Scenariusz zajęc zintegrowanych klasa III - witaj wiosno + karty pracy.doc

(53 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych – klasa III

Scenariusz zajęć  zintegrowanych – klasa III

 

Prowadząca:

Przedmiot: nauczanie zintegrowane

Klasa:

Data:

Cykl tematyczny: Witaj, wiosno!

Temat dnia: Przyszła wiosna.

Temat: Nadejście wiosny.

Głośne czytanie wiersza pt. „Przyszła Wiosna.” Wyróżnianie postaci i zdarzeń w utworze. Nadawanie tytułu ilustracjom. Wyszukiwanie fragmentów tekstu na określony temat. Uzupełnianie zdań.

Czas trwania zajęć: ok. 45 min.

Zajęcia poprzedzające: Edukacja matematyczna: Rozwiązywanie zadań rozmaitych.

Zajęcia kolejne: Edukacja plastyczno – techniczna: „Bocian” – wydzieranka z gazet i papieru kolorowego.

Cel ogólny: kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

Ø      zamknąć myśl w obrębie zdania;

Ø      wymienić pory roku;

Ø      udzielić odpowiedzi na pytania;

Ø      poprawnie zapisać datę rozpoczęcia wiosny;

Ø      zaśpiewać piosenkę i zilustrować ją ruchem;

Ø      wymienić bohaterów występujących w tekście;

Ø      dopasować ilustrację do tekstu;

Ø      wyszukać fragment tekstu na podany temat;

Ø      dopasować symbol do nazwy pory roku;

Ø      ułożyć obrazek z pociętych części;

Ø      odróżnić słowa bohatera od tekstu wprowadzającego;

Ø      nadać tytuł ilustracji;

Ø      uzupełnić zdania;

Ø      przeczytać i wykonać poprawnie polecenie;

Ø      dokonać samooceny.

Metody: praca z tekstem, rozmowa kierowana, metoda ćwiczeń.

Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: wiersz pt. „Przyszła wiosna”, pocięte ilustracje do wiersza, płyta CD z nagraniem śpiewu skowronka i piosenki pt. „Witaj, wiosno!”,  rysunki  symboli pór roku, podpisy z nazwami pór roku, karty pracy ucznia, karty samooceny ucznia, znaczki dla uczniów aktywnych.

Przebieg zajęć:

1.Określenie celów lekcji wobec uczniów:

Ø      Na poprzednich zajęciach rozwiązywaliśmy zadania związane z jaką porą roku?

Ø      Wysłuchacie teraz pewnego nagrania i podczas słuchania pomyślcie, dlaczego puściłam Wam właśnie ten fragment.

Wysłuchanie przez uczniów odgłosu śpiewu skowronka. Udzielenie odpowiedzi na pytania:

Ø      Dlaczego wybrałam śpiew skowronka?

2.Przypomnienie pozostałych pór roku:

Ø      Jakie znacie jeszcze pory roku?

Układanie na tablicy ilustracji przedstawiających symbole pór roku wg kolejności ich następowania po sobie oraz dopasowywanie podpisów (zima – bałwan,  wiosna – skowronek, lato – słońce, jesień – liść).

3.Przypomnienie daty rozpoczęcia wiosny. Różne sposoby zapisywania dat – dzieci podchodzą do  tablicy i demonstrują różne zapisy dat: 21.03.2004, 21 III 2004, 21 marca 2004 roku.

4.Słuchanie wzorcowego czytania przez nauczyciela wiersza pt. „Przyszła Wiosna.”

„Przyszła wiosna.”

Przyszła Wiosna do borsuka,

do drzwi norki cicho puka.

-Wyjdź na łąkę, wyjdź na pole!

Borsuk na to: Ja spać wolę!

Przyszła Wiosna też do jeża

lecz jeż wstawać nie zamierza

Groźnym wzrokiem Wiosnę mierzy:

-Chcę się wyspać jak należy!

Przyszła Wiosna do jaszczurki

i łaskocze ją w pazurki.

Ona łapki swe zaciska,

by nie wstawać z legowiska.

Budzi Wiosna też ropuchę.

Wstań już!- szepce jej nad uchem.

Lecz ropucha ani drgnie.

Za nic w świecie! Jeszcze nie !

To się Wiosna rozgniewała! Do słoneczka list wysłała,

by przygrzało z całej siły....W mig się śpiochy pobudziły.

 

5.Ciche czytanie wiersza przez uczniów.

6.Rozmowa dotycząca treści utworu:

Ø      Jakie postacie występują w wierszu?

Ø      W jakiej postaci występuje Wiosna?

Ø      Dlaczego w wierszu Wiosna napisana jest wielką literą?

Ø      Jaki problem miała Wiosna?

Ø      W jaki sposób go rozwiązała?

7.Czytanie wiersza z podziałem na role.  Przypomnienie, po czym rozpoznajemy w tekście dialog. Podział ról.

8.Ilustracja ruchowa i śpiewanie piosenki pt. „Witaj, wiosno!”

9.Samodzielna praca uczniów na poziomach – Karta pracy. Wyjaśnienie, że zadania dotyczą treści wiersza. Po wykonaniu zadania nauczyciel zbiera karty pracy do sprawdzenia poprawności wykonania oraz omawia wraz z dziećmi poszczególne zadania.

10.Układanie na tablicy 3 pociętych ilustracji przedstawiających fragmenty wiersza. Wyszukiwanie fragmentu w tekście na temat związany z ilustracją. Nadawanie tytułów ilustracjom.

11.Zapisanie tytułów do zeszytu (Najpierw uczniowie zapisują w zeszytach temat: Nadejście wiosny. Następnie przepisują tytuły ułożone do ilustracji, wklejają tekst wiersza).

12. Podsumowanie zajęć.

13.Zadanie domowe: Pięknie nauczyć się czytać wiersz oraz w 3-4 zdaniach napisać, po czym   można poznać, że przyszła do nas wiosna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy

 

Poziom I

Dokończ zdania:

Wiosną ze snu zimowego budzą się następujące zwierzęta:

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Wiosna napisała list do ................................................................................................................

 

Podkreśl  prawidłową odpowiedź:

Wiosna łaskotała w pazurki borsuka.                                                                      TAK                            NIE

 

Dokończ zdanie:



Zwierzęta czują, że mają się obudzić, ponieważ  .............................................................

.......................................................................................................................................................

 

Poziom II

Dokończ zdania:

Wiosną ze snu zimowego budzą się następujące zwierzęta:

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Wiosna napisała list do ................................................................................................................

Podkreśl  prawidłową odpowiedź:

Wiosna zapukała do norki jaszczurki.                                                        TAK                            NIE                           

 

Poziom III

Dokończ zdania wybierając odpowiednie  wyrazy z ramki:

Wiosną ze snu zimowego budzą się następujące zwierzęta:

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Wiosna napisała list do ................................................................................................................

 

lis, borsuk, jeż, słońce, kot, jaszczurka, ropucha

 

Podkreśl  prawidłową odpowiedź:

Borsuk  spał w norce.                                                                                                  TAK                            NIE

 

 

 

Karta samooceny ucznia

 

 

WIEM I UMIEM

 

TAK

 

MUSZĘ POĆWICZYĆ

Rozumiem czytany tekst.

 

 

Potrafię uzupełnić zdania.

 

 

Potrafię ułożyć tytuł do obrazka.

 

 

Znam tabliczkę mnożenia i dzielenia.

 

 

Potrafię dzielić sposobem pisemnym.

 

 

Potrafię rozwiązać zadanie tekstowe.

 

 

Starannie wykonuję pracę plastyczną.

 

 

Byłem aktywny.

 

 

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin