Zródło: http://www.naturterapia.blink.pl/mudry.htm
ALICJA PRZYSTASZ – DULBA
AYURYEDA
JOGA PALCÓW MUDRY
LITERATURA
1. E. L GONIKMAN - JAK POKONAĆ STRES, MUDRY
2. DEDITAHSHAWA - AKUPRESURA DŁONI, JOGA MAŁYCH
PALCÓW
Spis treści
Wstęp..................................................................................3
I. AYURYEDA - Joga Palców - MUDRY..............................4
II. Jedenaście Mudr Leczniczych..........................................7
III. Mudry - Klucze do Siedmiu Świętych Czakr............................... 19
WSTĘP
W medycynie europejskiej stwierdza się obecnie coraz większe zainteresowanie medycyną dalekowschodnią i jej metodami leczenia. Naturalne metody leczenia i samoleczenia przeżywaj ą obecnie swój renesans, korzysta się z nich niemal we wszystkich krajach świata. Znane są od wielu stuleci, oparte na wielowiekowym doświadczeniu, a przede wszystkim są one sprawdzone w praktyce. Większość starych nauk wychodziła z założenia, że o zdrowiu i witalności człowieka decyduje swobodny przepływ energii życiowej przez jego organizm. Dzięki wprowadzeniu naturalnych metod leczenia mamy możliwość wzmocnienia przepływu Energii Życiowej przez ciało doprowadzając go do stanu harmonii i równowagi - a więc zdrowia. Akupresura, Joga klasyczna, Mudry - Joga małych palców, masaże punktowe, ziołolecznictwo, leczenie dotykiem, koloroterapia, muzykoterapia, kąpiele, chiropraktyka, relaksacja, medytacja - to tylko niektóre niekonwencjonalne metody leczenia.
Właściwe i konsekwentne praktykowanie choćby jednej z nich pozwoli odzyskać i zachować zdrowie. Od zarania dziejów ludzie starali się zgłębić tajemnicę wiecznej młodości i nieśmiertelności. Możliwość przedłużenia życia jest odwiecznym marzeniem tak starym jak ludzkość.
Przedstawione w tym opracowaniu Mudry przeznaczone są dla każdego. Polecam je jednak w szczególności tym, którzy potrafią zaakceptować myśl: „Iż starzenie się i stan chorobowy są procesem, który można cofnąć. Niemożliwe leży w zasięgu twojej ręki."
I. AYURYEDA - JOGA PALCÓW - MUDRY.
Zgodnie ze starożytną indyjską legendą Bóg uzdrawiania i leczenia DCHANWANTARI wyszedł z morza niosąc na rękach drogocenną czarę z eliksirem nieśmiertelności Amritą. Dchanwantari jest uważany za mistycznego autora Ayurvedy - systemu starożytnej indyjskiej medycyny.
Ayurveda - w tłumaczeniu z sanskrytu oznacza „ czysta wiedza" ( AYU - żyć lub życie codzienne, VEDA - wiedza). Jest praktyczną nauką o zdrowym życiu i samoleczeniu, jej celem jest doskonałe zdrowie i długowieczność. AYU zawiera wiedzę, która jest trudna do zrozumienia dla Europejczyków, gdyż nie są oni zaznajomieni ze subtelnościami wschodniej ezoteryki.
Guru Machariszy uprościł wiadomości z medycyny wschodniej, uogólnił ją, ułożył w system MACHARISZY AYURYEDY dostępny dla nas Europejczyków. System ten rodzi się z koncepcji organizmu jako całości ( holistycznej). Przewiduje kompleksowe terapeutyczne wskazania, do których należą:
· - leczenie
· - odżywianie
· - rozkład dnia
· - ćwiczenia fizyczne
· - picie wody
· - leczenie ziołami, minerałami, metalami, kolorami, światłem, słowem
· - masaże
· - refleksoterapia
· - nakłuwanie igłami i inne
Mądrość Ayurvedy pochodzi od dawnych mędrców - Riszich, którzy osiągnęli ją drogą intuicyjną bezpośrednio ze świadomości kosmicznej. Stwierdzili oni, że świadomość jest energią przejawiającą się w pięciu podstawowych elementach, jakimi są:
· ogień
· powietrze
· niebo (eter)
· ziemia
· woda.
Pojęcie tych elementów stanowi sedno nauki Ayurvedy, bowiem doskonałe zdrowie jest zachowaniem równowagi pomiędzy tymi elementami. Każdemu palcowi naszych dłoni odpowiada jeden z elementów i odpowiednio nimi manipulując możemy doprowadzić do wyrównania energii w organizmie, każdy palec ma swój odpowiednik w jednym z pięciu elementów makrokosmosu. Tak, więc:
· kciuk jest odpowiednikiem ognia (słońca)
· palec wskazujący jest odpowiednikiem powietrza
· palec środkowy jest odpowiednikiem nieba (eteru)
· palec serdeczny jest odpowiednikiem ziemi
· mały palec jest odpowiednikiem wody.
Tradycyjna medycyna hinduska bazuje na obserwacji, iż większość chorób powodowana jest przez zachwianie równowagi mikrokosmosu ciała ludzkiego wynikającej ze złego odżywiania, problemów psychofizycznych psycho-fizycznych-duchowych. Ułożenie palców w odpowiedniej pozycji uruchamia w organizmie siły, które przywracają zachwianą równowagę i leczą.
MUDRY - gesty, które leczą. Metoda stosowania mudr przeżyła wiele stuleci i zachowała swoją skuteczność w leczeniu wielu różnorodnych schorzeń do dnia dzisiejszego. Mudry znane były dotychczas jako skomplikowany system trzymania palców do użytku rytualnego. KESHAY DEV, jogin nauczyciel medytacji z New Delhi rozwinął szereg prostych pozycji ułożenia rąk i palców. Z całego zestawu wybrał kilkanaście tych, które maja działanie lecznicze, wzmacniające i profilaktyczne. Są one przy tym całkowicie bezpieczne dla człowieka i bardzo proste do wykonania. Mistrz DEV mówi: „Ręce są jedną z najważniejszych części ciała. Twój los leży w twoich rękach i trzeba to wziąć całkiem dosłownie. Nie tylko dlatego, że linie na rękach wskazują przeszłość i przyszłość danej osoby, lecz przede wszystkim dlatego, że poszczególne palce posiadają całkiem osobne własne funkcje i władzę wewnątrz organizmu. Kto tę władze posiądzie może zachować cielesne zdrowie i duchową radość".
W swoim Aszramie w Indiach „YIYEKANAND YOGASHRAM" w New Delhi uczy jogi i medytacji oraz zajmuje się uzdrawianiem chorych różnymi sposobami. Leczy środkami naturalnymi, stosuje dietę, a szczególną rolę odgrywają mudry.
W sanskrycie „ Mudrą" nazywa się rytualne ułożenie rąk w buddyjskiej religii. Mudra - ułożenie rąk jest ściśle określone kanonem i ma swój ukryty symboliczny sens. Dla wtajemniczonych mudry maja setki różnych znaczeń w kombinacjach i figurach przedstawionych palcami. Symbolizują one: miłość, pewność, nauczanie, rozmyślanie, zagrożenie i inne.
Po wielu doświadczeniach i eksperymentach na sobie samym, uczniach i pacjentach Keshav Dev rozwinął system jedenastu ćwiczeń z mudrami. Ćwiczenia te powinny być wykonywane obiema dłońmi, możliwe jest jednak wykonywanie ich jedna ręką. Ogólny czas trwania nie powinien być krótszy niż 45 minut. Można podzielić go na dziesięcio-, piętnasto- minutowe porcje. Ten sposób jest szczególnie zalecany dla osób, które mają ograniczony czas. Wszystkie mudry powinny być wykonywane bez naprężenia jakichkolwiek mięśni i bez wysiłku.
Mudry pomagaj ą szybko, znaczną poprawę odczuwa się już po paru dniach. Niektóre pełne kuracje wymagają tygodni a nawet miesięcy ćwiczeń w zależności od rodzaju schorzenia. Dlatego trzeba być konsekwentnym i cierpliwym. Mudry nie maja żadnych szkodliwych ubocznych skutków, nawet, jeśli są niedokładnie lub źle wykonywane.
Optymalną pozycją mudr jest pozycja nóg w „Kwiecie Lotosu", ale ich wielką zaletą jest fakt, że możemy je również wykonywać w każdej sytuacji życiowej:
- na spacerze
- podczas podróży
- siedząc na nudnym zebraniu
- podczas oglądania telewizji.
Stosując mudry codziennie bardzo szybko dostrzegamy ich uzdrawiający
wpływ.
II. JEDENAŚCIE MUDR LECZNICZYCH.
1. GYAN MUDRA - Mudra Wiedzy, Gest Wiedzy.
2. VAYA MUDRA - Mudra Wiatru.
3. SHUNYA MUDRA-Mudra Nieba.
4. APAŃ MUDRA - Mudra Energii.
5. APAN VAYU MUDRA - Mudra Ratująca Życie.
6. PRAŃ MUDRA - Mudra Życia.
7. PRITHYI MUDRA-Mudra Ziemi.
8. SHANKH MUDRA-Mudra Muszli.
9. LINGA MUDRA - Mudra Podnosząca.
lO.SURABHI MUDRA - Mudra Krowy.
11. YARUNA MUDRA - Mudra Wód.
GYAN MUDRA - MUDRA WIEDZY, GEST WIEDZY.
Technika wykonania: palec wskazujący ( Powietrze) lekko dotyka opuszki kciuka ( Ogień). Pozostałe trzy palce ( Niebo, Ziemia, Woda) pozostają wyprostowane, nie napięte. Wskazania:
· bezsenność
· nadmierna senność
· nadciśnienie tętnicze
· napięcia emocjonalne
· ...
jawjol