Choroby genetyczne.doc

(28 KB) Pobierz
WYMIEŃ NAJCZĘSTSZE CHOROBY GENETYCZNIE UWARUNKOWANE

WYMIEŃ NAJCZĘSTSZE CHOROBY GENETYCZNIE UWARUNKOWANE

 

              Choroby genetyczne spowodowane są występowaniem zmutowanych genów, nieprawidłową liczba chromosomów lub ich nietypowa strukturą. Możemy je więc podzielić na: jednogenowe (wywołane mutacją w 1 genie, dziedziczone zgodnie z prawem Mendla) oraz wieloczynnikowe (uwarunkowane współdziałaniem wielu genów oraz różnymi czynnikami środowiska). Do najbardziej znanych i najczęściej występujących chorób dziedzicznych człowieka należą:

1) Zespół Downa- jest to choroba spowodowana istnieniem dodatkowego chromosomu w 21 parze alleli (tzw. trisomia 21). Statystycznie ok. 1 na 600 osób ma zespół Downa. Jest to choroba, której ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem matki (szczególnie po przekroczeniu 35 roku życia). Osoby z zespołem Downa cechuje opóźniony rozwój fizyczny i psychiczny. Chorzy mają również charakterystyczny wygląd zewnętrzny: skośne oczy, małe i nisko osadzone uszy, spłaszczoną część potyliczną oraz spłaszczony nos. Osoby z zespołem Downa wykazują wysoka częstotliwość ostrych białaczek i wad serca; z tego względu często żyją znacznie krócej w porównaniu do zdrowych ludzi.

2) Zespół Turnera- to choroba polegająca na całkowitej utracie jednego chromosomu X (bądź Y). Częstość występowania tej choroby wynosi 2-3 na 1000 żywo urodzonych osób płci żeńskiej. Osoby z zespołem Turnera charakteryzują się Niskiem wzrostem, opóźnionym dojrzewaniem, brakiem pierwszej miesiączki i owulacyjnych cykli miesięcznych oraz niepłodnością. U chorych nie rozwijają się gruczoły sutkowe. Do charakterystycznych cech zewnętrznych nalezą: płetwiastość szyi, skrócenie paznokci, zniekształcenie twarzy oraz obrzęk rąk i nóg. Osoby z zespołem Turnera maja obniżona mineralizacje kośćca, co prowadzi do osteoporozy.

3) Zespół Klinefeltera- wywołany jest obecnością dodatkowego chromosomu (lub chromosomów) X w komórkach mężczyzny. U osób chorych występuje nieprawidłowy rozwój jader, który przyczynia się do niepłodności. Często ich sylwetka przypomina sylwetkę kobiet: mają szerokie biodra, długie kończyny, podściółkę tłuszczowa w okolicy gruczołów piersiowych, na biodrach i pośladkach.

4) Zespół Edwardsa- to tzw. trisomia chromosomu 18. zachorowalność na ta chorobę wynosi 0,3 na 1000 osób. U dziewcząt zespół Edwarda występuje 3 razy częściej. Większość osób chorych umiera przed 2 rokiem życia. Dzieci z zespołem Edwarda charakteryzują się: nisko osadzonymi uszami, wadami stóp, zwiększonym napięciem mięśniowym oraz przykurczem kończyn.   

5) Zespół Patau- spowodowany jest trisomia chromosomu 13. Choroba występuje u ok. 1 osoby na 5000 żywych urodzeń. Dzieci cierpiące na tą chorobę umierają najczęściej w krótkim czasie po urodzeniu. Chorzy charakteryzują się blisko osadzonymi oczami oraz ubytkami owłosienia na głowie. Często występuje u nich rozszczep wargi i podniebienia oraz wytrzewienia. U 80 % chorych występują również wady serca.

6) Hemofilia- to wrodzone zaburzenie krzepnięcia krwi. Umiarkowana postać hemofilii występuje u 50 % chorych. Hemofilia występuje wyłącznie u mężczyzn. „Ciężka” postać tej choroby powoduje samoistne krwawienia. Są to najczęściej  krwotoki stawów (najbardziej obciążonych), powodujące silny ból, mogące prowadzić do stałych uszkodzeń.

7) Anemia sierpowata- to choroba spowodowana przez mutacje pojedynczych nukleotydów w genie kodującym  jeden z łańcuchów białkowych wchodzących w skład hemoglobiny. Mutacje powodują sklejanie się  czerwonych krwinek w większe cząsteczki, co przyczynia się do niedokrwistości i zatykania małych naczyń krwionośnych. Choroba ta występuje najczęściej u Mulatów i Murzynów.

8) Mukowiscydoza- tzw. zwłóknienie torbielowate, jest spowodowana mutacją genu CFTR (jest to transbłonowe białko związane z błonowym kanałem dla jonów chlorkowych). To genetyczne schorzenie występuje u białej rasy z częstością raz na 3000 urodzeń. Choroba wywołuje poważne zmiany w płucach i trzustce. Jest to powodowane przez nadmiernie lepki śluz, który wywołuje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe.

9) Chrobra Huntingtona (dawniej zwana pląsawica Huntingtona)- jest wywoływana przez z mutację genu HD, polegającą na występowaniu zwiększonej liczby powtórzeń liczby trójki nukleotydów CAG w obrębie tego genu. Osoby chore na pląsawicę Huntingtona charakteryzują poważne zaburzenia emocji i procesów poznawczych. Inną specyficzną cechą są występujące niekontrolowane ruchy kończyn, upośledzenie mimiki oraz nieprawidłowego napięcia mięśni, co jest spowodowane obumieraniem komórek w niektórych częściach mózgu. 

10) Albinizm - to choroba genetyczna wywołana brakiem tyrozynazy- enzymu umożliwiającego przekształcenie się DOPA (dwuhydroksyfenyloalaniny) w melaninę- barwnik skóry. Powoduje to brak zabarwienia włosów, skóry oraz tęczówki oka. Przez to chorzy na albinizm maja zwiększona wrażliwość na promienie słoneczne i szybko reagują stanami zapalnymi skóry.

Dzięki poznaniu przyczyn chorób dziedzicznych obecnie jesteśmy już w stanie niektóre z nich leczyć, stosując odpowiednie preparaty lub diety, które neutralizują skutki działania szkodliwych mutacji. Umożliwia to prowadzenie poradnictwa genetycznego, polegające na oszacowaniu prawdopodobieństwa urodzenia się w danym małżeństwie dziecka obarczonego choroba dziedziczną.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin