TEKSTUBALNE CECHY OSADÓW.doc

(69 KB) Pobierz

 

SEDYMENTOLOGIA W III (5 i 6)

TEKSTUBALNE CECHY OSADÓW

Do teksturalnych cech osadów zalicza się:

1.                      uziarnienie,

2.                      morfologię ziaren,

3.                      upakowanie ziaren,

4.                      orientacje ziaren.

Z powyższych cech wynikają takie parametry osadu jak porowatość i przepuszczalność.

Pojęcie ziarno stosowane jest w szerokim znaczeniu dla określenia elementów składowych osadu kłastycznego, min. takich jak:

-     ziarna mineralne,

-     okruchy skał (—klasty),

-     szkielety organizmów (pokruszone fragmenty to bioklasty),

-     ooidy, onkoidy.

1. UZIARNIENIE

1.1. Wielkość ziarna

Elementy ziarnowe osadu wymagają podziału na klasy o określonych wielkościach.

W powszechnym użyciu jest skała metryczna, w której średnice ziaren wyrażone są w mm

Klasy uziarnienia podzielone są w tej skali na 4 główne tzw. frakcje:

1.1.1.              — żwirowa (psefitowa),

1.1.2.              - piaskowa (psamitowa),

1.1.3.              - pyłowa (aleurytowa).

1.1.4.              — iłowa (pelitowa).

W obrębie frakcji głównych wydziela się frakcje niższego rzędu tzw. frakcje podsta­wowe np.: frakcja drobnoziarnistego (=drobnokalibrowego) piasku lub frakcja gruboziarni­stego (=grubokalibrowego) żwiru .

Do obliczeń statystycznych stosowana jest skała, w której średnice ziaren wyrażone są

w tzw. jednostkach fi (=p)

 

φ= - log2d, d [mm]

Przekształcenie logarytmiczne jednostek metrycznych (mm) na jednostki fi ma podsta­wowe znaczenie przy obliczaniu parametrów statystycznych rozkładu wielkości ziaren, gdyż rozkłady te cechują się zwykle dodatnią asymetrią. Przeliczenie powoduje symetryzację roz­kładu i zbliża rozkład do postaci normalnej, dzięki czemu parametry statystyczne w mniej­szym stopniu obciążone są asymetrią rozkładu.


Przekształcenie z zastosowaniem ujemnego znaku dodatkowo pozwała na operowanie dodatnimi liczbami całkowitymi w odniesieniu do ziaren najdrobniejszych - mniejszych od 1 mm (np. 0,00006 mm = 14 cp), które w badanych osadach zwykle przeważają (stąd dodatnia asymetria = dodatnia skośność).

W przypadku występowania w osadzie ziaren należących do kilku klas wielkości, przyjmuje się nazwę osadu odpowiadającą frakcji występującej w ilości ponad 50 %. Bardziej szczegółowy podział w odniesieniu do osadów złożonych ziaren frakcji żwirowej i piaskowej zakłada wyróżnienie dodatkowo żwiru-piaszczystego (zlepieńca-piaskowcowego) lub piasku-żwirowego (piaskowca-zlepieńcowatego).

Dla mieszaniny osadów drobno- i bardzo drobno klastycznych (pyłowych i iłowych), dla których nie jest możliwe makroskopowe rozpoznanie udziału ziaren określonej frakcji stosuje się termin opisowy muł - dla osadów nieskonsolidowanych i mułowi ec dla utworów zlityfikowanych (zwięzłych) (Fritz i Moore)

W sedymentologii osadów klastycznych wydzielane są także np. mułowce-zlepieńcowate (debryty, ang. debris flow deposits), będące mieszaniną ziaren pełitowych, aleurytowych i psamitowych, stanowiących spoiwo detrytyczne typu matriks (podstawowa masa osadu, tzw. faza rozpraszająca) oraz psefitowych składników pełniących roię szkieletu ziarnowego (tzw. faza rozproszona).

1.2. Rozkład wielkości ziarna

Rozkład wielkości ziaren w skale okruchowej charakteryzuje się za pomocą kilku parametrów statystycznych np.:

1.2.1.    mediana,

1.2.2.    moda,

1.2.3.    przeciętna wielkość ziaren,

1.2.4.    odchylenie standardowe,

1.2.5.    skośność,

1.2.6.    spłaszczenie.

Statystyczne parametry rozkładu uziarnienia można obliczyć (oszacować) tzw. metodą
graficzną, podstawiając wartości tzw. percentyłi odczytanych z wykresu krzywej uziarnienia
= kumulanty (φ 5 φ 16 φ25 φ50 φ 75 φ 84 φ 95 ) do odpowiednich wzorów

Mediana (równa 50 percentylowi = φ50) - charakteryzuje środek rozkładu.

1.2.1.    Moda (wartość modalna) - określa środek najliczniejszej (najczęstszej) kla­sy uziarnienia.

1.2.2.    Przeciętna wielkość ziaren (tzw. graficzna średnia arytmetyczna) - czyli średnia średnica.

1.2.3.    Odchylenie standardowe (graficzne standardowe odchylenie) —jest miarą rozproszenia (=rozrzutu)średnic ziaren wokół wartości średniej. Parametr ten umożliwia określenie stopnia wysortowania osadu (tab. 3-3).

1.2.4.    Skośność (skośność graficzna) -jest miarą asymetrii rozkładu. W przypad­ku rozkładu symetrycznego ma wartość 0. Rozkład z „ogonem" po stronie frakcji drobniejszych ma skośność dodatnią, a po stronie frakcji grubszych -ujemną.

1.2.6.              Spłaszczenie (graficzne spłaszczenie) - jest miarą zróżnicowania średnic
ziaren w przedziale zmienności.

1.3. Metody badania wielkości ziaren

Metodyka pomiaru zależy od rozmiaru ziaren oraz od stopnia zlityfikowania osadu.

1.3.1.              metoda bezpośredniego pomiaru,

1.3.2.              metody mikroskopowe,

1.3.3.              metoda sitowa,

1.3.4.              metody sedymentacyjne.

 

1.3.1.               Pomiar bezpośredni wielkości poszczególnych ziaren przeprowadza się w przypadku skał psefitowych (zwłaszcza grubopsefitowych), przy użyciu po-działki milimetrowej lub suwmiarki. Technika pomiaru polega na zmierze­niu długości średniej ośi ziarna. Wyniki podaje się ilościowo w postaci licz­by lub procenta ziaren określonej wielkości.

1.3.2.               Metody mikroskopowe stosuje się w przypadku psamitowych skał zwię­złych. Rozkład wielkości wyraża się ilością ziaren w określonych przedzia­łach wielkości.

1.3.3.               Metody sitowe (przesiewanie ziaren) mają zastosowanie w badaniu skał luźnych, bądź słabo zwięzłych (dających się łatwo rozdrobnić bez uszko­dzenia ziaren) o frakcji psamitowej i drobnokałibrowych skał psefitowych. Rozkład wielkości ziaren w metodzie sitowej wyrażony jest w procentach wagowych ciężaru ziaren zatrzymanych na poszczególnych, odpowiednio wy kalibrowanych sitach.

1.3.4.               Do badania skał aleurytowych i pelitowych stosuje się metody sedymenta­cyjne wykorzystujące tzw. wagi sedymentacyjne skonstruowane w oparciu o prawo Stokesa (Prawo Stokesa podaje funkcyjną zależność między wiel­kością ziarna, a prędkością opadania ziarna w płynie).

• Wyniki analiz uziarnienia przedstawia się w sposób graficzny w formie histogramów oraz krzywych kumulacyjnych (ryc. 3-3) oraz za pomocą liczbowych charakterystyk rozkładu (parametrów statystycznych).

Polimodalny rozkład uziarnienia uwidacznia się w obrazie histogramu kilkoma maksi­mami, natomiast na kumulancie drugorzędnymi przegięciami (ryc. 3-4).

Porównanie określonych parametrów rozkładu uziarnienia jest przydatne w inter­pretacjach środowisk sedymentacjinych kopalnych osadów.

Przyjęto założenie, iż parametry statystyczne uziarnienia odzwierciedlają warunki transportu i depozycji materiału ziarnowego. Na tej podstawie skonstruowano wykresy z od­powiednio dobranymi parami parametrów (ryc. 3-5).

Na wykresach można zaobserwować charakterystyczne pola układające się w segmenty odpowiadające osadom określonych środowisk lub określonym mechanizmom transportu


 

              1.4. Interpretacja rozkładu wielkości ziaren

(analiza składu ziarnowego metodą Vishera)

Zakres zmienności uziamienia osadu można podzielić na subpopulacje, odpowiadające depozycji związanej z różnymi mechanizmami transportu. Visher (1969) założył, iż odcinki prostolinijne, na jakie dzieli się kumulanta wykreślona na logarytmicznej siatce prawdopodo­bieństw, odpowiadają trzem zasadniczym typom transportu. Odcinek najniższy (ziarna naj­grubsze) odpowiada subpopulacji ziaren transportowanych w trakcji. Odcinek środkowy -saltacja i odcinek obejmujący ziarna najdrobniejsze - suspensja. Jeżeli odcinek środkowy dzieli się dodatkowo na dwie proste drugiego rzędu to mamy do czynienia z saltacja (niższy środkowy) i z chwilowym unoszeniem (wyższy środkowy).' Położenie węzłów (punktów przecięć prostolinijnych odcinków), nachylenie prostych będące miarą wysortowania ziaren subpopulacji, mogą charakteryzować różne środowiska sedymentacyjne.

2. MORFOLOGIA ZIAREN

    2.1. kształt,

2.2.   kułistość,

2.3.   obtoczenie,

2.4.   morfologia powierzchni.

2.1. Kształt ziaren (geometryczna forma) - określany jest najczęściej za pomocą tzw. diagramu Zingg'a (1935). Na podstawie stosunków między długościami trzech prostopadłych do siebie osi (A - najdłuższa, B - średnia i C - najkrótsza) wydzie­lone zostały cztery opisowe klasy kształtu ziaren

2.1.1.   dyskoidałne,

2.1.2.   kuliste,

2.1.3.   elipsoidalne,

2.1.4.   wrzecionowate.

. 2.2. Kułistość - parametr wyrażający stopień podobieństwa ziarna do kuli. W praktyce kułistość określana jest w przybliżeniu, przez porównanie ziaren z odpowiednio skonstruowanym wzorcem

2.3. Obtoczenie - miara starcia naroży i krawędzi oraz ogładzenia powierzchni ziarna. W prakt}'ce określenie obtoczenia polega na porównaniu badanych ziaren z od­powiednim wzorcem

Charakter obtoczenia i wysortowania materiału ziarnowego świadczy o stopniu tzw. dojrzałości teksturainej osadu, która zwykle jest wprost proporcjonalna do długości i siły transportu.

Powyższe parametry mają duży wpływ na sposób zachowania się ziaren podczas trans­portu i depozycji. Zależą w dużej mierze od wielkości ziaren, fizycznych cech mineralnych (np.: twardość, topliwość itp.) oraz rodzaju i czasu transportu. Ogólnie ziarna większe ulegają szybszej abrazji niż mniejsze. Abrazja w warunkach transportu eoiicznego jest o 100 do 1000 razy większa od abrazji w środowisku wodnym (tarcie).


 

2.4. Morfologia powierzchni - analiza cech mikroreliefu powierzchni ziaren metodą mikroskopii elektronowej (TEM) i skaningowej (SEM) pozwoliła na ustalenie za­leżności pomiędzy cechami powierzchni ziaren, a środowiskami ich depozycyji (np. atłas tekstur powierzchni ziaren kwarcowych, Krmsley i Doornkamp 1973).. Metody te mogą być zatem przydatne przy rekonstrukcji kopalnych środowisk se-dymentacyjnyeh.

3. UPAKOWANIE MATERIAŁU ZIARNOWEGO

Upakowanie — stopień przestrzennego zagęszczenia (koncentracji) składników ziarno­wych (sposób wypełnienia przestrzeni skaty przez składniki ziarnowe).

Składnikami ziarnowymi w skałach okruchowych są:

3.1. ziarna budujące podstawową masę skały, określane mianem tzw.szkieletu ziarnowego,

3.2. ziarna tworzące tzw. masę wypełniającą(tzw. matrix = matriks).

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin