W Krainie Jesiennej Pogody – zabawy muzyczno-plastyczno-ruchowe..doc

(294 KB) Pobierz

 



SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH

Temat: „W Krainie Jesiennej Pogody – zabawy muzyczno-plastyczno-ruchowe.”

Cele ogólne:
1.Stymulowanie procesów poznawczych na poziomie spostrzegania:
a)wzrokowego,
b) słuchowego.
2.Usprawnianie motoryki małej.
3.Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
4.Rozwijanie umiejętności współdziałania w parach i w zespole.

Cele operacyjne – dziecko potrafi (samodzielnie lub z pomocą):
Ad.1a)

- wskazać parasolkę na tablicy tematycznej,
- odszukać ukrytą w klasie parasolkę,
- złożyć w całość 2- lub 3-elementowy obrazek przedstawiający parasolkę,
- odszukać leżące na dywanie kulki z folii aluminiowej,
- dopasować sylwety chmur do odpowiadających im konturów,

Ad.1b)

- reagować na muzykę chodzeniem po klasie,

- reagować na żywą, radosną muzykę biegiem po sali z omijaniem parasolek,
- reagować na odgłos deszczu zatrzymaniem się i ukryciem pod parasolką,
- na odgłos deszczu: stukać palcami o „kałuże” z folii bąbelkowej,
- na odgłos burzy: tupać nogami na „kałużach” z folii bąbelkowej,

Ad.2)

- wskazać palcem wskazującym wybrany element dekoracyjny sali,
- trzymać ręką parasolkę,
- chwycić rękami chustę animacyjną,
- chwycić ręką kulkę z folii aluminiowej,
Ad.3)

- uderzać różnymi częściami dłoni o „kałuże” z folii bąbelkowej:

palcami,
otwartymi dłońmi,
pięściami,
zewnętrznymi brzegami dłoni,
- włożyć kulkę z folii aluminiowej do pudła,
- kolorować kredą sylwetę chmury,
- malować na kartonie pionowe kreski z wykorzystaniem patyczków z watką
umocowanymi na kijku i umoczonymi w farbie,

Ad.4)

- spacerować w parze z kolegą,
- kołysać się w parze z kolegą w pozycji siedzącej (jedno dziecko za drugim),
- potrząsać chustą animacyjną w zespole.

 

Metody: elementy metod:
czynnych: metoda kierowania własną działalnością dziecka, metoda ćwiczeń,
percepcyjnych: metoda obserwacji i pokazu,
słownych: objaśnienia i instrukcje, metody żywego słowa,
Ester Cotton,
MDS-u,
W. Sherborne

Formy organizacyjne:
praca z całą grupą,
praca w parach,
praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: magnetofon, taśma z muzyką instrumentalną, parasolki, tablica tematyczna, taśma z żywą , skoczną muzyką i z odgłosem deszczu, 2- i 3-elementowe obrazki przedstawiające parasolkę, obrazek z parasolką jako wzór, taśma odgłosami deszczu i burzy, „kałuże” z folii bąbelkowej, rurki, kubki z wodą, taśma z piosenką pt. „Zła pogoda”, chusta animacyjna, kulki z folii aluminiowej, tekturowe pudło, sylwety chmur małe i duże, , niebieska kreda, kartony z konturami chmur, klej w sztyfcie, patyczki z watką umocowane na kijkach, niebieska farba plakatowa, taśma z muzyką relaksacyjną, medale
 

PRZEBIEG:
1.Zabawa integracyjna: na muzykę chodzenie w parach po klasie w dowolnym kierunku, na pauzę przesyłanie sobie całusków, zmiana pary.
2.Słuchanie opowiadania nauczycielki o jesiennej pogodzie oraz wierszyka
pt. „Parasol”:

 

„Na kijku daszek, ubranie chroni nasze,
i to Wam powiem jeszcze,
że chroni je przed deszczem”


oglądanie parasola, odszukiwanie i wskazywanie parasola na tablicy tematycznej.


3.Zabawa ćwicząca spostrzegawczość wzrokową: odszukiwanie parasolek rozmieszczonych w różnych miejscach sali, próby składania i rozkładania parasolek.


4.Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Deszczowa pogoda”: na żywą, radosną muzykę bieg po sali z omijaniem rozłożonych parasolek, na odgłos deszczu zatrzymanie się i schowanie pod parasolką.

 

5.Składanie w całość 2 lub 3-elementowego obrazka przedstawiającego parasolkę – wg wzoru, zamiana obrazkami.







 

 

 





 

 

 






 

 

6.Zabawa ćwicząca spostrzegawczość słuchową:
na odgłos deszczu: stukanie palcami o „kałuże” z folii bąbelkowej („deszczyk”),
na odgłos burzy: tupanie na „kałużach” z folii bąbelkowej („burza”).


7.Ćwiczenia oddechowe „Burza w szklance wody”: dmuchanie przez rurkę zanurzoną w szklance z wodą.


8.Zabawa ruchowo-słuchowa przy piosence pt. „Zła pogoda”: uderzanie różnymi częściami dłoni o „kałuże” z folii bąbelkowej:
otwartymi dłońmi,
pięściami,
zewnętrznymi brzegami dłoni.


9.Zabawa chustą animacyjną z wysypanymi na niej kulkami z folii aluminiowej „Psotny wietrzyk”- słuchanie opowieści nauczycielki o psotnym wietrzyku, inscenizowanie chustą zachowania wietrzyka:
lekkie potrząsanie chustą („lekki wietrzyk”),
mocne potrząsanie chustą („silny wiatr”),
schowanie się pod ogromnym parasolem chusty, odszukiwanie leżących na dywanie kulek i wkładanie ich do tekturowego pudła.

 

10.Kolorowanie sylwet chmur (zróżnicowanych pod względem wielkości) niebieską kredą, rozmazywanie kredy palcami, naklejanie sylwet na karton z odpowiadającymi im konturami chmur, rysowanie „deszczyku” (pionowych kresek) patyczkami z watką umocowanymi na kijku i umoczonymi w farbie plakatowej.

 

 

11. Malowanie parasola (karta pracy) według podanego wzoru.


12.Relaksacja: kołysanie się w parach w pozycji siedzącej (jedno dziecko za drugim) przy muzyce relaksacyjnej.


13.Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, nagrodzenie każdego dziecka medalem.

Oto przykładowe sylwety chmur:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy

parasol-k1.jpg image by anetser

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin