Starmach Anna.doc

(278 KB) Pobierz
Ziemniaczane krokieciki

Ziemniaczane krokieciki

Składniki:

1kg ziemniaków

Pęczek zielonej pietruszki

Sól, pieprz

2 jaja

Szczypta ostrej i słodkiej papryki

Szczypta gałki muszkatołowej

Bułka tarta

Olej do smażenia

 

Przygotowanie:

Ziemniaki umyj i ugotuj w mundurkach. Odcedź, ostudź i obierz. Następnie przeciśnij je przez praskę lub zmiel za pomocą robota kuchennego. W dużej misce wymieszaj ziemniaki z jajkami i przyprawami oraz posiekaną pietruszką. Z masy formuj małe krokieciki, obtaczaj je w bułce tartej i smaż na oleju, aż będę rumiane.

 

Ziemniaki z miodem, chilli i sezamem

Składniki:

1kg ziemniaków

3 ząbki czosnku

1 łyżka słodkiej papryki

2 łyżki ostrej papryki

Sól

2 łyzki Liwy

Sos:

1 łyżka koncentratu pomidorowego

1 łyżka sosu chili

1 łyżka octu winnego

2 łyzki miodu

1 łyżka oliwy

świeża kolendra

garść sezamu

 

Przygotowanie:

Ziemniaki pokrój w cienkie słupki, jak do frytek. Przełóż je na głęboką blachę dodaj sól, papryki, oliwę i rozdrobniony czosnek, dokładnie wymieszaj (najlepiej rekami). Zapiekaj Około 40 minut w temperaturze 190 stopni. Wszystkie składniki sosu połącz ze sobą i podgrzej, wylej go na upieczone i gorące ziemniaki, wymieszaj (lepiej nie rękami bo się poparzysz), dodaj sezam, wymieszaj. Gorące ziemniaki podawaj z odrobiną świeżej kolendry.

 

Zapiekanka ziemniaczana

Składniki:

1kg ziemniaków

300ml śmietanki 30%

70g tartego sera gruyere

3 ząbki czosnku

70g wędzonego boczku

Szczypta gałki muszkatołowej

 

Przygotowanie:

Boczek pokrój kostkę przysmaż na patelni. Ziemniaki obierz na następnie zetrzyj na tarce na cienkie plasterki. Przełóż je do rondla, zalej śmietanką, dodaj cienko pokrojony czosnek, sól, pieprz, rozmaryn. Zagotuj. Następnie przelej całą zawartość do żaroodpornego naczynia, dodaj boczek, lekko wymieszaj. Piecz około godziny w temperaturze 180 stopni.

 

Ziemniaki faszerowane

Składniki:

8 dużych ziemniaków

400g mrożonego szpinaku

3 ząbki czosnku

200g sera pleśniowego z niebieską pleśnią

2 łyżki gęstej śmietany

60g tartego parmezanu

 

Przygotowanie:

Ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie na pól twardo. Rozmrożony szpinak odsącz z nadmiaru wody. Czosnek drobno pokrój i przysmaż go na odrobinie oliwy, dodaj szpinak ,a po paru minutach rozdrobniony ser. Gdy ten się rozpuści dodaj śmietanę, wymieszaj i dopraw do smaku. Ugotowane ziemniaki natnij w poprzecznie w kilku miejscach, w powstałe wgłębienia nałóż farsz. Ziemniaki ułóż na blasze do pieczenia, posyp parmezanem i włóż do piekarnika o temperaturze 180 stopni na około 30-40 minut ( w zależności od tego jak duże są twoje ziemniaki)

 

Zapiekane babaeczki z puree ziemniaczanego

Składniki:

500g ugotowanych ziemniaków

1 jajko

3 łyżki mąki

1 łyżka śmietany

Pół łyżki rozmarynu

Sól, pieprz

Szczypta gałki muszkatołowej

 

Przygotowanie:

Ziemniaki przepuść przez praskę lub zmiel na gładką masę za pomocą robota kuchennego. Wymieszaj je w misce razem z jajem, mąka śmietaną, rozmarynem, gałką, solą i pieprzem. Tak powstałą masę przełóż do rękawa cukierniczego i za jego pomocą nakładaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia małe porcje puree o kształcie babeczek. Zapiekaj około 15 minut w temperaturze 190 stopni.

 

Pikantna pomidorówka

Składniki:

2 cebule

3 ząbki czosnku

kawałek świeżego imbiru (około 2 cm)

mała papryczka chili

duża szczypta kuminu

duża szczypta mielonej kolendry

2 puszki krojonych pomidorów

600ml bulionu warzywnego

200ml mleka kokosowego

natka pietruszki lub świeżej kolendry

 

Przygotowanie:

Czosnek i cebulę obierz i drobno pokrój. W rondlu rozgrzej odrobinę oliwy, przysmaż na niej cebule, czosnek i drobno pokrojoną papryczkę chili i imbir. Po paru minutach wlej do garnka pomidory, dopraw kuminem i kolendrą, zagotuj, dodaj bulion, znowu zagotuj. Za pomocą blendera zmiksuj zupę na gładka masę, przelej z powrotem do garnka i zagotuj. Dopraw do smaku i dolej połowę mleka kokosowego. Zupę podawaj z pietruszką lub świeżą kolendrą. Polej też odrobiną mleka kokosowego, które swym kolorem ładnie skontrastuje  z barwą zupy.

 

Kolorowe schabowe

Składniki:

3 kotlety schabowe (około 100-150g każdy)

1 czerwona papryka

1 żółta papryka

1 zielona papryka

3 ząbki czosnku

1 jajo

sól

pieprz

bułka tarta

 

Przygotowanie:

Papryki włóż do gorącego piekarnika (200 stopni) na około 10-15 minut, aż na ich skórce pojawia się pęcherzyki. Wtedy wyciągnij warzywa z piekarnika i szczelnie zawiń w przezroczystą folię. Poczekaj, aż wystygną, potem odwiń z folii i ściągnij z papryk skórkę. Każdą z nich pokrój w cienkie paseczki. Czosnek obierz, drobno pokrój i przysmażaj około 1 minuty na odrobinie oliwy. Każdy kawałek mięsa cienko rozbij, posyp odrobiną soli i pieprzu, dodaj odrobinę czosnku, oraz na każdym kawałek połóż innego koloru paski papryki. Kotlety zawiń w roladki. Każdą z nich maczaj w rozbełtanym jaju i obtocz w bułce tartej, smaż na rozgrzanym oleju. Roladki schabowe krój na połówki i podawaj na przykład z efektownymi leniwymi.

 

Efektowane leniwe

Skłaniki:

250g mielonego białego sera

150g mąki pszennej

1 jajo

sól

pieprz

garść grubo siekanej pietruszki

1 czerwona papryka drobno pokrojona

 

Przygotowanie:

Ser wymieszaj z mąką, jajem, płaską łyżeczką soli, pietruszką i papryką. Jeśli ciasto będzie „za mokre” dodaj odrobinę więcej maki, pamiętaj jednak, że im więcej maki, tym twardsze kluski. Ciasto rozwałkuj na grubość 1,5cm, pokrój je na niewielkie kwadraty. Ciasto możesz formować tak jak tradycyjne leniwe. Kluski gotuj w lekko osolonej wodzie około 1-2 minuty.

 

Kasza jęczmienna à la risotto

Składniki:

200g grubej kaszy jęczmiennej

100ml białego wina

200g pieczarek

2 suszone borowiki

2 łyżki masła

3 szalotki

100ml śmietanki 30%

bulion warzywny około 2 ½  szklanki

50g tartego parmezanu

 

Przygotowanie:

Suszone grzyby zalej wrzątkiem. Szalotki obierz i drobno pokrój, przysmaż je na maśle, dodaj kaszę, wymieszaj, zalej ją białym winem  i poczekaj, aż płyn odparuje, potem stopniowo dolewaj bulion, gotuj na małym ogniu około 30 minut. W międzyczasie pieczarki pokrój w plasterki i przysmaż je na maśle. Dodaj cienko pokrojone i namoczone suszone grzyby. Gdy pieczarki zmienią swój kolor i zmniejszą objętość wlej na patelnie śmietankę i wymieszaj. Gdy gotująca się kasza będzie już miękka dodaj sos pieczarkowy, wymieszaj i gotuj jeszcze kilka minut, dodaj parmezan i podawaj natychmiast.

 

Miniaturowe kremówki z sosem malinowym

Składniki:

2 opakowania ciasta francuskiego

100g drobnego cukru

500g mrożonych malin

Krem:

500ml mleka 3,2%

Laska wanilii

4 żółtka

50g mąki

120g drobnego cukru

 

Przygotowanie:

Ciasto francuskie rozwiń, posyp cukrem, pokrój w kwadraty. Ułóż je na blasze z papierem do pieczenia i przykryj drugą blachą (chodzi o to, żeby ciasto za bardzo nie urosło). Wstaw do piekarnika o temperaturze 200 stopni, po 10 minutach ściągnij górną blachę i piecz ciasto jeszcze 10-15 minut, aż nabierze złotego koloru. W garnku zagotuj mleko z ziarenkami wanilii i 20g cukru. W misce wymieszaj żółtka z cukrem i mąką, wlej do niej połowę gorącego mleka, a następnie przelej jej zwartość z powrotem do garnka z mlekiem. Gotuj na małym ogniu kilka minut. Następnie przełóż masę do płaskiego naczynia, przykryj ją przezroczystą folią i schładzaj w lodówce. Maliny rozmroź i podgrzewaj na małym ogniu, aż zamienią się w gęsty sos. Jeśli są za kwaśne możesz dodać odrobinę cukru. Za pomocą rękawa cukierniczego nakładaj krem na kwadraty ciasta i podawaj z gorącym sosem malinowym

 

PRZEPIS PODSTAWOWY NA NALEŚNIKI

 

SKŁADNIKI:

500g mąki pszennej

250ml mleka

250ml wody

2 jaja

Szczypta soli

2 łyżki stopionego masła

2 łyżki cukru (w przypadku naleśników na słodko)

2 łyżki kakao (w przypadku naleśników czekoladowych)

 

PRZYGOTOWANIE:

Wymieszaj jajka z mąką, solą (ewentualnie cukrem i kakao), stopniowo dodawaj mleko i wodę, cały czas mieszaj ciasto. Gdy będziesz miał już ciasto o jednolitej konsystencji dodaj masło, smaż naleśniki na rozgrzanej patelni około 1 minuty z każdej strony.

 

NALEŚNIKI Z JABŁKAMI I KARMELEM

 

SKŁADNIKI:

10 usmażonych naleśników

6 jabłek

4 łyżki cukru

4 łyżki masła

pół łyżeczki cynamonu

 

PRZYGOTOWANIE:

Jabłka obierz i pokrój w „ósemki”. Na gorącą patelnię wsyp cukier, poczekaj chwile aż zacznie zmieniać kolor na brązowy, wtedy dodaj masło, wymieszaj, aby uzyskać syrop o jednolitej konsystencji. Wrzuć na patelnie jabłka, dodaj cynamon i smaż około 5 minut. Gorące naleśniki podawaj z gorącymi jabłkami i karmelowym sosem.

 

CZEKOLADOWE NALEŚNIKI Z WIŚNIAMI

 

SKŁADNIKI:

10 naleśników usmażonych z ciasta z dodatkiem cukru i kakao

200g serka mascarpone

200ml gęstej śmietany

100g cukru pudru

3 żółtka

1kg mrożonych wiśni

2łyżki mąki ziemniaczanej

2 łyżki cukru

 

PRZYGOTOWANIE:

Żółtka utrzyj z cukrem pudrem, dodaj serek, śmietanę oraz ziarenka wanilii, wymieszaj. Wiśnie podgrzej, dodaj cukier, zagotuj. Do szklanki odlej odrobinę wiśniowego soku, dodaj mąkę ziemniaczana, wymieszaj i przelej z powrotem do garnka, gotuj na małym ogniu aż wiśniowy sok zgęstnieje. Naleśniki smaruj masą mascarpone, składaj je w trójkąty i podawaj z sosem wiśniowym.

 

PANIEROWANE NALEŚNIKI Z OSCYPKIEM

 

SKŁADNIKI:

10 usmażonych naleśników

500g oscypka

150g bułki tartej

2 jajka

3łyżki mleka

150ml Żurawiny

 

PRZYGOTOWANIE:

Oscypek pokrój w plasterki. Rozłóż je równomiernie na naleśnikach, złóż je w trójkąty. Każdy z naleśników maczaj w rozbełtanym jajku, a następnie obtocz w bułce tartej, smaż na małym ogniu około 2 minut z każdej strony. Panierowane naleśniki podawaj z żurawiną.

 

ZIELONE NALEŚNIKI Z FETĄ

 

SKŁADNIKI:

10 usmażonych naleśników

500g szpinaku (może być mrożony)

150g sera feta

3 ząbki czosnku

Łyżka pietruszki

Łyżka szczypiorku

 

PRZYGOTOWANIE:

Gdy będziesz przygotowywać ciasto na naleśniki dodaj do niego szczypiorek, pietruszkę, użyj blendera aby otrzymać lekko zielone ciasto. Jeśli używasz mrożonego szpinaku rozmroź go i odsącz. Na patelni rozgrzej odrobinę oliwy, dodaj czosnek a po chwili szpinak, smaż go kilka minut, dodaj fetę pokrojoną w kostkę, wymieszaj. Farsz rozprowadź na naleśnikach, składaj je w trójkąty.

 

NALEŚNIKI „RUSKIE”

 

SKŁADNIKI:

10 usmażonych naleśników

300g mielonego białego sera

500g ugotowanych ziemniaków

1 cebula

100g wędzonego boczku

Sól, pieprz

 

PRZYGOTOWANIE

Boczek pokrój w drobną kostkę, przysmaż na rozgrzanej patelni, odłóż, na ta samą patelnie wrzuć pokrojoną cebulę smaż aż stanie się szklista. W misce wymieszaj przepuszczone przez praskę ziemniaki, ser, boczek, cebulę, dodaj sól i odrobinę pieprzu. Taki farsz nakładaj na naleśniki, składaj je w trójkąty, podgrzewaj na odrobinie masła.

 

GRYCZANE NALEŚNIK Z MIĘSNYM FARSZEM

 

SKŁADNIKI:

200g mąki gryczanej

60g mąki pszennej

1 jajo

Szczypta soli

600ml wody

2 łyżki roztopionego masła

500g wołowego mięsa mielonego

1 cebula

2 ząbki czosnku

1 puszka czerwonej fasoli

1 puszka kukurydzy

1 puszka pomidorów pokrojonych w kostkę

150g tartego żółtego sera

słodka papryka

ostra papryka

 

PRZYGOTOWANIE:

Z podanych składników zrób ciasto na naleśniki, smaż je na patelni około 1 minuty z każdej strony. Cebulę i czosnek drobno pokrój, wrzuć je na patelnie z odrobiną oleju, po kilku minutach dodaj mięso, smaż aż zmieni kolor, wtedy dodaj łyżeczkę ostrej i słodkiej papryki, kukurydzę, fasolę oraz pomidory, gotuj na małym ogniu około 15 minut. Na środek każdego naleśnika połoz 2 łyżki farszu, zwijaj je w ruloniki, układaj w naczyniu żaroodpornym, posyp serem i zapiekaj około 10 minut w temperaturze 180 stopni.

 

 

 

 

 

Źródło: Dzień Dobry TVN | Autor: Izabela Wodzińska

 

Zapiekanką z jabłek,  gruszek  i ricotty

 

Skladniki:

250g ricotty

2 jabłka

2 gruszki

3 jaja

100ml śmietanki 30%

sok z cytryny

laska wanilii

100g cukru

30g masła

50g brązowego cukru

30g płatków migdałowych

 

Przygotowanie:

Owoce obierz i pokrój w plasterki. Na patelni rozpuść masło, przysmaż na nim kawałki owoców. W misce wymieszaj jaja, dodaj ziarenka wanilii, biały cukier, ubijaj masę mikserem, aż powiększy swą objętość i zmieni kolor na jasno żółty, wtedy dodaj śmietankę oraz ser i wszystko wymieszaj. W naczyniu żaroodpornym układaj na zmianę: warstwę owoców, warstwę kremu, warstwę owoców, warstwę kremu. Układankę zakończ owocami. Posyp je z wierzchu brązowym cukrem i płatkami migdałowymi. Piecz przez około 20 minut w temperaturze 180 stopni.

 

HACHIS PARMENTIER -  zapiekanka z puree ziemniaczanym

 

Składniki:

Farsz:

400g mielonego mięsa wołowego

2 cebule

2 ząbki czosnku

tymianek

Puree:

1kg ziemniaków

30g masła

50ml śmietanki 30%

100g mozarelli

80g sera gruyere

50g bułki tartej

 

Przygotowanie:

Cebulę i czosnek drobno pokrój, przysmaż je na odrobinie oliwy, dodaj mięso, tymianek, smaż około 10 minut. Ziemniaki ugotuj, następnie przepuść przez praskę. Wymieszaj z masłem, śmietanką, drobno pokrojoną mozarellą i połową sera gruyere. Na dnie naczynia żaroodpornego połóż warstwę mięsa, przykryj ją grubą warstwą puree. Całość posyp bułka tartą wymieszaną i z resztką gruyere. Zapiekaj około 25 około 25 minut w temperaturze 180 stopni.

 

Zapiekanka z gorgonzolą

 

Składniki:

2 duże cukinie

400g ziemniaków

2 łyżki maki

3 jaja

3 łyżki śmietany 22%

100g sera gorgonzola

sól

pieprz

2 łyżki tartego parmezanu

 

PRZYGOTOWANIE:

Ziemniaki ugotuj na półtwardo, ostudź i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Zetrzyj też cukinie. Warzywa wymieszaj w dużej misce razem z jajami, mąką, śmietaną, parmezanem, odrobiną soli i pieprzu. Masę przełóż do żaroodpornego naczynia, wierzch posyp rozdrobniona gorgonzola. Zapiekaj około 25 minut w temperaturze 180 stopni.

 

Zapiekanka z łososiem i porem

 

Składniki:

500g filetu z łososia

białe części z 8 porów

100ml białego wina

400ml śmietanki 30%

2 łyżki maki kukurydzianej

4 jaja

50g orzechów włoskich

sól, pieprz

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Orzechy zgrilluj na suchej patelni. Białe części porów pokrój w plasterki, przysmaż je na odrobinie oliwy, dodaj białe wino, gotuj na małym ogniu około 10 minut. W tym czasie wymieszaj jaja ze śmietaną, odrobina soli, pieprzu i mąką. Łososia pokrój w kostkę. Na dno naczynia żaroodpornego połóż warstwę pora, posyp ja grillowanymi orzechami, dodaj łososia. Całość polej masa jajeczną. Zapiekaj około 20 minut w temperaturze 180 stopni.

 

KOLBY KUKURYDZY Z MASŁEM ZIOŁOWYM

Składniki:

4 kolby kukurydzy

100g miękkiego masła

do wyboru: pęczek pietruszki, koperku, kolendry, 4 ząbki czosnku, mała papryczka chili

sól, pieprz

 

Przygotowanie:

W dużym garnku zagotuj wodę, wrzuć kolby kukurydzy (obrane z liści i „wąsów”) gotuj od 5 do 7 minut, aż ziarna kukurydzy zrobią się miękkie (do wody nie dodawaj soli, bo wtedy kukurydza stwardnieje). W mikserze wymieszaj masło z twoim ulubionym składnikiem, (możesz też je wymieszać), dodaj sól, pieprz do smaku. Gorące kolby podawaj z masłem!

 

KUKURYDZIANE MUFFINY

Składniki:

300g mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 puszka kukurydzy

200ml mleka

100g ostrego żółtego sera

2 jaja

50g roztopionego masła

łyżeczka tabasco

łyżeczka mielonej kolendry

50g wędzonego boczku

pęczek kolendry

 

Przygotowanie:

Boczek pokrój w kostkę. Wrzuć go na gorąca patelnie i smaż przez chwilę. W jednej misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, mieloną kolendrę, w drugiej jaja, mleko, starty ser, tabasco, boczek i kukurydzę. Wymieszaj zwartości obu misek używając miksera. Przełóż ciasto bo foremek na muffinki, posmaruj je masłem i zapiekaj około 25 minut w temperaturze 190 stopni.

 

PLACKI Z KUKURYDZĄ

Składniki:

100g mąki pszennej

50g mąki kukurydzianej

2jaja

60g tartego żółtego sera

400g kuk...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin