poprawiona rach.doc

(36 KB) Pobierz

Kryteria klasyfikacji gospodarstw rolnych UE( wielkość ekonomiczna, typ rolniczy)

Nadwyżka bezpośrednia- różnica miedzy wartościa produkcji a kosztami bezpośrednimi(lub specyficznymi , zmiennymi).Wartość produkcji liczona jest jako suma wartości produktów głównych i ubocznych znajdujących się w obrocie rynkowym. Do obliczeń bierze się cenę sprzedaży. Do wartości produkcji doliczane są dotacje do produktów, odejmowane zaś straty(związane np. ze zbiorem, czyszczeniem ziarna itp.).Przykłady kosztów bezpośrednich produkcji roślinnej: nasiona, sadzeniaki, sadzonki;nawozy z zakupu- bez wapna nawozowego; środki ochrony roślin; regulatory wzrostu, antywylegacze, defolianty, defolianty dotyczące bezpośredniej danej działalności; koszty specjalistyczne np. doraźnego najmu.

Przyklady kosztów bezpośrednich w produkcji zwierzęcej: zwierzęta na reprodukcję stada; pasza z zakupu i własna; czynsze dzierżawcze za prawo użytkowania pastwiska przez okres nie przekraczajacy jednego roku; ubezpieczenie zwierząt; lekarstwo i nasienie do inseminacji; usługi weterynaryjne i inseminacja; inne koszty specjalistyczne( dotyczące np. rejestracji i zapisów zwierząt do ksiąg hodowlanych itp.)

Parametry ekonomiczne stosowane w klasyfikacji gospodarstw rolnych. Klasyfikacja gospodarstw rolnych w UE według parametrów ekonomicznych opiera się na koncepcji nadwyżki bezpośredniej.

Standardowa Nadwyżka Bezpośrednia(SGM) jest nadwyżką średnie 2,3 lat wartości produkcji określonej działalnosci rolniczej na średnią z trzech lat wartością kosztów bezpośrednich w przeciętnych dla danego regionu warunkach produkcji.

ESU- Europejska Jednostka Wielkości stanowi równowartość 1200 euro wartości Standardowej nadwyżki Bezpośrednie.

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego określana jest sumą Standardowych Nadwyżek Bezpośrednich (SGM) wszystkich działalności. Wyrażana jest w Europejskich jednostkach wielkości.

Typ rolniczy gospodarstwa określany jest na podstawie udziału poszczególnych działalności w tworzeniu ogólnej wartości Standardowej Nadwyżki Bezpośredniej(SGM) w gospodarstwie. Wyróżnionych zostało 8 typów ogólnych, 17 podstawowych, 50 szczegółowych. Typy gospodarstw(A- uprawy polowe; B- uprawy ogrodnicze; C- uprawy winnic; E-uprawy trwale;F-krowy mleczne; G- zwierzęta żywione w systemie wypasowym( bez krów mlecznych);H- zwierzęta ziarnożerne; I- mieszane. Przy ustalaniu typów gospodarstw mają zastosowanie dwie wartości progowe SUB 1/3 oraz 2/3.

Niezbędnie dane dla wyboru reprezentatywnej próby gospodarstw ( określone regiony statystyczne, dostęp do rejestru gospodarstw rolnych , opracowane parametry standardowych nadwyżek bezpośrednich dla wszystkich regionów statystycznych.

Ogólny schemat obliczania i podziału dochodu w gospodarstwie roloniczym( Produkcja sprzedana + pobrane na spożycie artykuły wytworzone w gospodarstwie+różnica w stanie zapasów wytworzonych produktów+…minus koszty bezpośrednie i pośrednie = dochód rolniczy.

Podział dochodu ( dochód rolniczy, dochody spoza gospodarstwa )

Obliczanie wartości dodanej oraz dochodu rolniczego netto( według metody FADN)1) Wartość produkcji minus koszty bezpośrednie = Nadwyżka Bezpośrednia.2) Nadwyżka bezpośrednia minus koszty pośrednich nakładów produkcyjnych minus podatki  + dopłaty i subwencje do działalności operacyjnej= wartość dodana brutto.3) Wartość dodana brutto minus amortyzacja, koszty pracy najemnej, odsetki od kredytów i czynszów= dochód rolniczy.

Podatek definiowany jest jako : publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe, bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa lub gminy wynikające z ustawy podatkowej.ART. 217 polskiej konstytucji( określenie podmiotów opodatkowania, przedmiotów opodatkowania, stawek podatkowych, kategorii podmiotów zwolnionych od podatków, zasad przyznawania ulg i umorzeń podatkowych)

Podatnikiem jest(osoba fizyczna , prawna , jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej ,podlegająca  na mocy ustaw obowiązkowi podatkowemu.

Przedmiotem opodatkowania mogą być : obrót- VAT, cło; dochód – podatek dochodowy  od osób fizycznych i prawnych); majątek- podatek od nieruchomości , leśny , od spadków i darowizn, od środków transportu); czynności- od czynności cywilno-prawnych.

Podatki państwowe w całości zasilają budżet państwa ( podatek od towarów i usług, podatek akcyzowy, podatek od gier i zakładów)W przeważającej części zasilają budżet państwa(…)

Podatki samorządowe( od nieruchomości , od środków transportowych , od dochodów osób fizycznych opłacany w formie zryczałtowanej ,rolny, leśny, od spadków i darowizn.

Podatek dochodowy od osob prawnych. Dochody realizowane przez spółki kapitałowe i inne jednostki posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność gospodarczą opodatkowane są podatkiem  od osob prawnych. Jest to podatek liniowy. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 19% podstawy wymiaru.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin