KONSPEKT LEKCJI
Temat lekcji : Doskonalenie podania i przyjęcia piłki
wewnętrzną częścią stopy.
Data : 18.12.2002 r.
Klasa : III A , IV TZ
Miejsce ćwiczeń : hala sportowa
Czas trwania : 45 min.
Ilość ćwiczących :
Płeć : chłopcy.
Przybory i przyrządy : szarfy, piłki, tyczki, narzutki, bramki.
Cele lekcji :
- kształcący – kształtowanie koordynacji ruchowej, tzw. „czucia piłki”.
- poznawczy – poznanie własnych umiejętności ruchowych.
- wychowawczy – współdziałanie w grupie.
Metody : - realizacji zadań ruchowych – naśladowczo – ścisła.
- przekazywania wiedzy – pokaz i objaśnienie.
- wychowawcze - działanie przykładem osobistym,
wyrażanie aprobaty i dezaprobaty.
Opracowanie i prowadzenie
Tok lekcji
Nazwa i opis zadania
(ćwiczenia)
Czas [min]
Uwagi org. – met.
Część I wstępna
- moment
org. –
porządkowy
- zabawa
ożywiająca.
- ćwiczenia
kształtujące
RR
T
NN
1. Zbiórka, meldunek, podanie zadań lekcji.
2. „Berek z szarfą” – R. Trześniowski – str.177
z jednoczesnym krążeniem RR w różnych
płaszczyznach.
4. Toczenie piłki PR przy PN, LR przy LN.
5. Toczenie piłki P i L podeszwą w przód
i w tył.
6. Skip A i C w miejscu przy piłce.
7. W rozkroku krążenia T z piłką w dłoniach,
skłony T w przód, w bok, przetaczanie piłki
między NN.
8. Przeskoki nad piłką.
9. Wyskok i próba uderzenia piłki głową
(bez piłki).
10. Dowolne prowadzenie piłki w różnych
kierunkach na sygnał siad na piłce
i ponowne prowadzenie.
11. Dowolna żonglerka.
2 ‘
3’
10’
Ustawienie w dwuszeregu.
Pole zabawy ograniczone 20x20 m. Podział uczniów na dwie grupy
Cały czas kontakt z piłką R lub N.
Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeńst. przy przeskokach i wyskokach.
Część II główna
Ćwiczenia i zabawy doskonalące podania i przyjęcia piłki wew. częścią stopy
Gra w formie uproszczonej doskonaląca współdział. w zespole. Krycie „każdy swego”, wyjście na wolne pole, przegląd sytuacji.
1. Podania i przyjęcia (klepnięcia) piłki, ze zmianą ze współpartnerem i/lub ze zmianą miejsca.
2. „Wybijanka” – grający dzielą się na dwie drużyny, jedna ustawia się w kole w rozsypce, a druga na jego obwodzie. Ci na obwodzie podając sobie piłkę dowolnym sposobem w odpowiednim momencie starają się trafić któregoś z zawodników w kole, uderzając piłkę wew. częścią stopy. Trafiony wychodzi z koła. Zabawa trwa do momentu trafienia wszystkich zawodników w kole, wtedy następuje zamiana ról.
3. „Gra w dziadka” – 3. uczniów staje na obwodzie koła a jeden w jego środku. Uczeń, który jest w środku ma za zadanie przejąć piłkę lub przynajmniej ją dotknąć. Wówczas następuje zmiana (środkowego).
4. Mini gra : 2 x 2
5. Gra szkolna : 5 x 5, zawodnicy atakują i bronią bramek o wym. 2x3 (do p. ręcznej) do których można strzelać, ale zdobywać bramki (tylko) wew. częścią stopy.
25’
Uczniowie dobierają się w 4. osobowe zespoły. Stają po dwóch naprzeciw siebie.
Pamiętając, że piłkę zagrywamy wew. częścią stopy.
Gra na dowolną ilość dotknięć, następnie na „dwa i jeden kontakt”.
Uproszczone pole gry.
Drużyny oznaczone kolorowymi narzutkami, system gier : „każda z każdym”.
Część III końcowa
- ćwiczenia rozluźniające
Zabawa uspokajająca, doskonaląca widzenie przestrzeni i tzw.
„czucie piłki”.
- moment org. – porządkowy.
1. „Żonglerka w parach” – ćwiczący podbijają piłkę stopą, kolanem, klatką piersiową i głową w parach.
2. Uporządkowanie przyborów,
- zbiórka,
- wyróżnienie najlepiej ćwiczących i najlepszych zespołów.
- pożegnanie – okrzyk.
2’
Uczniowie stoją naprzeciw siebie
blusik21