piknik rodzinny 2010.doc

(19 KB) Pobierz

PIKNIK RODZINNY. Cała Polska Czyta Dzieciom

 

Turniej rodzinny.

 

Przygotowaliśmy konkurencje dla wszystkich członków rodziny. Każda konkurencja jest punktowana, z tym że punkty zdobywa cała rodzina. W związku z czym punkty dla rodziny można zdobywać przez całą imprezę. Na koniec zostaną one podliczone i 3 najlepsze rodziny otrzymają nagrody.

 

1. Na początek ZADANIE CZYTELNICZE. Jak wiadomo w pierwszy tydzień czerwca mamy w Polsce akcję czytelniczą, przypominającą dorosłym, że czytanie dzieciom od najmłodszych lat jest bardzo ważne dla ich rozwoju. 3-4 chętne dorosłe osoby, które przeczytają wierszyki zdobywając tym samym od 5 do 10   pierwszych punktów dla swoich rodzin.

Na początek chętni otrzymują kartkę i długopisy, odpowiadają na 2 pytania: 1. jak nazywa się wspomniana akcja? (Cała Polska Czyta Dzieciom); 2. ile minut dziennie powinno się czytać dzieciom (20 minut).

(5 pkt za czytanie, 3pkt za odp na 1 pytanie, 5 pkt za odp na 2 pytania)

 

2. NIEUSTRASZENI. Konkurencja dla bardzo odważnych dzieci. Zadaniem jest dotknięcie i spróbowanie różnych okropnych rzeczy spotykanych w kuchni Baby Jagi, Harrego Pottera, czy Gargamela. W zestawie mamy m.in. oczy potwora Yeti, skamieniałe jajka wróblozaura i wiele innych okropności. Chętni losują numerek torebki. Na torebkach okropne nazwy.

W torebkach papierowych różne przedmioty. Odczytujemy uczestnikowi nazwę paskudztwa. Uczestnik z zawiązanymi oczami ma najpierw włożyć rękę do torebki i dotknąć przedmiotu, może opowiedzieć innym wrażenia. Potem bierze kawałek do ust.

- zdechły chomik (kiwi)

– oczy potwora Yeti (czereśnie lub winogron)

– włosy wiedźmy Hogaty (makaron ugotowany)

- jaja węża morskiego (morele)

- skamieniałe jajka wróblozaura (cukierki)

- dżdżownice (żelki węże)

- suszone pchły (siemię lniane)

- kości krasnoludka (paluszki białe)

3 pkt – dotknięcie przedmiotu, 3 pkt - degustacja

 

3. MALARZE. Konkurencja dla par: dziecko i rodzic(babcia, dziadek, siostra). Dzieci otrzymują węgiel do rysowania i kartki. Zadaniem jest wykonanie portretu rodzica.

Po 3 punkty dla rodziny za każdy rysunek.

 

4. ZADANIE CZYTELNICZE dla dorosłych. Zadaniem uczestników jest odgadnięcie tytułu i autora utworu z którego pochodzi przeczytane przez prowadzącego fragment. 8 uczestników.

3 pkt prawidłowy tytuł, 5 pkt – autor utworu

 

5. FANTAZJA. Zadanie dla ludzi z dużą wyobraźnią i poczuciem humoru. Wiek bez znaczenia. Zadaniem uczestników jest jak najciekawiej opowiedzieć, co przedstawia rysunek. 5 uczestników.

Każdy otrzymuje kartkę z rysunkiem (kropka na środku kartki lub wężyk). Kartkę można oglądać pod dowolnym kątem, w różnych pozycjach. Punktacja 1-5 pkt.

 

6. CZYJ WĄŻ NAJDŁUŻSZY. Zadanie dla uczestników starszych umiejących posługiwać się nożem. Zadaniem uczestników jest obranie jabłka, tak by uzyskać jak najdłuższy obierek.

Najdłuższy wąż – 5 pkt. Inne po 1 pkt.

 

7. ZAWODY LOTNICZE. Zabawa dla dwójek. Jedna osoba wykonuje samolot z papieru, druga próbuje go puścić jak najdalej.

Za najdalej lecący samolot 3 pkt. Reszta po 1 pkt.

 

8.SKAKANKA. Zadanie dla lubiących skakać. Wiek bez znaczenia. Zadaniem uczestników jest skakanie na skakance. Technika dowolna.

Do 10 przeskoków – 1 pkt, 10-20 przeskoków – 3 pkt, powyżej 20 – 5 pkt., pow. 100-10 pkt

 

9. JAKA TO MELODIA. Zadanie dla miłośników muzyki. 5 uczestników. Muzyka z komputera. Kto wie co to za utwór – podnosi rękę. Prawidłowa odp – 1 pkt.. (5-10 utworów).

 

10. CZYJA DŁOŃ. Zadanie dla 5 dwójek. Najlepiej rodzic i dziecko. Rodzic z zawiązanymi oczami rozpoznaje swoje dziecko dotykając  dłoni poszczególnych dzieci.

 

11. SILNE PŁUCA. Zadanie dla facetów. Zadaniem jest nadmuchanie balonika. Wygrywa ten, który pierwszy pęknie balonik - 3 pkt. Pozostali po 1 pkt.

 

- ZAWODY KANGURÓW.  Zadanie dla dziecka i dorosłego. Skakanie na piłce do mety na czas.  Liczy się łączny czas. Najkrótszy czas - 5 pkt.

 

- Rzuty do celu.

 

- Wyścigi trójnogów. Zadanie dla trójek. Ustawiają się w szeregu. Związuje się im nogi. Bieg do mety.

 

- Bieg z pingpongiem na łyżce.

 

- Rysowanie kwiatka z zamkniętymi

 

-        Ubijanie piany z białek.

-        Przeciaganie liny

Zgłoś jeśli naruszono regulamin