podstawy budownictwa.doc

(494 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                  PODSTAWY BUDOWNICTWA

                                                                                                  mgr Ewa Potrawka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Zagadnienia ogólne.

2.      Procedury związane z ustalaniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

2.1. Postępowanie w sprawie wydania decyzji ustalających lokalizację inwestycji  celu publicznego.

    2.2.  Postępowanie w sprawie wydania decyzji ustalających warunki zabudowy.

3.      Procedury związane z wydaniem decyzji pozwolenia na budowę, pozwolenia na rozbiórkę  i przyjęciem zgłoszeń.

3.1.    Odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.

3.2.      Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych .

3.3.                 Pozwolenie na budowę lub rozbiórkę.

3.4.                 Zgłoszenia.

4. Budowa  obiektów budowlanych.

5. Przyjęcie do użytkowania.

6. Zmiana sposobu użytkowania.

7.Utrzymanie obiektów budowlanych.

                                           7.1. Kontrole

                                          7.2.Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieprawidłowości obiektu budowlanego.

8. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie

9. Rzeczoznawca.

10.Książka obiektu budowlanego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Zagadnienia ogólne.

 

              Proces inwestycyjny to ciąg czynności koniecznych do realizacji danej inwestycji budowlanej. Proces ten z punktu widzenia organów architektoniczno –budowlanych możemy podzielić na kilka etapów, w tym najważniejsze - etap wydawania decyzji ustalających warunki zabudowy i zagospodarowania terenu oraz etap wydania decyzji zezwalającej na budowę

 

              W dniu 1 stycznia 1995 r,. weszły w życie dwie ustawy kompleksowo regulujące zagadnienia związane z procesem inwestycyjnym. Ustawy te wraz z aktami wykonawczymi wprowadziły istotne zmiany w regulacji procesu budowlanego. Zmiany te odnosiły się zarówno do procesu związanego z ustalaniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, do procesu budowlanego poprzedzającego rozpoczęcie robót budowlanych, jak i  prowadzenie robót, zakończenia i użytkowania obiektu. Od tego czasu przepisy związane z procesem inwestycyjnym były wielokrotnie nowelizowane, jednakże największe zmiany przyniosło wejście w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu oraz nowelizacja Prawa budowlanego, która nastąpiła na mocy ustawy z dnia 27 marca 2003r. – weszła wżycie 11.07.2003 r. Kolejne duże zmiany przyniosła nowelizacja z dnia 28 lipca 2005 r. , która weszła w życie 26 września 2005 r., następna nowelizacja wprowadzająca znaczące zmiany w Prawie budowlanym weszła w życie 26.09.2005 r. na mocy ustawy dnia 28.07.2005 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane i innych ustaw.

 

              Aktem prawa procesowego, regulującym zasady postępowania w sprawach wydawania decyzji warunków przedmiocie ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oraz  decyzji zezwalających na budowę jest ustawa  z  dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

 

2.       Procedury związane z ustalaniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Podstawowym aktem prawnym w oparciu o który następuje ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.03.89.717 ze zmianami), wraz z aktami wykonawczymi tj. rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U.03.164.1588) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy (Dz.U.03.164.1588).

 

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym określa zakres i sposoby  postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy oraz  zasady kształtowania polityki przestrzennej danej gminy, przyjmując za podstawę tych działań ład przestrzenny i zrównoważony rozwój.

 

Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:

 

              1)              lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;

              2)              sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

 

Decyzje te wydawane są tylko i wyłącznie w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bowiem, jeżeli na danym terenie jest plan miejscowy pozwolenie na budowę wydawane jest bezpośrednio na podstawie miejscowego planu.

 

Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy należy  do zadań własnych gminy. Generalną zasada jest, że decyzje ustalające warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wydaje wójt, burmistrz, prezydent, jednakże od tej generalnej zasady przewidziane są wyjątki, a mianowicie:

-          decyzje na terenach zamkniętych wydaje Wojewoda,

-          zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, decyzję określającą lokalizacje drogi krajowej wydaje Wojewoda.

 

W przypadku inwestycji celu publicznego wykraczającej poza obszar jednej gminy decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być realizowana ta inwestycja, w porozumieniu z zainteresowanymi wójtami, burmistrzami albo prezydentami miast.

 

2.1. Postępowanie w sprawie wydania decyzji ustalających lokalizację inwestycji celu publicznego.

 

Decyzje ustalające lokalizację inwestycji celu publicznego wydawane są w odniesieniu do inwestycji, które są inwestycjami publicznymi

Zgodnie z art. 2 pkt. 5 przez "inwestycję celu publicznego" - należy rozumieć działania o znaczeniu lokalnym (gminnym) i ponadlokalnym (powiatowym, wojewódzkim i krajowym), stanowiące realizację celów, o których mowa w art. 6[1] ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późniejszymi zmianami);

 

Zgodnie z art. 50 ust. 1 i 2 ustawy, inwestycje celu publicznego  lokalizowane są na podstawie planu miejscowego, a w przypadku jego braku - w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Nie wymagają wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego roboty budowlane:

              1)              polegające na remoncie, montażu lub przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczone do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, albo

              2)              niewymagające pozwolenia na budowę.

 

Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego powinien zawierać:

1)    określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1.000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2.000;

              2)              charakterystykę inwestycji, obejmującą:

a)              określenie zapotrzebowania na wodę, energię oraz sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej, a w razie potrzeby również sposobu unieszkodliwiania odpadów,

b)              określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych, przedstawione w formie opisowej i graficznej,

c)              określenie charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji oraz dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego określa:

              1)              rodzaj inwestycji;

              2)              warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych, a w szczególności w zakresie:

a)              warunków i wymagań ochrony i kształtowania ładu przestrzennego,

b)              ochrony środowiska i zdrowia ludzi oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej,

c)              obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji,

d)              wymagań dotyczących ochrony interesów osób trzecich,

e)              ochrony obiektów budowlanych na terenach górniczych;

              3)              ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin