocnych: baby oraz mazurka oraz innych potraw charakterystycznych dla tych świąt.

 

4. Słuchanie opowiadania B. Eychler „Wielkanocny mazurek”

- jak wyglądały mazurki, które upiekła mama?

- który mazurek spodobał się Wojtkowi?

- co się stało z czekoladowym mazurkiem?

- dlaczego Wojtek miał powody do wstydu?

- czy Wojtek postąpił dobrze?

 

5. Taniec integracyjny KLANZA pt. „Pieczenie ciasta”

Ustawienie: siedzimy w kole

Taniec:

¨      lewą rękę wyciągamy przed siebie i zginamy w łokciu (w ten sposób trzymamy przed sobą naczynie)

¨      ucieramy składniki na ciasto kręcąc prawą ręką 8 razy

¨      4 razy wycieramy ręce

¨      4 razy strzepujemy mąkę z fartuszka

wbijamy 4 jajka

¨      prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc SIUP.

¨      lewą ręką sięgamy za prawe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez lewe ramię mówiąc SIUP.

¨      wbijamy jeszcze jedno jajko prawą ręką i ostatnie lewą

¨      zagniatamy ciasto 8 razy

¨      4 razy wałkujemy ciasto przed sobą obiema rękami

¨      ozdabiamy kremem lub posypujemy bakaliami / 8 razy/

¨      gotowym ciastem częstujemy osoby po prawej i lewej stronie.

 

6. Praca plastyczna „Ozdabiamy mazurek”

Dzieci otrzymują żółte kartki papieru – mazurek i muszą je ozdobić poprzez wyklejanie wielkanocnych wzorów z plasteliny.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin