DNA MOCZANOWA - DIETA.docx

(17 KB) Pobierz

DNA  MOCZANOWA

 Produkty

Dozwolone

Zakazane

Napoje

słaba herbata

prawdziwa kawa, kakao, mocna herbata, alkohol, czekolada

Pieczywo

pszenne, żytnie jasne i razowe

-

Mleko

w każdej postaci: mleko świeże, w proszku, fermentowane przetwory mleczne

-

Sery

chude, twarogowe

tłuste

Jaja

całe, białka i żółtka

-

Mięso i wędliny

w ograniczonych ilościach chude: cielęcina, wołowina, indyk, baranina, jagnięcina, kura, królik

tłuste gatunki mięsa, podroby:  wątroba, nerki, mózg, serca, wszystkie rodzaje wędlin, konserwy, pasztety, salami

Ryby

sandacz, karp, dorsz, pstrąg, halibut, tuńczyk

ryby pod postacią filetów, wędzone, sardynki, szproty, śledź, tłuste ryby

Ziemniaki (w niewielkich ilościach)

gotowane, pieczone

smażone

Warzywa

warzywa kapustne, kalafior, pomidor, chrzan, marchew, dynia, sałata, szczypiorek, koperek, zielona pietruszka, por, cebula, buraki, ogórki, rzodkiewka, kalarepa, brukiew, korzeń pietruszki, seler

szpinak, szczaw, groszek zielony, fasolka szparagowa, rabarbar, grzyby, suche strączkowe: groch, fasola, soja, bób, soczewica

Owoce

ananasy, owoce jagodowe, cytrusowe, owoce dzikiej róży, jabłka, śliwki, gruszki, morele, brzoskwinie, melony, winogrona, czereśnie, wiśnie, rodzynki

-

Zupy

-

na wywarach mięsnych

Sosy

-

mięsne

Desery i słodycze

cukier, miód, dżemy, marmolady, syropy, konfitury, ciasta francuskie, ciasta z kremem, torty, wyroby  śmietanowe

czekolada i słodycze z dodatkiem kakao, kawy lub alkoholu

Przyprawy

łagodne: koperek, pietruszka, szczypiorek, kwasek cytrynowy, skórka pomarańczowa, sok z cytryny, majeranek, cynamon

ostre: ocet, pieprz, musztarda, papryka, gałka muszkatołowa

Ważne zalecenia dla chorych na dnę moczanową:

·         posiłki należy spożywać regularnie, w mniejszych ilościach;

·         kolacja powinno się jeść 3-4 godziny przed snem;

·         nie wolno spożywać potraw smażonych, pieczonych i duszonych. Posiłki powinny być gotowane w dużej ilości wody lub na parze;

·         zaleca się sporządzanie potraw typu risotto;

·         z diety należy wyeliminować alkohol;

·         trzeba unikać potraw z majonezem i sosami.


Dna moczanowa znana także jako podagra spowodowana jest odkładaniem się kryształków kwasu moczowego w stawach i tkankach okołostawowych. Obrzęk i ból stawów powinien cię skłonić do zmiany diety, która jest podstawą leczenia podagry.

Kwas moczowy jest końcowym produktem przemian związków purynowych, zarówno wytwarzanych przez nasz organizm, jak i dostarczanych wraz z pożywieniem. Jeśli puryn jest zbyt dużo, powstaje nadmiar kwasu moczowego. Nerki nie są go w stanie wydalić, a nadwyżka trafia m.in. do stawów. To zaś prowadzi do stanów zapalnych, co objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, rozgrzaniem i gwałtownymi bólami jednego albo kilku stawów, np. palucha, kciuka, nadgarstka lub łokcia. Ataki podagry nasila stres, nadmierne spożycie produktów o dużej zawartości związków purynowych, a także nadużywanie alkoholu. Dolegliwości pojawiają się zwykle w nocy i mogą się utrzymywać od kilku dni do kilku tygodni. Początkowo dna moczanowa atakuje rzadko, co 1–2 lata, i obejmuje jeden staw. Już wtedy warto jak najszybciej zmienić dietę.

Przy podagrze jedz chudo i lekko

Najlepsze efekty daje dieta wegetariańska wzbogacona w nabiał i jajka. Jadaj regularnie 4–5 małych posiłków dziennie, w odstępach 2–3-godzinnych. Kolację spożywaj 4 godziny przed położeniem się spać, aby nie dopuścić do zatrzymywania w organizmie kwasu moczowego, co wywołuje dolegliwości bólowe (odkładanie kwasu moczowego zwiększa się podczas snu). Potrawy powinny być chude, łagodne w smaku, gotowane, duszone bez obsmażania na tłuszczu albo pieczone.
Jeśli nie chcesz zrezygnować z mięsa, gotuj je w dużej ilości wody, by zmniejszyć zawartość związków purynowych. Niewskazane są potrawy smażone, pieczone i duszone w sposób tradycyjny – z tłuszczem. Można go dodawać do gotowej potrawy na surowo, np. odrobinę masła do zupy tuż przed podaniem. Należy unikać także wywarów mięsnych i kostnych, zupy i sosy przygotowywać wyłącznie na wywarach warzywnych.

Z owoców warto częściej spożywać ananasy, wiśnie, lub czarne jagody, gdyż przyspieszają one eliminowanie kwasu moczowego z ustroju. Można sobie przyrządzić koktajl z jagód, ananasa, wiśni i mleczka sojowego.

Pamiętaj o wypijaniu 2–3 litrów płynów dziennie. Dzięki temu wzrośnie wydalanie kwasu moczowego, co zapobiegnie powstawaniu kamieni nerkowych, na które często zapadają chorzy na podagrę. Wskazane są herbaty ziołowe i owocowe, kawa zbożowa, słaba herbata, koktajle mleczno-owocowe, warzywno-owocowe, woda mineralna alkaliczna, np. Zuber. Soki owocowe najlepiej ograniczać i pić nie więcej niż szklankę dziennie, i to po rozcieńczeniu pół na pół z wodą. Regularne wypijanie kilku szklanek soków owocowych dziennie może zwiększać zawartość kwasu moczowego w organizmie. Bardzo polecana jest herbata z pokrzywy, która zwiększa ona usuwanie kwasu moczowego. W trakcie leczenia tej choroby nie należy zażywać aspiryny.

Węglowodany wspomagają usuwanie kwasu moczowego

Jak pokazują badania, dieta bogata w węglowodany zwiększa wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Natomiast dieta zawierająca dużo tłuszczów działa przeciwnie – wzmaga wchłanianie zwrotne moczanów, co z kolei nasila objawy podagry. Dlatego jeśli dokuczają ci gwałtowne bóle stawów, w jadłospisie nie powinno zabraknąć ryżu, makaronu i pieczywa (np. chleb chrupki, kajzerki, chleb pszenny, żytni i razowy). Pieczywo pełnoziarniste i razowe ma tę zaletę, że zawiera sporo błonnika zapobiegającego nadwadze.
Jeśli nie chorujesz na cukrzycę ani nie masz zaburzeń lipidowych, pieczywo możesz smarować masłem, miodem albo dżemem, a do zup dodawać łyżkę śmietany. Unikaj natomiast tłuszczów zwierzęcych (smalcu, słoniny, boczku) i ogranicz ilość tłuszczu w diecie do 1–2 łyżek oleju rzepakowego, lnianego, oliwy lub łyżeczki margaryny miękkiej dziennie. To bogate źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych o właściwościach przeciwzapalnych, które wspomagają stawy. Oleje i oliwę można dodawać do sałatek i surówek, co zwiększa przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin