majowa laka i jej mieszkancy.pdf

(711 KB) Pobierz
?
Literka.pl - Majowa łąka i jej mieszkańcy.
Majowa łąka i jej mieszkańcy.
Data dodania: 2005-05-09 19:30:00
Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie II. przez Annę
Tomkiel i Sebastiana Wróblewskiego,
dnia 10 maja 2005 r.
Temat: Majowa łąka i jej mieszkańcy.
Cele ogólne:
 Wdrażanie do formułowania poprawnych zdań na temat:„Majowa łąka i jej
mieszkańcy”.
 Bogacenie słownictwa związanego z łąką.
 Właściwe dobieranie słownictwa.
 Sprawdzenie nabytych umiejętności: rozwiązywanie zadań na porównywanie ilorazowe
typu„kilka razy mniej” i„kilka razy więcej”, mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 100.
Cele szczegółowe:
• uczeń ćwiczy mnożenie i dzielenie w zakresie 100,
• uczeń dokonuje porównań ilorazowych typu„kilka razy mniej” i„kilka razy więcej”.
• uczeń udziela spójnych wielozdaniowych wypowiedzi o roślinach i mieszkańcach łąki
na podstawie samodzielnie wyszukanych informacji,
• dzieci wyjaśniają znaczenie łąk i sposoby wykorzystywania ich przez rolników w
hodowli zwierząt,
• uczniowie samodzielnie odczytują i zapisują zdania z rozsypanki wyrazowej,
• uczniowie prawidłowo zapisują rzeczowniki w liczbie mnogiej z końcówką„ów”,
• dzieci potrafią opowiedzieć o wybranym mieszkańcu łąki;
Metody pracy:
• oparte na słowie: praca z tekstem, pogadanka,
• oparte na działaniu: ćwiczenia,
• oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualna,
• grupowa.
355660172.001.png
Środki dydaktyczne:
• zagadki,
• ilustracje,
• napisy,
• karty pracy,
• rozsypanki zdaniowe
• przewodniki, albumy i inne materiały informacyjne o łące.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
• Nauczyciel wita się z uczniami.
• Każde z dzieci losuje kolorowy znaczek (…………………………………), wpisuje na nim
swoje imię i przykleja w widocznym miejscu na ubraniu. Następnie uczniowie zajmują
miejsca przy stanowiskach oznaczonych danym kolorem.
Matematyczna
• Ćwiczenia utrwalające mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Uczniowie samodzielnie
rozwiązują działania zapisane na tablicy, odszukują kartoniki z odpowiednimi wynikami i
zawieszają je na tablicy. Porządkują wyniki od najmniejszego do największego i
odczytują przyporządkowane wynikom sylaby tworzące hasło:„Majowa łąka i jej
mieszkańcy”. (Nauczyciel mówi:„Jak zapewne wszyscy wiecie, jednymi z mieszkańców
łąki są motyle. Otwórzcie teraz zeszyty ćwiczeń z matematyki na stronie 29 i spróbujcie
rozwiązać ćwiczenie 1.”)
• Obliczanie i łączenie działań z odpowiednimi wynikami (M.4 z. 1 s.29). Nauczyciel prosi
wybranego ucznia o odczytanie polecenia. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie,
po czym następuje wspólne sprawdzenie.
• Wyszukiwanie liczby kilka razy większej od podanej (na tablicy rozwieszone są makiety
przedstawiające zwierzęta i rośliny występujące na łące. Na makietach znajdują się
białe„plamy”, na których wpisane są liczby od 1 do 10. Każda„plama” ma inny kształt.
Zadaniem uczniów jest przypięcie kartek pasujących kształtem i liczbą do danej„plamy”.
Liczby na kartonach są 2, 5 i 7 razy większe od wpisanej w„plamę”.)
• Porównywanie ilorazowe- praca w zeszycie ćwiczeń. (M. 4 s. 29, z. 4 s. 30).
* nauczyciel czyta treść zadania, następnie pyta, o czym jest mowa w zadaniu?, co
mamy dane w zadaniu?, co należy policzyć? kto zapisze dane na tablicy? jak należy
rozwiązać to zadanie?. Wybrane dziecko rozwiązuje zadanie na tablicy, reszta klasy
zapisuje rozwiązanie w zeszycie ćwiczeń. Nauczyciel czyta uczniom treść kolejnego
pytania, następuje analiza, próba rozwiązania, oraz wspólne formułowanie odpowiedzi.
• Wyszukiwanie nieprawidłowości w działaniach i zadaniu z treścią. (M. 4 z. 6 i„z wężem”
s. 30).
Przyrodnicza
• Rozwiązanie zagadki:
„Zielona plama w barwne punkciki,
a nad nią śpiew skowronka.
Tam wyruszamy zbierać kwiatki,
Bo to właśnie…… (łąka)”,
*pogadanka o łące (uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytania: co
możecie powiedzieć o łące?, jakie zwierzęta i rośliny żyją na łące?, dlaczego nie wolno
wypalać traw?, jak i przez kogo jest użytkowana łąka?).
• Po przeprowadzonej rozmowie:
* rozdajemy uczniom kartki z nazwami mieszkańców omawianego ekosystemu:
— biały: rumianek, bocian, barszcz zwyczajny,
— czerwony:, biedronka, rusałka pawik,
— zielony: pasikonik, tymotka łąkowa,
— żółty: mniszek lekarski, jaskier ostry, pszczoła,
* prezentacja przez przedstawicieli grup wyszukanych informacji połączona z pokazem
materiału ilustracyjnego.
• Ćwiczenia w rozpoznawaniu roślin i zwierząt łąkowych (ćw. 1 i 2 s. 37); oglądanie roślin
i zwierząt łąkowych. omówienie ich cech charakterystycznych; indywidualne
podpisywanie ilustracji w zeszycie ćwiczeń;
* dzieci czytają i uzupełniają tekst z lukami– karta pracy nr 2 („Nasze środowisko 2” s.
82)
• Rozmowa na temat znaczenia łąk w hodowli zwierząt:
* jakie zwierzęta rolnicy wypasają na łąkach? Co jest przysmakiem tych zwierząt?
* w jakim celu rolnicy koszą trawę?
* co krowy jedzą zimą?
• ustne opisywanie wyglądu wybranego motyla (ćw.3 s.38)
Polonistyczna
• Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza„Rano na łące” Mieczysławy Buczkówny
(P. s. 74). Wypowiedzi uczniów na temat wysłuchanego wiersza ukierunkowane
pytaniami nauczyciela:
* co dzieje się na łące od samego rana?,
* jakie zwierzęta przedstawione są w wierszu?,
* co one robią? (wyszukiwanie i głośne czytanie wersów opisujących prace
poszczególnych owadów),
*jak rozumiesz słowa:„pszczoła we wnętrzu rumianka odkurza żółty dywanik ze złotego
pyłu”?
• Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu o łące (P. s. 74). Wypowiedzi uczniów na
podstawie zadanych przez nauczyciela pytań.
Plastyczna
• Dzieci wykonują rysunki łąki i jej mieszkańców, które następnie zostają umieszczone
na tablicy, wybrane dzieci opowiadają o swoich pracach.
Polonistyczna
• pisanie rzeczowników w liczbie mnogiej z zakończeniem„-ów” (ćw.4, s.38).
• układanie z rozsypanek wyrazowych zdań o łące i jej mieszkańcach oraz zapisywanie
ich w zeszycie (ćw. 5, s.39)
• co wiemy o łące i jej mieszkańcach– podsumowanie dnia. Wypowiedzi dzieci
ukierunkowane pytaniami nauczyciela:
* co to jest łąka?
* jakie rośliny rosną na łące?
*jakie zwierzęta są mieszkańcami łąki?
*jakie zwierzęta odwiedzają łąkę by zdobyć pokarm?
*w jaki sposób rolnicy wykorzystują łąkę?
• wypowiedzi o wybranym mieszkańcu łąki– ćwiczenia w mówieniu.
• zadanie pracy domowej: M. 4 z. 5 s. 30, ćw. 4 z. 6 s. 39.
podręcznik: «Już w szkole» kl.2
Literka.pl - Majowa łąka i jej mieszkańcy. Literka.pl - Majowa łąka i jej mieszkańcy.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin