kurs8.doc

(2107 KB) Pobierz
Listki - Cluny leaves

Listki - Cluny leaves

Listek jest elementem niezwykle trudnym do opanowania nawet dla zaawansowanych. Wymaga sporego zaangażowania w wytrenowanie jego wykonania, ale gra jest warta świeczki.

Rozpoczynamy od nałożenia nici na palce lewej ręki w ten sposób, że kciukiem i palcem wskazującym przytrzymujemy nitkę umieszczając czółenko, którym będziemy wykonywać listek po prawej stronie kciuka. Czółenko to zwisa nam swobodnie, a nić, z której robimy konstrukcję listka pochodzi z kłębka.
Najpierw owijamy nicią palce serdeczny i czwarty (od prawej do lewej strony) i przytrzymujemy kciukiem oraz palcem wskazującym.

 

 

Po lewej stronie kciuka formujemy małą pętelkę (będzie potrzebna później) i przytrzymujemy pomiędzy palcami wskazującym i kciukiem.

 

 

Teraz przystępujemy do owinięcia palca: czwartego (od prawej do lewej strony) i przytrzymujemy kciukiem oraz palcem wskazującym.

 


Kłębek z nitką zostawiamy. Będziemy pracować od prawej do lewej strony. Bierzemy czółenko i przewlekamy pod pierwszą nitką. Potem przerzucamy czółenko na dwoma nitkami konstrukcji (środek).


I na koniec przesuwamy czółenko pod ostatnia nicią konstrukcji. Za każdym razem, gdy znajdziemy się na końcu po lewej lub po prawej stronie należy nitkę z czółenka dociągnąć w kierunku lewej dłoni.

 

Teraz będziemy pracować od lewej do prawej strony. Przerzucamy czółenko nad ostatnią nicią konstrukcji. Przewlekamy czółenko pod dwoma nićmi konstrukcji (środek).

 


Po czym przerzucamy czółenko nad pierwszą nicią konstrukcji.

 

W ten sposób postępujemy kilkakrotnie uzyskując splot tkacki prosty. Prace przy tym etapie powinniśmy zakończyć wtedy, gdy czółenko znajduje się po lewej stronie dłoni.

 

 

Wysuwamy palce z konstrukcji i przystępujemy do zaciągania nitek konstrukcji.

 

 

Chwytamy pętelkę na dole i lekko pociągając najpierw za jedną jej część a potem za druga likwidujemy pierwszą pętle z góry, i kolejno drugą.

 

 

Teraz mamy już tylko jedna pętlę (dużą) na dole. Chwytamy palcami kciuka i wskazującym listek a prawą ręką za nitkę od czółenka i przewlekamy ją a z do całkowitego zlikwidowania pętli. Jeżeli przeplataliśmy nici ciasno, na początku przeciągania nici czółenka będziemy czuć spory opór. Dlatego najlepiej jest używać nici mocno skręconych, bo są znacznie mocniejsze.

 

 

17:11, magbod , Kursy
Link Dodaj komentarz »

poniedziałek, 09 marca 2009

Odwrócone kółka

Technika ta jest nieco skomplikowana i dlatego przed przystąpieniem do nauki jej wykonywania konieczne jest bezbłędne opanowanie słupków w kółkach.

Zaczynamy od zrobienia połowy kółeczka z ośmiu słupków.

Przystępujemy do wykonania drugiej, nieco trudniejszej części kółka. Kciukiem zahaczamy nitkę białą biegnącą od czółenka niebieskiego.

Po czym przesuwamy czółenko pod beżową nicią do środka pętelki utworzonej przez kciuk, od prawej do lewej strony.

Wysuwamy kciuk, mamy pętelkę, którą zaciągamy do góry.

Prawą ręką wsuwamy czółenko pod beżową nitkę od lewej do prawej strony w pętelkę. Po czym zaciągamy nić w górę.

W ten sposób uzyskamy słupek. 

W sumie wykonujemy osiem słupków. Kiedy uzyskamy taki stan jak na zdjęciu możemy zaciągnąć kółko.

 

Teraz możemy wykonać kolejne kółko składające się z ośmiu słupków w każdej z jego połówek. Pikotki wykonujemy dokładnie tak samo jak zawsze. Wrabianie koralików w czasie łączenia poszczególnych elementow za pomocą pikotka albo przy wykorzystaniu nawleczonych wcześniej koralików jest identyczne jak w opisanej wcześniej części kursu.

10:50, magbod , Kursy
Link Dodaj komentarz »

sobota, 07 marca 2009

Podwójny pikotek

Ten element jest niezwykle efektowny i bardzo łatwy w uzyskaniu bez względu na to czy jest robiony w kółku czy na łuczku. My zrobimy go na kółku.


Wykonujemy cztery słupki – pikotek – cztery słupki. Teraz robimy bardzo długi pikotek, powinien mieć, co najmniej 2 cm długości.

 

 

Wykonujemy kolejny słupek.

 

 

Łapiemy szydełkiem pikotek.

 


Przewlekamy nitkę z lewej ręki (tak samo jak przy zwykłym łączeniu elementów za pomocą pikotka).

 

 

Kontynuujemy prace robiąc kolejne cztery słupki – pikotek – cztery słupki. Zamykamy kółko.

 

01:00, magbod , Kursy
Link Dodaj komentarz »

piątek, 06 marca 2009

Czytanie schematów

Czytanie schematów oraz opisów wymaga niewielkich wyjaśnień, ponieważ instrukcje zamieszczane w publikacjach książkowych, gazetowych lub internetowych są w dwóch wariantach: rysunkowy i opisowy.


Umieszczony wyżej rysunek obrazuje kółeczko wykonywane w ten sposób: cztery słupki – pikotek – cztery słupki – pikotek – cztery słupki – pikotek – cztery słupki.

Z obcojęzycznymi instrukcjami opisowymi mamy do czynienia w Internecie. Niżej podaję najczęściej używane objaśnienia w języku angielskim:

 

  Angielski                                        Polski            

R    Ring                                   Kółko            K    
CH    Chain                               Łańcuszek        Ł      
ClR    Close Ring                    Zamknąć Kółko    ZK     
RW    Reverse                     Odwrócić               O        

DNT    Do Not Reverse        Nie odwracać           NO        

Lg P   Long Picot                   Długi Pikotek        DP       
Lg R     Large Ring                     Duże Kółko      DK       
P   Picot       ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin