Ruch biologiczny.docx

(12 KB) Pobierz

Ruch biologiczny, inaczej zwany też cyklem biologicznym lub biorytmem, to zjawisko polegające na występowaniu  w organizmach żywych pewnych przemian o charakterze cyklicznym, związanych z działaniem swoistych oscylatorów, zwanych zegarami biologicznymi. Jest to powszechnie występujące nasilanie się i zmniejszanie procesów życiowych zachodzących w organizmach, cykliczne zmiany pewnej wielkości, względem innej zmiennej.

Rytmy biologiczne możemy podzielić ze względu na częstotliwość ich występowania.

Możemy je podzielić na:

- rytmy okołodobowe: okres tego rytmu trwa od 20 do 28 godzin. U człowieka rytmice okołodobowej podlega m.in.: sekwencja stanów czuwania i snu, podziały komórkowe, temperatura ciała oraz wydzielanie niektórych hormonów

- rytmy ultradialne- krótsze niż 20 godzin. Są odpowiedzialne m.in. za oddychanie, pracę serca, a także cykliczne zmiany stężenia niektórych hormonów w naszym organizmie, chociażby kortyzol lub insulina.

- rytmy infradialne, czyli długookresowe- jak sama nazwa wskazuje ich okres rytmu jest dłuższy niż 28 godzin. Rytmy infradialne możemy podzielić na:

    - rytmy księżycowe( około miesięczne, lunarne) np. cykl owulacyjny- Rytm okołomiesięczny jest związany z rytmem księżycowym- rytmem lunarnym. Wpływ na niego ma wzajemne ustawienie Ziemi i satelity Księżyca, które zmienia się cyklicznie. Rytm ten ma szczególne odzwierciedlenie u kobiet. Przejawia się zmianami w organizmie, które występują cyklicznie i powodują zmiany w czynnościach narządów, a także w psychice.

- rytmy sezonowe- nasza aktywność jest regulowana przez pory roku, oraz związaną z tym zmianą oświetlenia. Zmiany sezonowe stwierdzono w metabolizmie, związane jest to ze zmianami pożywienia w różnych okresach roku. Zmiany zachodzą też w czynnościach różnych układów m.in. we krwi. Zawartość białka we krwi zwiększa się w zimie, zmniejsza w lecie . składnik krwi leukocyt ma najwyższy poziom w zimie, najmniejszy w lecie. Składnik mineralny krwi – wapń osiąga maksimum w sierpniu, minimum w lutym i marcu.

- oraz rytmy wieloletnie - przykładem jest cały proces ontogenezy człowieka.

 

Rytmy możemy podzielić również ze względu na czynniki, które nimi kierują.

Możemy wyróżnić:

- rytmy egzogenne czyli zewnątrzpochodne, które są zterowane przez czynniki zewnętrze, tzw synchronizatory

- rytmy endogenne ( wewnątrzpochodne)- steruje nimi zegar biologiczny

- oraz rytmy mezogenne- - łączące właściwości rytmów endogennych oraz egzogennych.

ZEGAR BIOLOGICZNY to wewnętrzny oscylator,  mechanizm pozwalający na synchronizację procesów życiowych organizmów do cyklicznie powtarzających się zmian w zewnętrznych warunkach środowiska.

Nadrzędny zegar biologiczny  znajduje się w jądrach nadskrzyżowaniowych (SCN) przedniej części podwzgórza. Odpowiada za regulację okołodobowych rytmów fizjologicznych, biochemicznych i behawioralnych.

 

Rytmy sezonowe

Zaburzenia mogą się objawiać tzw. Depresją sezonową. Jej

najbardziej charakterystyczną cechą jest cykliczne

występowanie, w odrożnieniu od depresji zwykłej.

Zwykle pojawia się każdego roku w porze

jesienno-zimowej, po czym zanika w okresie wiosenno-

letnim.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin