Huma M., Krzystkiewicz M. - Kupuj odpowiedzialnie! Twoje pieniądze kształtują świat - scenariusz zajęć lekcyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych (2007).pdf

(303 KB) Pobierz
36652102 UNPDF
KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE!
Twoje pieniądze kształtują świat
Scenariusz zajęć lekcyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych
1
36652102.010.png 36652102.011.png 36652102.012.png 36652102.013.png 36652102.001.png 36652102.002.png 36652102.003.png 36652102.004.png
Autorki
Maria Huma (rozdział I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII)
Małgorzata Krzystkiewicz (rozdział IX)
Skład i łamanie
AR1900
Copyright © by Maria Huma (rozdział I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII) 2007
Copyright © by Małgorzata Krzystkiewicz (rozdział IX) 2007
Copyright © by Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć 2007
Kopiowanie jest dozwolone pod warunkiem wskazania źródła.
Więcej informacji: www.ekonsument.pl
Kraków 2007
Polska Zielona Sieć
ul. Sławkowska 26a
31-014 Kraków
www.zielonasiec.pl
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Środki Przejściowe 2004. Za treść
publikacji odpowiada Polska Zielona Sieć, poglądy w niej wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie
oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.
2
 
36652102.005.png 36652102.006.png
Spis treści
Kupuj odpowiedzialnie! 7-8
Konsumpcjonizm – nowa religia mas? 9-10
Sprawiedliwy Handel 11-13
Ekoznaki czyli jak wybierać produkty przyjazne środowisku 14-15
3 R czyli: reduce, reuse, recycle 16-17
Żywność 18-19
Zmiany klimatu, CO 2 i Ty 20-21
Woda – nasze wspólne dobro 22-23
Odpowiedzialny biznes 24-25
3
36652102.007.png
Kupuj odpowiedzialnie! – Twoje pieniądze kształtują świat
„Kupuj odpowiedzialnie! – Twoje pieniądze kształtują świat” to konsumencka kampania
edukacyjna dla młodych ludzi, realizowana przez Polską Zieloną Sieć.
Celem kampanii jest kształtowanie wśród młodzieży szkolnej proekologicznych i prospo-
łecznych postaw konsumenckich.
Częścią programu jest prowadzenie zajęć w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Kampania oraz prowadzone zajęcia mają uświadamiać m.in. to, że możemy przeciwstawić
się bezmyślnemu rozdawaniu foliowych torebek w sklepie biorąc na zakupy własną torebkę,
np. płócienną. Zaopatrując się w lokalnych sklepach, oszczędzamy paliwo i wspieramy
swych sąsiadów. Kupując jedzenie, warto pytać o żywność z gospodarstw ekologicznych.
W ten sposób nie tylko chronimy środowisko, ale dajemy zarobić ekologicznym producen-
tom, którzy dzięki temu mogą dalej inwestować w czyste, zdrowe technologie produkcji.
Wybierając produkty Sprawiedliwego Handlu, wspieramy ubogich producentów z krajów
Trzeciego Świata.
Niniejsza publikacja jest zbiorem scenariuszy do przeprowadzenia zajęć na temat odpo-
wiedzialnej konsumpcji. Wraz z poradnikiem edukacyjnym dla uczniów „Kupuj odpowie-
dzialnie! – Twoje pieniądze kształtują świat” oraz płytą CD określa zakres merytoryczny
i metodologię pracy z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Tematycznie, zbiór scenariuszy odpowiada dziewięciu rozdziałom opracowanym w porad-
niku edukacyjnym. Każdy scenariusz przewidziany jest do realizacji 45-minutowych zajęć.
Nauczyciele mają więc duży wybór tematów do pracy z uczniami. Realizacja zajęć przewi-
duje konieczność korzystania z poradników edukacyjnych „Kupuj odpowiedzialnie! – Twoje
pieniądze kształtują świat” (zarówno przez nauczycieli jak i przez uczniów). Dodatkowym
środkiem dydaktycznym mającym na celu uatrakcyjnienie zajęć i zilustrowanie niektórych
zagadnień jest multimedialna płyta z prezentacją PowerPoint.
Wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć znajdują się także na stronie
internetowej www.ekonsument.pl.
4
36652102.008.png
Kupuj odpowiedzialnie!
Cele
Po zakończeniu zajęć uczeń/uczennica:
potrafi wyjaśnić czym jest odpowiedzialna konsumpcja
rozumie w jaki sposób codzienne zakupy wpływają na życie innych ludzi oraz na stan
środowiska przyrodniczego
potrafi argumentować swoje stanowisko dotyczące etyki w dokonywaniu zakupów
nabywa pozytywnych nawyków związanych z zakupami
Metody
burza mózgów, dyskusja, praca zespołowa, wykład
Użyte środki
poradniki edukacyjne, prezentacja PowerPoint, duże arkusze papieru, pisaki
Przebieg zajęć
1. Poproś uczniów, aby wymienili wszystkie skojarzenia związane z tytułem lekcji. Zapytaj, czy lubią
robić zakupy, co najbardziej lubią kupować, jak często robią zakupy, do jakich sklepów cho-
dzą najczęściej, co dziś jest fajnie mieć i co jest modne. Następnie spytaj o drugi człon tematu
zajęć: czym według nich jest „odpowiedzialność”? Kto za co jest odpowiedzialny i czym jest
odpowiedzialność za środowisko oraz za życie innych ludzi, zwłaszcza przyszłych pokoleń?
2. Następnie zapytaj uczniów, na co zwracają uwagę robiąc zakupy. Wymienione aspekty, któ-
rymi uczniowie kierują się podczas zakupów, zapisz na tablicy.
3. Zaproponuj aby wszyscy w klasie sprawdzili metki swoich ubrań i zobaczyli, gdzie były
wyprodukowane. Podsumuj burzę mózgów i zabawę w metki. Pokaż, że poza ceną, marką
i jakością produktu są też inne rzeczy na które warto zwracać uwagę robiąc zakupy, np. skąd
produkty pochodzą.
4. Posługując się prezentacją PowerPoint przedstaw uczniom historię Omesede Bonsu kładąc
nacisk zwłaszcza na wielkość jej zarobków w stosunku do ceny, jaką płacimy za gotowy
produkt w sklepie. Wytłumacz uczniom, że wiele firm, by móc zaoferować konsumentom
jak najtańszy produkt, a sobie jak największy zysk, na wszelkie sposoby minimalizuje koszty
produkcji. Firmy łączą się tworząc giganty – ponadnarodowe korporacje oraz korzystają
z taniej siły roboczej kupując materiały do swych wyrobów w biednych regionach świata
(tzw. Trzeciego Świata) lub przenosząc tam swoje linie produkcyjne. Wyjaśnij, że sytuacja ta
nie dotyczy tylko szycia ubrań, ale także wytwarzania kosmetyków, sprzętu elektronicznego,
żywności, napojów, zabawek i wielu innych produktów.
5. Poproś uczniów, aby z poradników przeczytali tekst znajdujący się w ramce „Warunki pracy”
po czym przeprowadź dyskusję na temat warunków pracy ludzi w Trzecim Świecie. Wspólnie
zastanówcie co my – jako konsumenci, możemy zrobić, aby walczyć z tym zjawiskiem. Pod-
stawowym rozwiązaniem powinno być unikanie kupowania produktów wyprodukowanych
w krajach znanych z brutalnego łamania praw człowieka (Birma, Indonezja, Chiny, Indie,
Pakistan, Tajwan, Korea Północna).
5
36652102.009.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin