Jak układać podłogę z desek na stropie.docx

(26 KB) Pobierz

Jak układać podłogę z desek na stropie?

Jak układać podłogę z desek na stropie?

 

Odpowiedź eksperta: Podłogi z desek drewna iglastego układane są najczęściej na drewnianych konstrukcjach stropowych - głównie na poddaszu. Można je również ułożyć na stropach betonowych, mocując je do drewnianych legarów. Deski podłogowe nie powinny być szersze niż 12-14 cm, gdyż szerokie łatwiej się paczą i na stykach powstają szpary. Grubość desek uzależniona jest od odległości między legarami i przewidywanego obciążenia, nie powinna być mniejsza niż 25 mm.

podloga_z_desek_250

(fot. Nordiska Ekofiber)

Drewno musi być suche - o wilgotności poniżej 14%, bez sęków i o możliwie prostych słojach. Najlepszym materiałem jest drewno pochodzące ze środkowej części przekroju kłody - deski pochodzące z warstwy obwodowej mają bowiem skłonność do deformacji pod wpływem zmian wilgotności (łukowe wyginanie poprzeczne). Deski podłogowe muszą być czterostronnie ostrugane z uformowanymi na krawędziach wzdłużnych wpustem i piórem.

Długość desek powinna odpowiadać szerokości pomieszczenia, ale przy rozpiętości przekraczającej 5 m konieczne będzie ich poprzeczne łączenie, najlepiej w miejscu, gdzie nie będzie zbyt intensywnego ruchu.

Na stropach drewnianych deski podłogowe można mocować bezpośrednio do belek nośnych. Jednak takie rozwiązanie uniemożliwia wyciszenie podłogi i wymaga użycia grubszych desek ze względu na duży rozstaw belek - najczęściej powyżej 90 cm. Dlatego bezpośrednie mocowanie stosuje się przy układaniu podłogi na poddaszach gospodarczych. Lepszym rozwiązaniem jest ułożenie w poprzek belek legarów o przekroju co najmniej 5x7 cm w rozstawie 50-70 cm.

W miejscach mocowania ich do belek umieszczamy filcowe podkładki zapobiegające skrzypieniu. Na stropach betonowych legary układa się na podkładkach poziomujących z filcową przekładką. Wolną przestrzeń pod legarami warto wypełnić pianką montażową, co dodatkowo je usztywni. Przed ułożeniem desek podłogowych należy je sezonować przez kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Panujące tam warunki powinny być zbliżone do tych, jakie będą w czasie normalnego użytkowania.

Między ścianą a podłogą należy zachować szczelinę o szerokości ok. 1,5 cm, umożliwiającą swobodne rozszerzanie się drewna. Deski przybija się do legarów ocynkowanymi gwoździami wbijanymi skośnie w pióro lub we wpust. W końcowej fazie przybijania niezbędny jest dobijak umożliwiający wbicie gwoździa bez uszkodzenia widocznych krawędzi.

W podrzędnych pomieszczeniach można przybijać deski z wierzchu (zawsze dwa gwoździe ok. 2 cm od krawędzi), ale ten sposób utrudnia konserwację podłogi, a z czasem gwoździe mogą wychodzić. Podczas montażu poszczególne deski muszą być mocno dociskane do siebie. Do tego celu wykorzystuje się specjalne ściski lub kliny i klamry oraz klocki z wycięciem umożliwiającym wbicie gwoździ. Wzdłużne łącznie desek może odbywać się tylko na poszerzonych legarach. W miejscu łączenia przybija się listwy działowe zlicowane z płaszczyzną podłogi.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin