RACHUNEK KOSZTÓW PEŁNYCH
W praktyce gospodarczej znaczenia nabrały dwa modele rachunku kosztów: rachunek kosztów pełnych oraz rachunek kosztów zmiennych. Oba modele mają na celu ustalenie przeciętnego kosztu wytworzenia produkcji. Rachunek kosztów pełnych, nazywany również absorpcyjnym rachunkiem kosztów, wykorzystywano głównie do kalkulacji jednostkowego kosztu wytworzenia. Jest oparty na kosztach historycznych, czyli na kosztach już poniesionych. Jest on nazywany często rachunkiem tradycyjnym. Jako koszt historyczny, służył ustaleniu rentowności, wycenie zapasów produktów wytworzonych a nie sprzedanych.
Grupuje on koszty według miejsc powstawania oraz według wyrobów.
Rachunek kosztów pełnych jest to system rachunku kosztów, w którym całkowite koszty wytworzenia (koszty bezpośrednie + koszty pośrednie produkcyjne rozliczane kluczem podziałowym) traktuje się jako koszty proporcjonalne względem rozmiarów produkcji. W koszcie pełnym wyceniane są produkty, usługi i wyroby sprzedane oraz zużyte, a także zapasy i świadczenia wewnętrzne.
Cechami rachunku kosztów pełnych są:
• podział kosztów całkowitych na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie,
• koszt jednostkowy wyrobu jest ustalany na podstawie pełnego zużycia wszystkich czynników produkcji,
• rozliczenia kosztów pośrednich na poszczególne wyroby dokonuje się za pomocą różnych kluczy podziałowych, które mają zapewnić proporcjonalny podział kosztów pośrednich na wytworzone wyroby.
Model rachunku kosztów pełnych zakłada, iż na wysokość całkowitych kosztów przedsiębiorstwa wpływ ma tylko jedna zmienna – wielkość produkcji. Pomija jednak to, iż w gospodarce rynkowej stopień wykorzystania zdolności produkcyjnej przedsiębiorstwa może być różny, a niekiedy bardzo niski. Wówczas niekorzystnie mogą się układać proporcje pomiędzy kosztami stałymi i kosztami zmiennymi.
Rachunek kosztów pełnych spełniał swoje zadania w sposób właściwy wtedy, kiedy zdolność produkcyjna przedsiębiorstwa była w pełni wykorzystana oraz kiedy udział kosztów pośrednich w kosztach całkowitych był relatywnie niski. Jednak od pewnego czasu warunki te są coraz rzadziej spełniane, ponieważ bariery popytowe istotnie ograniczają możliwości pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnej przedsiębiorstwa. W tych okolicznościach następuje również systematyczny spadek udziału kosztów bezpośrednich w kosztach całkowitych na rzecz wzrostu udziału kosztów pośrednich. Spadek kosztów bezpośrednich jest następstwem coraz doskonalszej techniki i technologii produkcji oraz wzrostu wydajności pracy. Natomiast do najważniejszych czynników powodujących wzrost kosztów pośrednich należą:
• zastępowanie pracy żywej pracą maszyn,
• zmiana kosztów płac z proporcjonalnie zmiennych, np. akordu prostego, na koszty stałe,
• wzrost złożoności prac fazy przedprodukcyjnej związanych np. z wprowadzeniem nowego wyrobu na rynek,
• wzrost kosztów fazy poprodukcyjnej, w tym głównie sprzedaży.
Zalety rachunku kosztów pełnych:
• Rachunek kosztów pełnych lepiej kalkuluje koszt wytworzenia produktu. Do kosztów
produkcyjnych, które ponosi przedsiębiorstwo zalicza się zarówno koszty zmienne, jak i koszty stałe. Z związku z tym obydwie grupy tych kosztów powinny być skalkulowane jako koszty produktu.
• Rachunek kosztów pełnych podkreśla znaczenie kosztów stałych. W długim
okresie menedżerowie nie mogą koncentrować się na kalkulowaniu cen sprzedaży jedynie na podstawie kosztów zmiennych.
• Rachunek kosztów pełnych neutralizuje wpływ sezonowych zmian w wielkości sprzedaży
na wynik na sprzedaży przedsiębiorstwa. W przypadku gdy sprzedaż przedsiębiorstwa ma charakter sezonowy wynik na sprzedaży wykazywany poza sezonem będzie niższy w przypadku zastosowania rachunku kosztów zmiennych.
• Niewątpliwą zaletą rachunku kosztów pełnych jest to, iż jest on przystosowany do
wymogów sprawozdawczości zewnętrznej. Należy podkreślić również, że rachunek kosztów pełnych jest przydatny w podejmowaniu decyzji długookresowych, ponieważ w długim okresie przychody ze sprzedaży powinny pokryć wszystkie koszty przedsiębiorstwa.
Wady rachunku kosztów pełnych:
• Pośrednie koszty produkcyjne dzielone są według klucza. Pośrednie koszty
produkcyjne jakie ponosi przedsiębiorstwo są niezależne od wielkości produkcji poszczególnych wyrobów i próba ich rozdzielenia na oddzielne wyroby ma charakter sztuczny.
• Rachunek kosztów pełnych zniekształca wpływ segmentów na wynik na sprzedaży całego
przedsiębiorstwa. Podział stałych kosztów wspólnych na zakłady bądź linie produkcyjne nie oddaje w sposób rzetelny ich wpływu na rezultaty finansowe przedsiębiorstwa.
W sytuacji gdy koszty bezpośrednie stale się kurczą, a udział kosztów pośrednich w kosztach całkowitych wzrasta, rachunek kosztów pełnych przestał należycie pełnić swe funkcje informacyjne z kilku względów:
Po pierwsze, podział kosztów na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie staje się coraz mniej przydatny w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Proporcjonalny do przyjętego klucza podział kosztów pośrednich nadaje im charakter kosztów w dużym stopniu zależny od rozmiarów produkcji (koszty bezpośrednie), przy czym koszty te w większości mają charakter kosztów stałych, a więc niezależnych od rozmiarów produkcji.
Po drugie, rachunek kosztów pełnych zniekształca koszt jednostkowy wyrobu na skutek tzw. proporcjonalizacji kosztów pośrednich w stosunku do płac lub innych podstaw odniesienia. W tej sytuacji dane o kosztach jednostkowych tracą w dużym stopniu swoją wiarygodność.
Po trzecie, utrudnione są możliwości poprawnej dezagregacji wyniku funkcjonowania wewnętrznych jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa, stąd utrudnione są działania motywacyjne na rzecz obniżenia kosztów. Ośrodki odpowiedzialności za koszty stają się fikcją.
Wymienione tylko niektóre wady rachunku kosztów pełnych upoważniają do stwierdzenia, iż jego przydatność do zarządzania przedsiębiorstwem funkcjonującym w warunkach gospodarki rynkowej uległa znacznemu ograniczeniu. Rachunek kosztów pełnych był bowiem bardziej nastawiony na wspomaganie przedsiębiorstwa funkcjonującego w warunkach orientacji produkcyjnej niż działającego w trudnych warunkach rynkowych. Rachunek ten pozbawia więc przedsiębiorstwo wiedzy o zachowaniu się kosztów pod wpływem wahań w wykorzystaniu zdolności produkcyjnej przedsiębiorstwa. Nie dostarcza przedsiębiorstwu wystarczających informacji do celów decyzyjnych i tym samym utrudnia promowanie wyrobów przynoszących największą marżę brutto.
Wykorzystanie rachunku kosztów pełnych:
a) sprawozdawczość finansowa; pozwala on odpowiedzieć na pytanie:
Ile kosztowało wyprodukowanie jednostki wyrobu? lub Jaki osiągnęliśmy zysk z działalności?
b) analiza rentowności różnych form i rodzajów działalności;
c) tworzenie cen (transakcyjnych, transferowych) przy wykorzystaniu formuły cenowej "koszt plus..." i "koszt plus zysk od kapitału"
Schemat rachunku kosztów pełnych
Podział kosztów w rachunku kosztów pełnych
a) Koszty produkcyjne:
- Materiały bezpośrednie
- Robocizna bezpośrednia
- Pozostałe koszty bezpośrednie
b) Koszty nieprodukcyjne
- Koszty zarządu
- Koszty sprzedaży
Dlatego też sposób ustalenia wyniku finansowego jest następujący:
PRZYCHODY ZE SPRZEDAŻY – KOSZTY WYTWORZENIA WYROBÓW GOTOWYCH = WYNIK BRUTTO NA SPRZEDAŻY - KOSZTY ZARZADU I SPRZEDAŻY = WYNIK NA SPRZEDAŻY
NADWYŻKA PRZYCHODÓW NAD KOSZTAMI ZMIENNYMI, NAZYWANA MARŻĄ BRUTTO MA POKRYĆ KOSZTY STAŁE I ZAPEWNIĆ PRZEDSIĘBIORSTWU ZYSK!!!
myszka2212