Konspekt lekcji- plecy wklęsłe.pdf

(44 KB) Pobierz
Microsoft Word - m1 _1_.doc
MARTA SZCZERBI
Ń
SKA
Konspekt lekcji- plecy wkl ę słe
słe
2 . Cel - nauka korekcji lokalnej (odcinek l
ę
ę
d
ź
wiowy ) kr
ę
gosłupa,
- rozci
ą
ganie mm. prostownika grzbietu odc. l
ę
d
ź
wiowego i mm. czworobocznych l
ę
d
ź
wi,
3 . Wiek - 10 lat
4 . Liczba
cych -12
5 . Czas trwania zaj
ć
wicz
ą
ęć
– 45min.
cianie do korygowania postawy z przodu i z boku, 12 drabinek, 12, ławeczek
szwedzkich, 12 krzeseł, 12 piłek lekarskich, r
ś
ę
czniki papierowe,
TOK LEKCJI
CEL
Ć
WICZENIA
OPIS
Ć
WICZENIA
DOZOWANIE
UWAGI
METODYCZNO-
ORGANIZACYJNE
CZ
ĘŚĆ
WST
Ę
PNA
1 .Moment
organizacyjno-
porz
Zorganizowanie i
przygotowanie
grupy do zaj
Zbiórka, powitanie,
podanie celu lekcji.
Dzieci przyjmuj
Czas trwania-2
min,
Ustawienie w
szeregu,
Nauczyciel omawia
wad
dkowy-
Autokorekcja
postawy.
ą
ęć
.
ą
Kształtowanie
prawidłowej
postawy, wyrabianie
ś
prawidłow
ą
postaw
ę
,
ę
postawy-plecy
dotykaj
ą
c plecami (cz
ęść
słe
(powi
ę
ę
d
ź
wiowa)
ś
ciany, stopy
kszenie
lordozy l
ę
wiadomego i
aktywnego stosunku
do procesu
korekcyjnego.
Pobudzenie układu
nerwowego
receptorów wzroku i
czucia gł
te nieco w przód,
Dzieci staraj
ę
wiowej),
oraz sposoby
korekcji tej wady.
ę
d
ź
ą
si
ę
zmniejszy
ć
wysuni
ę
cie
stóp do przodu z
równoczesnym
przyleganiem cz
ęś
ci
ę
d
ź
wiowej do
ś
ciany.
ę
bokiego.
2 . Zabawy lub
ć
wiczenie
eniowo-
oddechowego,
zwi
ąż
po sali w
dowolnych kierunkach ,
na hasło nauczyciela
"uwaga lawina", chroni
ą
Czas trwania:3
min,
Nauczyciel zwraca
uwag
ę
wła
ś
ciwe
o
ż
ywiaj
ą
ce.
uło
ż
enie odc,
kszanie
wydolno
ę
ę
d
ź
wiowego.
ci
organizmu,
korekta odcinka
l
ś
ą
przy drabinkach, lub
przy scianie, ,
przylegaj
ę
ę
d
ź
wiowego
c całym ciałem
do drabinki lub
ą
kr
ę
gosłupa,
ciany.
Na hasło "po lawinie"
dzieci swobodnie biegaj
ś
ą
po sali.
wiczenie
oddechowe (tor
piersiowy).
Ć
wzmacnianie mm.
oddechowych,
p.w.: le
ż
enie tyłem,nn.
cy
powtarza 4x we
własnym
tempie,
wicz
ą
Nauczycil zwraca
uwag
te w kolanach, rr.
wzdłu
ę
ę
, aby odcinek
tułowia, dłonie
kontroluj
ż
wiowy cały czas
przylegał do
podlo
d
ź
ustawienie
miednicy i przywarcie
odcinka l
ą
a- szczególnie
podczas
przenoszenia r
ż
ę
d
ź
wiowego do
podło
ż
a.
ą
k.
1 . Wada - Plecy wkl
6 . Pomoce - lustra na
wkl
l
wysuni
l
Pobudzenie układu
kr
Zabawa "Uwaga lawina".
Dzieci biegaj
l
si
3 .
Ć
ugi
l
ę
120969120.002.png
R: wdech ustami-przenos
rr.gór
ą
, poło
ż
y
ć
ą
,
dłonie
na klatce piersiowej,
ż
y
ć
CZ
ĘŚĆ
GŁÓWNA
wiczenie głowy
i szyi.
Ć
Wzmacnianie mm.
szyi i karku
(
1 . p.w.:siad na krze
ś
le,
wiczenie
powtórzy
Nauczyciel
kontroluje
prawidłow
dłonie na czole,
r: równocze
ć
po 2
wiczenia
izometryczne),
nie
naciskanie głow
ś
dym
kierunku,
ż
ą
postaw
ę
ą
na
podczas
wykonywania
ć
dłonie i dło
ń
mi na
głow
ę
- wytrzyma
ć
licz
ą
c
,plecy
przylegaj
wicze
ń
do 4,
p.w.:j.w., dłonie
splecione na karku,
r: równoczesne
naciskanie dło
ą
do
oparcia,
mi na
kark i karku na dłonie-
wytrzyma
ń
c do 4,
p.w.: j.w.prawa dło
ć
licz
ą
ń
na
prawym uchu
r: analogicznie-j.w.
p.w.: j.w.lewa dło
ń
na
lewym uchu
r: analogicznie-j.w.
wiczenie
ramion i obr
Ć
Wzmacnianie mm. rr
i obr
p.w./; w staniu naprzeciw
drabinki, chwyt dlo
10x2 powtórze
ń
,
Nale
ż
y zwróci
ć
ę
czy
ę
czy barkowej,
ń
mi
szczególn
ą
uwag
ę
,
barkowej.
szczebla na wysoko
ś
ci rr,
cy
utrzymywał
wyprostowan
ć
wicz
ą
r: opad na drabink
ę
przez
cie rr i powrót do
p.w.przez wyprost rr..
ę
ą
pozycj
ę
i nie
pogł
ę
biał lordozy
l
ę
d
ź
wiowej.
wiczenie lub
zabawa kształtuj
Ć
Doskonalenie
przyjmowania
postawy
skorygowanej.
Zabawa "Paj
ą
k i muchy".
Zabawa trwa ok.
3 min.
Nale
ż
y zwróci
ć
ce
nawyk prawidłowej
postawy.
ą
po sali w
dowolnych kierunkach,
na umówiony sygnał -
"paj
ą
, by łopatki
przylegały do
podło
ę
ż
a.
ą
k"- przyjmuj
ą
pozycj
ę
skorygowan
ą
:
le
ż
enie tyłem, nn.ugi
ę
te
stopy oparte na
podłodze,dłonie oparte
na biodrach (kolce
biodrowe przednie
górne) naciskaj
ą
na
miednic
ę
, dociskaj
ą
c
odcinek l
ę
d
ź
wiowy
gosłupa do podłogi,
brzuch wci
ę
ty,
Dziecko , któremu nie
udało si
ą
gni
ę
postawy skorygowanej,
zostaje zabrane przez
"paj
ę
przyj
ąć
ka" do "matni"-tu
uczy si
ą
ę
skorygowa
ć
wyprostowane za głow
wydech-poło
1 .
Ć
ć
x w ka
2 .
aby
ugi
3 .
Dzieci biegaj
uwag
kr
120969120.003.png
wraz z
nauczycielem.
ę
wiczenie
oddechowe (tor
brzuszny).
Ć
Wzmacnianie mm.
oddechowych
p.w.: le
ż
enie tyłem,
Ć
w. Powtórzy
ć
Nale
ż
y zwróci
ć
te stopy oparte na
podłodze,dłonie le
ę
4 x, w
samodzielnie
regulowanym
tempie,
, łopatki
przylegały do
podło
ę
żą
na
brzuchu, odcinek
l
ż
a,
wiowy przylega do
podło
d
ź
a,
r: wdech nosem- brzuch
kontrolowany przez
dłonie unosi si
ż
do góry,
wydech ustami - brzuch
opada,
ę
Dzieci dobieraj
ą
si
ę
parami,
wiczenie mm.
grzbietu.
i
6 .
Ć
ganie mm.
prostownika
grzbietu, odc
l
ą
cy z dwójki;
p.w.: przysiad podparty,
r: uniesienie bioder przez
wyprost nn. , bez
odrywania dłoni od
podło
ć
wicz
ą
Ka
ż
dy z
ć
wicz
ą
cych
ć
wiczy po 8 x,
Ć
wiczenie mm.
wiowego i mm.
czworobocznych
l
d
ź
po
ś
ladkowych i nóg.
wi,
wzmacnianie mm.
po
d
ź
ż
a,
Drugi
ć
wicz
ą
cy;
ladkowych i
kulszowo-
goleniowych.
ś
p.w. le
ż
enie tyłem,nn
te w kolanach, stopy
na podłodze,
r:odpychaj
ę
ą
c si
ę
stopami
od podło
ż
a przemieszcza
si
ę
pod współ
ć
wicz
ą
cym,
puje
zmiana w wykonywaniu
ć
ę
wiczenia.
wiczenie mm.
brzucha.
Ć
Wzmacnianie mm.
brzucha.
p.w.:le
ż
enie tyłem,nn,
8x2
powtórzenia,
bioder od
drabinki musi
gwarantowa
ść
czone i wyprostowane
do pionu, biodra ok.50
cm od drabinki. Przy
głowie
ą
ć
bezpieczny k
ą
t
ć
wicz
ą
cego stoi
pracynn -
opuszczenie nn. nie
mo
partner.
Ć
wicz
ą
cy
mi za nogi
w okolicach kostek,
r.: Współ
ń
ż
e pogł
ę
bia
ć
lordozy l
ę
d
ź
wiowej.
cy
odpycha nn. kolegi na
drabink
ć
wicz
ą
cy trzyma
łokcie przy
podłodze.
Współ
wicz
ą
cy
oporuje, nie pozwalaj
ę
,
ć
wicz
ą
ą
c
cy
musi zachowywa
ć
wicz
ą
by nn. dotkn
ę
ły drabinki,
ć
prawidłow
ą
postaw
ę
.
wiczenie
elongacyjne
(sterowanie dolne )
Ć
Elongacja
kr
p.w.:le
ż
enie tyłem na
Ka
ż
dy
ć
wiczy
Ć
wicz
ą
cy musz
ą
ę
gosłupa
nie zaczepionej
ławeczce, stopy pod
szczeblem
drabinki,kolana lekko
ugi
ś
po 4 x,
zachowac ostro
ż
no
ść
podczas
ć
wicze
ń
,
ej,
dłonie na biodrach,
r: wyci
ę
te, głowa ni
ż
ą
ganie tułowia w
dół,
postaw
4 .
nn.ugi
uwag
ę
5 .
Rozci
Jeden
ę
ę
ugi
Od razu nast
7 .
Odległo
trzyma go dło
Ć
8 .
sko
120969120.004.png
wiczenie
kształtuj
Ć
Kształtowanie
nawyku prawidlowej
postawy, Pobudzenie
układu nerwowego
receptorów wzroku i
czucia gł
p.w. stanie w postawie
skorygowanej twarz
4x,
Nauczyciel
przypomina,
ce nawyk
prawidłowej
postawy.
ą
ą
do
e
prawidlowa postaw
ż
lustra-(obserwacja
postawy z przodu i z
boku). Po wzrokowej
kontroli poprawno
ę
przyjmujemy od
ustabilizowania
miednicy.
ę
bokiego.
ś
ci
cy
zamyka oczy i rozlu
ć
wicz
ą
ź
nia
mm, nast
ę
pnie( przy
zamkni
ę
tych oczach)
stara si
ę
przyj
ąć
prawidłow
ą
postaw
ę
, gdy
ć
wicz
ą
uwa
ż
a ,
ż
e przyj
ą
ł
otwiera oczy i kontroluje
w lustrze poprawno
ą
postaw
ę
ść
swojej postawy.
wiczenie mm.
grzbietu i po
Ć
Wzmacnianie mm.
grzbietu odcinka
l
enie w poprzek
na dwóch ustawionych
jedna na drugiej
ławeczkach, dłonie
trzymaj
ż
8x,
Nauczyciel zwraca
uwag
ś
ladków
ę
, aby
dach
(dolny odcinek
grzbietu).
ą
wiowego przy
oddalonych
przyczepach,
wzmacnianie mm
po
d
ź
cy nie unosili
nn powy
wicz
ą
ej
poziomu- ze
wzgl
ż
za szczebel
drabinki poni
ą
ej
płaszczyzny podparcia,
nn wyprostowane,
ż
du na
lordozowanie,
ę
ś
ladkowych,
czone opuszczone na
podłog
ą
,
r: uniesienie nn. do
poziomu- wytrzyma
ę
ć
c do 4, powrót do
p.w.,
ą
Dzieci pobieraj
ą
wiczenie mm.
brzucha.
Ć
Wzmacnianie mm.
brzucha,
Elongacja
kr
p.w. zwis tyłem na
drabince, głowa
przyci
4x 2
powtórzenia,
piłki lekarskie.
Chwyt drabinki
podchwytem,
ą
gnieta do mostka,
gosłupa,
wzmacnianie mm.
wysklepiaj
ę
dzy stopami piłka
lekarska,
przed
ę
ą
cych
ławeczki z poprzedniego
ć
ć
wicz
ą
cym stoj
ą
stopy,
wiczenia,
r: ugi
cie nn., przenos
piłki na ławeczki, powrót
bez piłki do zwisu.
Ugi
ę
cie nn bez pilki ,
chwyt piłki z ławeczek,
przenos do pozycji zwisu
pionowego.
ę
wiczenie
oddechowe (tor
brzuszny).
Ć
wiczenie
wzmacnij
p.w.: le
ż
enie tyłem, nn.
4x, w
samodzielnie
regulowanym
tempie,
Nale
ż
y zwróci
ć
ce mm.
oddechowe,
ą
ugi
ę
te w kolanch, stopy
uwag
ę
ć
wicz
ą
cym ,
le
żą
na podłodze, jedna
aby odcinek
l
y na klatce
piersiowej druga na
brzuchu,
r.: wdech nosem- dło
ń
le
ż
ę
d
ź
wiowy
gosłupa przylegał
do podło
ę
ż
a,
ń
na
,
wydech ustami - dło
ę
ń
na
9 .
postawy
prawidłow
10 .
p.w.;le
na przyrz
ę
ć
licz
11 .
mi
12 .
Ć
dło
kr
brzuchu unosi si
120969120.005.png
brzuchu opada wraz z
brzuchem,
Zwróci
ć
uwag
ę
na
wiczenie mm.
grzbietu na
przyrz
Ć
wiczenie
rozci
le
ż
enie tyłem na sko
ś
nie
8x,
uginania nn. w
kolanach w
momencie unoszenia
ich z podło
ść
ce mm.
prostownika grzbietu
odc. l
ą
gaj
ą
zaczepionej ławce o
drabinki szeroki chwyt
dło
dach (dolny
odcinek grzbietu).
ą
wiowego
czworoboczne
l
ę
d
ź
mi za szczebel,
r.: wznos ugi
ń
ę
tych, a
ż
a,
ę
d
ź
wi,
pnie
wyprostowanych nn, do
le
ę
enia przerzutnego,
powrót do pozycji
wyj
ż
ś
ciowej,
14 .
Ć
wiczenie mm.
wiczenie
wzmacniajace mm.
po
p.w. niska pozycja
Klappa,jedna nn.
wyprostowana, uniesiona
nad podłog
enia w
prawo, 3
kr
ąż
Nale
ż
y zwróci
ć
po
ś
ladkowych.
, by nn. była
przedłu
ę
ladkowe i
kulszowo goleniowe,
ś
enia w
lewo- ka
ąż
eniem
tułowia- nie
nast
ż
ą
,
ż
da nn,
enie
wyprostowan
ąż
ć
wiczy 3x,
ę
powało
ą
nn.,
pogł
ę
bienie l.l.,
wiczenie
mm.brzucha.
Ć
wiczenie
wzmacniaj
p.w. le
ż
enie tyłem, nn.
4x do p.n., 4x
do l.n.-
powtórzy
Cz
ęść
l
ę
d
ź
wiowa
ą
ce mm.
te w kolanch , pod
pierwszym szczeblem
drabinki, rr wzdłu
ę
gosłupa cały czas
przylega do podło
ę
ne brzucha,
korekcja lokalna
cz
ś
ć
2x,
ż
a,
ż
ęś
ci l
ę
d
ź
wiowej
tułowia, cz
ęść
l
d
ź
wiowa
kr
ę
gosłupa,
gosłupa przylega do
podło
ę
a,
r.:1 - uniesienie głowy,
rr. i tułowia nad podło
ż
ż
e
w kierunku pn,
2- powrót do p.w.
3=1, lecz do l.n.
4=2,
Dzieci zabieraj
ą
sobie krzesła i
ustawiaja w szeregu,
w odleglo
ś
ci ok1,5
m.
13 .
Ć
konieczno
nast
Ć
3 kr
uwag
r.: kr
15 .
Ć
ugi
kr
sko
ę
kr
120969120.001.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin