podkarmiaczki.doc

(23 KB) Pobierz

Podkarmiaczki ramkowe stosowane są jeszcze dość powszechnie a wynika to bardziej z tradycji niż z ich praktycznej przydatności. Budowa tej podkarmiaczki jest dość prosta i możemy ją zbudować sami, jeżeli posiadamy trochę zdolności i podstawowy sprzęt. Jest to ramka wykonana z listewek gr. 10 mm szerokość 35 mm, obita sklejką wodoodporną lub twardą płytą pliśniową gr. 3 mm. W górnej beleczce, w części odejmowanej wycięty jest otwór przez, który wlewamy syrop. Wnętrze podkarmiaczki podzielone jest na dwie części: część podstawowa z pływakiem, z której pszczoły pobierają pokarm, a pływak chroni je przed topieniem się w syropie. Druga część to komora wlewowa oddzielona przegrodą od komory pływakowej. Przegroda ta umieszczona jest o 3 mm powyżej dna, co umożliwia przepływ syropu z komory wlewowej do komory pływakowej. Komora wlewowa zabezpiecza pszczoły przez oblewaniem syropem w czasie napełniania podkarmiaczki. Pojemność podkarmiaczki ramkowej, zależy od jej wymiarów, a te od typu ula. Średnio jest to od 2-2,5 litra syropu.

Podkarmiaczki słoikowe Podkarmiaczki słoikowe, mogą być jedno i dwu słoikowe, które umieszczamy w miejsce wyjętej beleczki między ramkowej. W zależności od potrzeb możemy wkładać nawet trzy podkarmiaczki, które osłania półkorpus, w którym mieszczą się słoiki 1/2 litra. Jeżeli dysponujemy wolnym korpusem gniazdowy, wówczas możemy zakładać słoiki 1 litrowe, a nawet 3 litrowe. Praktycznośc tej podkarmiaczki polega również na tym, że jest to tzw. system podkarmiania, wymuszonego, ustawiamy słoik na siatce (pajączku) , przez którą pszczoły pobierają pokarm sączący się przez 20 otworów wykonanych w nakrętce słoika. Słoiki napełniamy ciepłym syropem i poddajemy je rodzinom wieczorem, by nie wywołać rabunków w pasiece.

Podkarmiaczka korpusowa umieszczana jest w półkorpusie nad gniazdem rodziny pszczelej. Podkarmiaczka korpusowa składa się z komory pokarmowej o pojemności 7-8 litrów syropu, z komory pływakowej skąd pszczoły pobierają pokarm i z komory wejściowej z gniazda do komory pływakowej. Komora wejściowa i pływakowa jest przeszklona płytką pleksi, co pozwala kontrolować jak pszczoły pobierają pokarm, czy nie zabrakło pokarmu i czy pływak funkcjonuje prawidłowo

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin