decyzja administracyjna a postanowienie.doc

(53 KB) Pobierz

Ilekroć w tekście mowa o KPA oznacza to Kodeks Postępowania Administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. Dz.U.00.98.1071 dostępny jest między innymi pod adresem:

http://bap-psp.lex.pl/serwis/kodeksy/akty/00.98.1071.htm

 

DECYZJA ADMINISTRACYJNA – to akt, w którym organ administracji rozstrzyga najczęściej merytorycznie (co do istoty) sprawę należącą do jego kompetencji.

Wynikiem takiego rozstrzygnięcia może być:

  1. przyznanie obywatelowi określonego uprawnienia
  2. odmawia przyznania uprawnienia
  3. cofniecie wcześniej przyznanego uprawnienia
  4. nałożenie na obywatela określonego obowiązku
  5. cofniecie wcześniej nałożonego obowiązku

 

Elementy składowe decyzji administracyjnej – art. 107 KPA.

Przepisy szczególne oraz związane z tym konsekwencje wydanej decyzji:

-        oznaczenie organu administracji publicznej – wskazanie, jaki organ wydał dane rozstrzygnięcie (czy jest uprawniony do wykonywania i podejmowania działań prawnych),

-        data wydania – może nie odgrywać roli, ale może też odgrywać istotną rolę, np. gdy nastąpiła zmiana regulacji i data wydania decyzji wyznacza właściwy stan prawny istniejący w chwili wydawania decyzji. W przypadku stwierdzenia nieważności decyzji, następuje powrót w sprawie do stanu sprzed wydania decyzji,

-        oznaczenie strony lub stron – decyzja wskazuje adresata rozstrzygnięcia,

-        powołanie podstawy prawnej,

-        rozstrzygnięcie – sformułowanie treści prawa lub upoważnienia,

-        uzasadnienie faktyczne – jakie były dowody wzięte przez organ pod uwagę przy rozstrzyganiu sprawy, a jakie nie, elementy pewnego stanu, które upoważniają do wydania decyzji,

-        uzasadnienie prawne – subsumcja określonego stanu faktycznego pod określony stan prawny,

-        pouczenie dotyczące odwołania – wskazanie organu wyższej instancji, forma odwołania, termin na jego złożenie (najczęściej 14 dni od daty jego otrzymania). Stronom może też przysługiwać odwołanie do sądu powszechnego. Zasadą jest to, że odwołania od decyzji organu I instancji składa się za jego pośrednictwem do organu wyższego. Organ po otrzymaniu odwołania ma obowiązek w ciągu 7 dni przesłać jej wraz z dokumentami do organu wyższego rzędu,

-        podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska – jeżeli organem rozstrzygającym jest organ jednoosobowy, to tylko ta osoba może złożyć podpis na decyzji. Osoba ta może upoważnić konkretnego pracownika do podpisywania decyzji w jego imieniu (upoważnienie musi być pisemne i określać zakres upoważnienia). Brak któregokolwiek z ww. elementów skutkuje nieważnością decyzji,

-        dodatkowe elementy według przepisów szczególnych.

 

Kiedy decyzja uwzględnia w całości żądania strony, nie musi zawierać uzasadnienia (art. 107 § 4 KPA). Ale nawet wtedy dla porządku powinno być dopisane, że od uzasadnienia odstąpiono, gdyż decyzja w całości uwzględnia żądanie strony.

Uzasadnienie musi być zawsze wtedy, gdy wniosek strony jest załatwiany odmownie, lub gdy decyzja rozstrzyga sporne interesy stron. Można odstąpić od uzasadnienia, gdy wymaga tego bezpieczeństwo państwa lub porządek publiczny (utajnia się okoliczności faktyczne i prawne). Jeżeli strona odwoła się do organu wyższej instancji, organ ten otrzymuje całość materiałów sprawy i ma możliwość zweryfikowania zasadności wydanego wcześniej rozstrzygnięcia.

Rygor natychmiastowej wymagalności (art. 108 KPA)

Zasadą jest to, że od decyzji wydanej w I instancji stronie przysługuje odwołanie (decyzja wówczas nie podlega wykonaniu), chyba że decyzji wydano rygor natychmiastowej wymagalności (np. decyzja o cofnięciu z granicy osoby w związku z brakiem stwierdzenia jej tożsamości). Od decyzji i/lub od rygoru można się odwołać (rygor może być skarżony odrębnie). Strona, której wydano decyzję, a następnie wydano postanowienie o rygorze, przysługuje odwołanie.

Jeżeli organ błędnie poinformuje o prawie do odwołania, skutki tego nie mogą szkodzić stronie, która była adresatem rozstrzygnięcia.

 

W ciągu 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji można żądać jej uzupełnienia co do rozstrzygnięcia bądź prawa odwołania (art. 111 § l KPA).

 

Odwołanie od decyzji

Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego (podanego w decyzji) za pośrednictwem tego organu, który decyzję wydał (art. 129 §1 KPA), np. odwołanie od decyzji Ośrodka Pomocy Społecznej wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale za pośrednictwem Ośrodka tzn. adresuje się odwołanie do Kolegium ale składa się je w Ośrodku.

 

Organ, który wydał decyzję ma obowiązek przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu w ciągu 7 dni, chyba że w wyniku złożenia odwołania zmienił swoją decyzję (art.l33 KPA).

 

Z reguły odwołanie wnosi się w ciągu 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia (w przypadku ustnego załatwiania sprawy) decyzji (art. 129 §2 KPA).

 

Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy decyzji nadano tzw. rygor natychmiastowej wykonalności lub gdy decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy (art.l30 KPA). Wtedy osoba, która chce odwołać się od decyzji powinna wnieść odwołanie jednocześnie z wnioskiem o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności.

O tym, że odwołanie zostało przez którąś ze stron wniesione, organ który decyzje wydał zawiadamia obie strony (art.l3l KPA).

Organ odwoławczy może:

·         utrzymać dotychczasową decyzję lub

·         uchylić ją w całości lub części lub

·         umorzyć postępowanie odwołanie

Każdorazowo stanowisko organu odwoławczego jest wyrażane w formie decyzji (art.138 KPA).

 

Trzeba pamiętać, że w wyniku odwołania, wydana decyzja nie może być zmieniona na niekorzyść osoby wnoszącej odwołanie tzn. decyzja, którą dana osoba zaskarża może zostać zmieniona na korzyść wnoszącego lub może pozostać bez zmian. (art. 139 KPA).


POSTANOWIENIE jest odpowiedzią urzędu, która bądź jest odmową wydania zaświadczenia bądź odnosi się tylko do części danej sprawy, i jest wtedy wydawane z reguły w toku postępowania, którego zakończeniem jest wydanie decyzji.

 

Zawartość postanowienia

Postanowienie powinno zawierać:

·         nazwę i adres instytucji/urzędu wydającego postanowienie

·         datę wydania postanowienia

·         dane osoby (osób) do której postanowienie jest skierowane

·         podanie podstawy prawnej na mocy której wydano postanowienie

·         treść postanowienia

·         informacja o możliwości, terminie złożenia zażalenia na dane postanowienie dane osoby wydającej postanowienie - imię i nazwisko, funkcja, podpis

 

Odwołanie od postanowienia - zażalenie

Od postanowienia można się odwołać składając zażalenie.

Zażalenie składa się do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu który wydał postanowienie.

Możliwość złożenia zażalenia istnieje wtedy, gdy w treści postanowienia jest informacja o tym środku odwoławczym. Jeśli nie ma możliwości złożenia zażalenia na dane postanowienie pozostaje możliwość wniesienia odwołania od całej decyzji (postanowienie jest częścią postępowania, które kończy się wydaniem decyzji).

 

Zażalenie składa się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia, a w przypadku ustnego załatwiania sprawy - od ustnego ogłoszenia.

 


Podstawowe różnice między decyzją administracyjną, a postanowieniem

 

DECYZJA

POSTANOWIENIE

Przedmiot rozstrzygnięcia

·         rozstrzyga o obowiązkach lub uprawnieniach przysługujących stronie

·         Decyzja administracyjna rozstrzyga sprawę co do istoty lub kończy w danej instancji

·         rozstrzyga kwestie proceduralne, incydentalne, które pojawiają się w czasie postępowania administracyjnego np. postanowienie o przywróceniu terminu, postanowienie o powołaniu świadka, biegłego

Podstawa prawna

·         Podstawą prawną decyzji są przepisy z prawa materialnego z wyjątkiem decyzji o umorzeniu postępowania

·         W przypadku postanowień podstawą prawną będą zawsze przepisy proceduralne, czyli KPA albo ordynacja podatkowa

Adresaci

·         Tylko i wyłącznie strony postępowania

·         Wszyscy uczestnicy postępowania administracyjnego (strony postępowania, świadkowie, biegli, osoby w posiadaniu, których znajduje się przedmiot oględzin)

Tryb zaskarżania

·         Od decyzji nieostatecznych przysługuje odwołanie

·         W przypadku decyzji ostatecznych przysługuje wniosek o wznowienie postępowania, wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, oraz tzw. tryby nadzorcze, czyli artykuły 154, 155, 161, 162, 163 KPA

·         Po wyczerpaniu drogi administracyjnej przysługuje nam skarga do sądu administracyjnego

·         Jeżeli wyraźnie z przepisów wynika, że na konkretne postanowienie przysługuje nam zażalenie, to skarżymy w trybie zażalenia takie postanowienie, ale to musi być wyraźnie napisane, że na to postanowienie przysługuje zażalenie

·         Jeżeli ustawodawca milczy na ten temat tzn., że w trybie zażalenia takiego postanowienia nie możemy zaskarżyć

·         Postanowienie, na które nie przysługuje zażalenie możemy skarżyć w ten sposób, że jeżeli będziemy składać odwołanie od decyzji, która zapadła w wyniku przeprowadzenia sprawy administracyjnej, której w ciągu postępowania zapadło postanowienie, na które nie przysługuje nam zażalenie, ale my się nie zgadzamy z tym postanowieniem, ale musi być taka sytuacja, że będziemy składali odwołanie od decyzji to przy okazji skarżymy również to postanowienie, na które nie przysługiwało nam zażalenie. Pod warunkiem, że nie mamy doczynienia z tzw. postanowieniem ostatecznym z mocy prawa np. postanowienie o przywróceniu  terminu

·         Postanowienie skarżące w drodze skarg do sądu administracyjnego

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin