kolor ortogr..doc

(114 KB) Pobierz
Lekcja 1

Lekcja 1
Do pierwszej lekcji przygotowujemy się dokonując zakupu kolorowej kredy: różowej, zielonej, brązowej, czarnej i granatowej. (Biała kreda umownie podczas pracy przy tablicy może zastąpić kolor czarny). Uczniowie są zaopatrzeni w zeszyty i mazaki (lub kredki).
Na lekcji nauczyciel przedstawia (może opisać słownie) postacie Ortofrajdka, Ortogramka, Ortochochlika i Czarnej Gramatyki - bajkowe postacie, które będą towarzyszyć dzieciom podczas kolorowych lekcji. Opowiada o ich przygodach w Krainie Kolorowej Ortografii. Przedstawia kolorowe litery: ó, rz, ż, h oraz wyjątki z sz. Uczniowie wspólnie recytują wierszyk, ucząc się go na pamięć: ó z kreską różowe od dziś będzie, rz granatowe zawsze wszędzie, ż zielone niezawodnie, h brązowe bardzo modnie, wyjątki z sz czerwone, u i ch czarnym posmolone.
Następnie rozpoczyna się „zabawa”. Nauczyciel pisze na tablicy wyraz z luką, np. g…ra. Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy, wybierają według siebie właściwy kolor kredy i zamalowują lukę. Pozostałe dzieci przypatrują się i dokonują oceny. Po zapisaniu tablicy nauczyciel ściereczką w wyrazach napisanych na tablicy wyciera kolory, pozostawiając lukę, zapraszając uczniów do przepisania ich do zeszytu. Zaznacza, aby brakujące litery zastąpiły właściwą barwą mazaka lub kredki. Pod koniec lekcji podaje adres strony internetowej www.ortofrajda.pl, gdzie dzieci mogą posłuchać Ortofrajdkowych piosenek, poczytać listy kolegów, w grach on-line zmierzyć się z Czarną Ortografią, malować ortograficzne pejzaże czy teżobejrzeć zdjęcia z Ortofrajdkowych spotkań, napisać list do Ortofrajdka.

Lekcja 2
Zabawa w skojarzenia, pomagająca uczniom skojarzyć wyraz stwarzający problem ortograficzny z kolorem, np. róża jest różowa, ó kreskowane różowe, liście róży są zielone, ż jest zielone, tak samo wąż, żmija, trawa. Słowa morze, rzeka kojarzymy z wodą i kolorem granatowym - rz jest granatowe. Hak brązowy, zardzewiały - h brązowe. Pszczoła, pszenica - pole i czerwone maki – czerwone sz.

Jak rozpocząć pracę metodą Kolorowej Ortografii ?

Do pracy metodą Kolorowej Ortografii potrzebne są:
- kreda w kolorach Ortofrajdy
- mazaki lub kredki
- bibuła
- "zestaw" wyrazów stwarzających poszczególnym uczniom problemy ortograficzne.

Do pracy wykorzystujemy również dostępne w klasie pomoce dydaktyczne, służące do innych celów:
- zabawki np. różowa piłeczka, żielona żaba czy inne akcesoria dobrane w barwach Kolorów Ortofrajdy
- klamerki, puzzle,
- klocki, na które możemy nanieść kolor
- kartki papieru formatu A4, na które mazakiem nanosimy wyrazy z lukami , następnie są one rozwieszane na sznurku do ortograficznej pralni.

Arsenał użytych środków jest dowolny, ogranicza je tylko nasza wyobraźnia.

Pierwsza lekcja - mgr. Grażyna Młynarska - SP 5 w Gdańsku

1.Na pierwszym spotkaniu z Kolorową Ortografią nauczyciel przedstawia dzieciom postać Ortofrajdka - małego skrzata, który będzie towarzyszył im w ortograficznych zabawach. Opowiada o jego przygodach w Krainie Kolorowej Ortografii. Zaznacza, że na lekcjach od dzisiaj będzie kolorowo, ponieważ wyrazy z "ch", "rz", "ż", "h", oraz wyjątki z "sz" zostaną zaznaczone odpowiednimi barwami. Zapoznaje uczniów z zasadą Ortofrajdy. Dzieci uczą się wiersza: "ó" z kreską różowe od dziś będzie, "rz" granatowe wszędzie, "ż" zielone niezawodnie, "h" brązowe bardzo modnie, wyjątki z "sz" czerwone, "u" i "ch" czarnym posmolone." Następnie zawiesza obrazki, których kolor kojarzy się z kolorem litery, np.: żaba - obok ż zielone, morze - obok rz granatowe, herbatnik - obok h brązowe, kłębek różowej włóczki - obok ó różowe. Następnie proponuje uczniom pierwszy zestaw wyrazów, których pisownię można skojarzyć z wybranym kolorem Ortofrajdy. Wąż i żmija wiją się w zielonej trawie. Żyrafa obżera się zielonymi listkami. Żaneta wycięła nożyczkami zieloną żabę. Mama niesie warzywa w granatowej siatce. Katarzyna pływa w morzu. Towarzysz Krzysia ma granatowe spodnie. Józefina dostała różowego królika. Córka króla ma różowe policzki. Ania spróbowała różowej lemoniady. Pamiętnik w kształcie serca. W pszenicy rosną czerwone maki, a pszczoły piją z nich słodki nektar. Henio zajada smaczne herbatniki. Halinka pije herbatkę. Hania powiesiła na haku hiacynty.

2. Krok drugi to czytanie wyrazów, zdań i krótkich tekstów drukowanych, w których "ó", "u", "rz", "ż", "h", "ch" oraz wyjątki z "sz" zaznaczone są wg zasady Kolorowej Ortografii, np.: nauczycielka zapisuje na tablicy wyraz góra - ,,ó'' różową kredą. Dzieci przepisują do zeszytu wyraz lub otrzymują kartę pracy z wyrazami, w których trudność ortograficzna przedstawiona jest za pomocą pustego okienka i kolorują kredkami brakujące ortogramy.

3. Krok trzeci może polegać na układaniu i pisaniu zdań z wyrazami, w których trudność ortograficzna zaznaczona jest wg zasady Kolorowej Ortografii np. nauczycielka wiesza na tablicy wyraz Halinka, ortogram przedstawia za pomocą brązowego prostokąta. Dzieci układają z tym wyrazem zdanie i zapisują do zeszytu.

4. W kolejnym kroku wykorzystujemy teksty z podręcznika. Dzieci czytają i podkreślają w nich wyrazy z "u", "ó", "ż", "rz", "h", "ch" i wyjątki. Następnie nauczycielka rozdaje karty pracy z wybranymi ortogramami z tej czytanki, ale w miejscu liter sprawiających trudność w pisaniu, są luki. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie kwadratów w wyrazach wg zasady Kolorowej Ortografii, następnie sprawdzenie poprawności wykonanego zadania z tekstem .

5. W celu utrwalenia pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi uczeń może w wybranych opowiadaniach, swobodnych tekstach...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin