intensywne_czy_tradycyjne.doc

(24 KB) Pobierz
Przeglądając oferty szkół językowych, coraz częściej napotykamy oferty promujące kursy intensywne lub przyspieszone, miesięczne lub semestralne a nawet weekendowe - coraz rzadziej zaś spotykamy tradycyjnie rozumiane kursy

Przeglądając oferty szkół językowych, coraz częściej napotykamy oferty promujące kursy intensywne lub przyspieszone, miesięczne lub semestralne a nawet weekendowe - coraz rzadziej zaś spotykamy tradycyjnie rozumiane kursy.

Czy znaczy to, że nikt już nie chce się uczyć języka powoli? Wydawałoby, że w świecie, gdzie wszyscy ciągle się śpieszą, odpowiedź będzie brzmiała "oczywiście tak". Kto chciałby tracić dwa lata, skoro języka można nauczyć się w miesiąc. Okazuje się jednak, że tradycyjne kursy wcale nie tracą klientów.

Który kurs wybrać? Poniżej postaram się nakreślić wady i zalety obu form nauki. Nie jest bynajmniej tak, aby jedna była zdecydowanie gorsza a druga zdecydowanie lepsza. Wszystko zależy, czego dany uczeń oczekuje.

Cena obu kursów jest, w przeliczeniu na godzinę, taka sama. Jednak w przypadku kursów intensywnych musimy płacić raz na miesiąc, w przypadku tradycyjnych - raz na semestr. Kto powinien zapisać się na kurs intensywny? Oczywiście osoba której bardzo zależy na szybkiej nauce języka, na przykład z powodu wymagań pracodawcy, lub konieczności dłuższego wyjazdu za granicę. Ponadto osoba taka musi mieć możliwość poświęcenia na naukę każdego wolnego popołudnia, ranka lub wieczora.

W przypadku wszystkich rodzajów kursów bardzo ważna jest nauka w domu, przy czym niezależnie czy jest to kurs intensywny, czy zwykły, nauki tej powinno być tyle samo. Dlatego kursy intensywne zalecane są tym ludziom, którzy potrafią przerobić ogromne partie materiału. Istotna jest też umiejętność szybkiej nauki. Tym, którzy nie posiadają zdolności językowych, nie mają czasu na samodzielne powtórki oraz osobom starszym z pewnością lepiej posłużą kursy tradycyjne.

Jeśli nie musisz nauczyć się języka w ekspresowym tempie, lepiej wybrać kurs tradycyjny. W nauce języka istotna jest systematyczność, dlatego nauka przez cztery kolejne semestry będzie trwalsza niż kilkumiesięczny maraton, po którym nie wrócisz już do nauki. Rozłożenie materiału na kilka semestrów umożliwia zastosowanie nowoczesnych metod nauki. Materiału do przerobienia w domu jest mniej, łatwiej też się zmobilizować.

Tradycyjne kursy kształcą zwykle cztery umiejętności językowe - mówienie, rozumienie ze słuchu, pisanie i czytanie, choć zdarzają się kursy wyspecjalizowane, na przykład przygotowujące do konkretnych egzaminów. Niektórzy nauczyciele twierdzą, że ucząc się wolniejszym tempem, zdobywa się w tej samej liczbie godzin większy zasób słownictwa i lepiej poznaje się gramatykę. Na intensywnych kursach większy nacisk kładziony jest na komunikowanie.

Kursy intensywne wybierają najczęściej ludzie pomiędzy 25 a 35 rokiem życia, którzy poszukując nowej, lepiej płatnej pracy gotowe są podnieść swoje kwalifikacje. Poświęcają swój czas i pieniądze, traktują to jako inwestycję, która kiedyś się zwróci.

Podsumowując, kursy intensywne można polecić osobom, które naprawdę muszą szybko opanować język. Odpowiednio poprowadzone i przy aktywnej postawie ucznia dają wyniki podobnie jak tradycyjne. Są jednak znacznie trudniejsze, wymagają starannego zaplanowania czasu nie tylko na codzienne zajęcia ale i na powtórki

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin