Scenariusz zajęć dla uczniów nauczania zintegrowanego z cyklu „Spotkanie z dziećmi świata”z.pdf

(117 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla uczniów nauczania zintegrowanego
V edycja konkursu „Mój szkolny kolega z Afryki”
kategoria „scenariusz”
Scenariusz zajęć dla uczniów nauczania zintegrowanego
z cyklu „Spotkanie z dziećmi świata”
Temat: „Przygoda w podróży”
Czas trwania: 2x 45 minut
Metody: zabawa twórcza, gry integracyjne, działania literackie, działania plastyczne,
dyskusja, drama, burza mózgów.
Formy pracy: praca w kręgu, zespołowa.
Pomoce: gazety, bibuły, kolorowe materiały, flagi, teksty z charakterystyką plemion, laski
gimnastyczne, piłki, papier kolorowy, blok rysunkowy, farby, kredki, flamastry, krzyżówka,
szary papier, załączniki.
Cele: zainteresowanie dzieci problemami Afryki,
przybliżenie wiadomości na temat różnych krajów, z wyszczególnieniem kontynentu
afrykańskiego,
rozwijanie wyobraźni twórczej ,
uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka ,
kształcenie umiejętności pracy w grupie,
rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi,
kształcenie wrażliwości na muzykę ,
utrwalenie, poznanych wcześniej tańców z całego świata ,
integracja grupy.
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Ilość dzieci: 20- 30
Przebieg zajęć:
1. Powitaj dzieci, „Witam was serdecznie. Cieszę się, że znowu spotykamy się na
zajęciach z cyklu spotkań z dziećmi świata. Dziś zapraszam was w podróż dookoła
świata. Myślę, że przeżyjemy wiele przygód i niespodzianek, a może nawet czegoś się
nauczymy.”
2. Zaproponuj dzieciom przypięcie sobie kolorowych karteczek w kształcie koła ( cztery
kolory).
3. Sporządzamy na tablicy listę rzeczy niezbędnych ( nauczyciel zapisuje, dzieci podają
propozycje). Konieczne jest ograniczenie listy ze względu na podróż samolotem.
Ustalamy z dziećmi, co jest konieczne. Pakujemy się w plecak wyobraźni, składając
starannie listę z tablicy.
4. Zachęć dzieci do podróży samolotem- taniec pt. „Samolot”.
a) Przelatujemy nad Rosją
dzieci określają barwy narodowe,
eksponujemy flagę rosyjską,
powitanie po rosyjsku,
tańczymy taniec „Kazaczok”,
wykonujemy ozdobną rosyjską „Babę”(rolki z tektury i papier
kolorowy samoprzylepny),
spotykamy biedną dziewczynkę, każdy podchodzi do niej i mówi jej
coś miłego, dobrego, wręczając lalkę „Babę” .
b) Lecimy samolotem nad USA
dzieci wybierają flagę,
powitanie po angielsku,
lądujemy w Hollywood
spotkanie z dziećmi, które zapraszają nas do zwiedzenia studia
filmowego,
studio filmów animowanych- dzieci w czterech grupach
(kolory) pantomimą określają tytuł ulubionej bajki,
studio filmów- westernów- tańczymy „Swing w uliczce”
studio figur woskowych- tytuł ulubionego filmu w formie tzw.
„pomnika”.
Ocena pracy dzieci poprzez głośne okrzyki, samogłoski, np.: „ooo…”, „aaa…”,
itp.
c) Lecimy samolotem nad Francją
wybieramy flagę,
powitanie po francusku,
układamy rymowankę o Paryżu w grupach (cztery wersy),
defilada przed Łukiem Tryumfalnym (dzieci wymyślają krok
defilady),
Gratyfikacja za pracę dzieci w formie głośnego tupania i uderzania rękami o uda.
d) Za bardzo dobre zachowanie lecimy nad Antarktydę.
e) Awaria samolotu - próba naprawienia, „Sip Simeon”- zabawa muzyczno
ruchowa.
5. Przymusowe lądowanie na wyspie przybrzeżniej, na oceanie.
a) Dzieci gromadzą się na czterech „tratwach” (koce w odpowiednich kolorach) i
dobijamy do nieznanego brzegu.
b) Ustaw uczniów w cztery rzędy (może być ten sam dobór dzieci, jaki był na
tratwach)
c) Zaproś dzieci do toru przeszkód, na lądzie.
„Zraniliśmy nogę”- parami, na wewnętrznych nogach, (każdy na
jednej ,w uchwycie rękami z tyłu) przeskakujemy podaną przez
nauczyciela odległość, pomagając sobie,
„Usuwamy ciężki głaz, który tarasuje nam ścieżkę” (dzieci stojąc
jedno za drugim w rozkroku, podają sobie piłkę dołem)
„Ciężki konar nam przeszkadza” ( podajemy laskę gimnastyczną w
tych samych rzędach nad głowami)
Pochwal wszystkie dzieci za piękne pokonanie toru przeszkód
6. Docieramy do jakiegoś ludzkiego osiedla ( ustaw dzieci w czterech kątach sali, dla
każdej grupy jeden).
a) Przeczytaj przygotowany wcześniej tekst o krainie, w której się znalazły, bez
podania jej nazwy
b) Rozdaj dzieciom kartki z krzyżówką – do krzyżówki wykorzystujemy nazwy
zwierząt, które pojawiły się w tekście przeczytanym przez nauczyciela.
Rozwiązaniem jest nazwa kontynentu, na którym jesteśmy.
c) Rozsyp w grupach puzzle- dzieci układają kształt kontynentu afrykańskiego.
Nagrodą za wykonanie zadań „b” i „c” będą papierowe oszczepy.
d) Powitaj dzieci w Afryce i zaproś do tańca „Wojownicy i nimfy”,
e) Przydziel nazwy dla poszczególnych grup- plemion ,adekwatnie do kolorów:
ludzie słoneczni -żółty,
ludzie pustyni -czerwony,
ludzie dżungli -zielony,
ludzie sawanny -brązowy .
(każda grupa ma przygotowane w pudłach pomoce- tkaniny, farby,
flamastry, bibuły, bloki, itp.)
f) Podaj poszczególnym grupom przygotowaną na kartkach charakterystykę ich
krain.
g) Poproś dzieci o zapoznanie się z opisem i o wykonanie projektu totemu lub
maski plemiennej, ( dzieci ponadto projektują strój i ubierają przedstawiciela
grupy)
Wybrane dziecko omawia wykonanie prac z uwzględnieniem warunków i
zwyczajów życia poszczególnych plemion
h) Zaproś dzieci do tańca w rytmach afrykańskich z improwizowanym
Akompaniamentem, mówiąc „Taniec odgrywał bardzo ważną rolę w życiu
plemiennym, towarzyszył najważniejszym wydarzeniom. Nazywany jest tańcem
rytualnym. Teraz zapraszam was. Spróbujcie oddać w tańcu różne uczucia:
złość, smutek, radość”
7. Posadź dzieci w kręgu i przekaż im sugestywnie opowieść misjonarza murzyńskiego
na temat trudnych warunków życia w Afryce.
8. Zachęć dzieci do narady w grupach plemiennych na temat możliwości pomocy i
zaradzenia biedzie w Afryce.
9. Zaproś delegata z każdej grupy do dyskusji głośnej- zapis propozycji pomocy na
wielkiej kartce szarego papieru.
10. Głośno odczytaj pomysły dziecięce (możesz dołączyć tu swoje uwagi).
11. Poproś dzieci o dorysowanie na przypiętych na początku zabawy karteczkach buźki
wyrażającej zadowolenie lub niezadowolenie z zajęć.
12. Ustaw dzieci w kręgu, (w tle muzyka afrykańska, cicho), pożegnaj się z dziećmi,
dziękując im i mówiąc: „ Jesteście bardzo wrażliwi i macie dobre serca.
Wykorzystajcie to. Jesteście przyszłością świata, to od was kiedyś będzie zależeć czy
będzie bieda na świecie, czy będzie pokój. Stwórzcie piękniejszy świat, aby nikt nie
był głodny, smutny, aby każdy czuł się bezpieczny i kochany.”
13. Zaintonuj piosenkę , dzieci stoją w kręgu „Dzielmy się wiarą jak chlebem”.
Autor scenariusza: Małgorzata Śliwka
Zgłoś jeśli naruszono regulamin